ایران هیچ اقدامی برای ساخت سلاح هسته ای انجام نداده است – خبر زنده

به گزارش فارس، وزارت خارجه آمریکا در گزارشی جدید با تکرار اتهامات علیه ایران نسبت به آنچه «فعالیت ها و مواد هسته ای اعلام نشده در ایران» خواند، ابراز نگرانی کرد.

در گزارش سالانه تحت عنوان «پایبندی به توافقنامه‌های کنترل تسلیحات و عدم اشاعه» آمده است: «در دوره گزارش 2021، ایران به گسترش فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم و حفظ ذخایر اورانیوم از جمله نصب سانتریفیوژهای مدرن ادامه داد».

وزارت امور خارجه بار دیگر ادعاهای بی اساس خود را تکرار کرد که این اقدامات فاکتورهای کلیدی در تولید مواد هسته ای کافی برای ساخت سلاح های هسته ای هستند، در صورتی که ایران تصمیم به حرکت در این مسیر بگیرد.

آمریکا به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال های اخیر ایران را به تعقیب اهداف نظامی در برنامه هسته ای خود متهم کرده است. ایران قاطعانه این اتهامات را رد کرده است.

ایران تاکید می کند که به عنوان یکی از طرف های معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) و یکی از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته ای برای مقاصد صلح آمیز را دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) چندین بار از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند، اما هرگز مدرکی مبنی بر انحراف برنامه انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز این کشور از اهداف نظامی پیدا نکرده‌اند.

علاوه بر این، ایران در سال 2015 با کشورهای موسوم به 1+5 برای حل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود به توافق رسید. علیرغم به رسمیت شناختن پایبندی ایران به تمامی تعهدات توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی، دولت آمریکا در می 2016 به طور یکجانبه از این توافق خارج شد.

  کشف 66 سلاح از 2 باند قاچاق

وزارت امور خارجه در این گزارش اذعان کرد که ایران هیچ گامی برای تولید سلاح هسته ای برنداشته است. در این گزارش آمده است: «وزارت امور خارجه به ارزیابی این موضوع ادامه می دهد که ایران در حال حاضر در هیچ فعالیت کلیدی برای تولید تسلیحات هسته ای دخالت ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید