ایران در تولید تسلیحات هسته ای دخالتی ندارد – خبر زنده

به گزارش ایسنا، سایت وزارت خارجه آمریکا با انتشار گزارش سالانه “پایبندی به توافقنامه های کنترل تسلیحات و عدم اشاعه تسلیحات” درباره برنامه هسته ای ایران نوشت: ایران در جریان ارائه گزارش 2021 به گسترش فعالیت های غنی سازی اورانیوم خود از جمله راه اندازی اورانیوم ادامه می دهد. سانتریفیوژهای مدرن و [افزایش] با ذخایر اورانیوم غنی شده است که فاکتورهای مهمی برای [تعیین] مدت زیادی است که محاسبه کرده ایم اگر ایران تصمیم بگیرد هدفی را دنبال کند، مواد شکافت پذیر کافی برای تولید سلاح یا تجهیزات هسته ای تولید می کنیم. [ساخت] سلاح های هسته ای مورد نیاز است.

با این حال، وزارت امور خارجه اذعان کرد که ایالات متحده همچنان به ارزیابی این موضوع ادامه می دهد که ایران در حال حاضر در هیچ یک از فعالیت های هسته ای اصلی مورد نیاز برای تولید سلاح های هسته ای دخالت ندارد. اگر ایران بخواهد سلاح هسته‌ای تولید کند یا به آن دست یابد، چنین اقداماتی ناقض تعهدات این کشور طبق ماده 2 NPT است.[NPT] خواهد بود.

وزارت امور خارجه به این استدلال ادامه داد که طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایالات متحده، [اجرای] توافق جامع پادمان ها (CSA) و پروتکل الحاقی (AP) نتیجه می گیرند که نگرانی های جدی در مورد احتمال مواد و فعالیت های هسته ای اعلام نشده در ایران در پایان دوره گزارش باقی می ماند. عدم همکاری کامل ایران با تحقیقات جاری آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد پادمان، نگرانی‌هایی را در مورد پایبندی ایران به تعهدات خود برای پذیرش پادمان‌ها طبق ماده 3 NPT افزایش می‌دهد.

  معترضان خط لوله آب زاینده رود به یزد را قطع کردند

ایالات متحده در این گزارش تکرار کرد که ایالات متحده همچنان به ارزیابی این موضوع ادامه می دهد که ایران در حال حاضر در هیچ فعالیت قابل توجهی مرتبط با طراحی یا تولید سلاح های هسته ای دخالت ندارد. اگر ایران بخواهد سلاح هسته‌ای بسازد یا به آن دست یابد، چنین اقدامی ناقض تعهدات این کشور در بند دوم NPT است.

گزارش وزارت امور خارجه ادعا می‌کند که فعالیت‌های بازرسی و نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از 23 فوریه 2021 در نتیجه تصمیم ایران برای تعلیق فعالیت‌های خارج از توافقنامه پادمان جامع، از جمله پروتکل الحاقی، به شدت تضعیف شده است.

وزارت امور خارجه سپس نوشت: «ایالات متحده متعهد به مسدود کردن هر مسیر تسلیحات هسته‌ای ایران است و با شورای حکام آژانس همکاری خواهد کرد تا برای حل و فصل مسائل باقی‌مانده از آژانس حمایت لازم را ارائه کند».

در بخشی دیگر از این گزارش آمده است: آمریکا به دنبال راه حل دیپلماتیک همه جانبه است [پایان بخشیدن به ] نگرانی ها در مورد برنامه هسته ای ایران است، تصمیمی که باید بر اساس بررسی دقیق باشد.

وزارت امور خارجه گزارش خود را در مورد برنامه هسته ای خود با الحاق دولت جو بایدن به مذاکرات وین در آوریل 2021 با همکاری شرکای 1+5 به عنوان یک «فرآیند دیپلماتیک با هدف بازگشت متقابل به اجرای کامل شورای امنیت» به پایان می رساند. سازمان ملل”.[توافق هسته‌ای]اشاره کرد.

گزارش وزارت امور خارجه در حالی منتشر می شود که آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکنون در گزارش های سه ماهه خود درباره برنامه هسته ای ایران هیچ مدرکی دال بر اهداف نظامی در برنامه هسته ای ایران ارائه نکرده است. مقامات ایرانی ضمن تاکید بر لزوم ارتقای دانش هسته ای کشور، همواره تاکید کرده اند که استفاده از سلاح هسته ای در دکترین دفاعی ایران جایی ندارد.

  آخرین دربی قرن تساوی / ژست استقلال برای قهرمانی بود - خبر زنده

ایران به آژانس بین المللی انرژی اتمی برای رسیدگی به برخی مسائل پادمانی متعهد است.

یک سال پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای در سال 2018، ایران از اعمال تحریم‌های یکجانبه توسط واشنگتن و تعهد کشورهای اروپایی برای ارائه راه‌حل عملی برای عادی‌سازی روابط تجاری با ایران و خنثی کردن تأثیر تحریم‌ها خبر داد. توافق هسته ای اما مقامات ایرانی می گویند که این اقدامات برگشت پذیر هستند و زمانی که همه اعضای توافق به پایبندی خود بازگردند به حالت عادی بازخواهد گشت.

سعید حاطب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری هفته جاری درباره فعالیت های هسته ای ایران گفت: ایران علیرغم باج گیری ها و کارشکنی های سیاسی و رسانه ای به فعالیت های صلح آمیز هسته ای خود با زور ادامه خواهد داد.

علاوه بر این، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز اخیرا در مصاحبه ای در پاسخ به این سوال که سازمان انرژی اتمی با توجه به کارشکنی هایی که در حال انجام است چگونه با آژانس تعامل می کند؟ گفت وگو با آژانس، اتهامات و اسناد واهی است که رژیم صهیونیستی مدام در حال تولید و ارائه آن به آژانس است و با استفاده از اهرم ها و توسل به زور، فشار بر آژانس را افزایش می دهد که ایران را افزایش می دهد. برای فشار برای توقف توسعه صنعت انرژی هسته ای ایران، که در آن نیز همان موضوعات و اسناد ارائه شده از سوی آژانس مورد بحث و بررسی قرار گرفت و امیدواریم همانطور که اعلام شد، تمامی مبادلات حداکثر تا ژوئن انجام شود. و تمام ابهامات را در حل دعاوی ببندید تا دیگر آسیبی به کشورمان وارد نشود و مسیر طبیعی پیشرفت خود را طی کنیم.

  شمهانی درباره مذاکرات وین توییت کرد

اسلامی با اشاره به مذاکرات وین برای ادامه فعالیت های هسته ای ایران، گفت: آنچه در چارچوب ضمانت های آژانس است را انجام می دهیم. بریم بدویم. برنامه هایی که مطرح شد به این دلیل است که ایران تجربه قبلی خود را تکرار نمی کند. همانطور که ما تعهد داریم، آنها هم تعهد دارند. البته آنچه باید در ایران بیفتد جواب ما را خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید