ایران از نظر آلودگی هوا در غرب آسیا رتبه ششم را دارد

به گزارش ایسنا، دکتر عباس شاهسونی در مقایسه وضعیت کیفی هوای ایران با سایر کشورها با اشاره به اینکه ایران رتبه ششم غرب آسیا در آلودگی هوا را دارد، گفت: همچنین با توجه به میانگین ارزش ذرات گرد و غبار در منطقه غرب آسیا. هیچ یک از کشورها نمی توانند به دستورالعمل های سازمان جهانی برسند.

وی با اشاره به اینکه در سال 1378 مجموع سال های تلف شده در شهر تهران 45 هزار سال بوده است، افزود: از این تعداد 28 هزار و 900 سال، تعداد سال های عمر مولدهای از دست رفته بر اساس آلودگی هوا است. در مجموع تعداد کل مرگ و میر ناشی از ذرات گرد و غبار زیر 2.5 میکرون در سال 95-98 کاهش و در سال 1999 افزایش یافته است. 10 درصد از مرگ و میر نوزادان زیر یک سال نیز به دلیل آلودگی هوا است.

وی تاکید کرد: بررسی ها نشان می دهد که در بین تمامی عوامل خطر، ذرات گرد و غبار زیر 2.5 میکرون، رتبه ششم جهان و رتبه پنجم ایران، عوامل خطر بالاترین میزان مرگ و میر هستند. از سوی دیگر، مقایسه درصد شاخص کیفیت هوای کشور بین سال‌های 1395 تا 1388 نشان می‌دهد که تعداد روزهایی که شاخص کیفیت هوا در محدوده قابل قبول بوده و تعداد روزهایی که شاخص کیفیت هوا بوده است، افزایش یافته است. در محدوده ناسالم برای گروه های آسیب پذیر در حال کاهش بوده است. .

وی در ادامه بیان می کند: اما این گرایش در سال 1399 معکوس شد. بنابراین روزهایی که شاخص کیفیت هوا در محدوده ناسالم برای گروه‌های آسیب‌پذیر و ناسالم برای همه گروه‌ها قرار داشت، افزایش یافت.

  عادی سازی تا کجا پیش رفته است؟

رئیس گروه سلامت هوا و تغییرات اقلیمی وزارت بهداشت گفت: در شهرهای مورد بررسی ایران در سال‌های 1395-1399 تقریباً در 16.14 درصد از روزهای سال، شاخص کیفیت هوا در محدوده هوای پاک خوب (رنگ سبز)، 63.25 درصد روزهای سال شاخص کیفیت هوا در محدوده مجاز هوا (رنگ زرد)، 15.87 درصد روزهای سال شاخص کیفیت هوا در محدوده هوای ناسالم برای گروه های حساس (نارنجی) رنگ)، 4.04 درصد روزهای سال شاخص کیفیت هوا در محدوده هوا ناسالم (رنگ قرمز)، 0.32 درصد روزهای سال، شاخص کیفیت هوا در محدوده هوای بسیار ناسالم (بنفش)، 0.27 است. درصد روزهای سال شاخص کیفیت هوا در محدوده خطرناک هوا (قهوه ای) قرار داشت.

وی خاطرنشان کرد: ایران از نظر شاخص کیفیت هوا در بین 106 کشور جهان رتبه 23 را دارد. در سال 1399 به طور میانگین 3751 مورد مرگ و میر ناشی از قرار گرفتن در معرض ذرات معلق رخ داد و تمامی ساکنان تهران درگیر آلودگی هوا بودند.

وی گفت: غلظت سالانه ذرات معلق PM2.5 در کشور به طور متوسط ​​6 برابر بیشتر از سازمان جهانی بهداشت بوده است، به این معنی که میانگین غلظت ذرات معلق PM2.5 در شهرهای کشور در سال گذشته 29 میکروگرم بر مکعب بوده است. متر. متر. در سال 1399 شهرهای زابل، تهران، اهواز، اصفهان و مشهد بیشترین غلظت ذرات معلق را داشتند.

شاهسونی تاکید کرد: از نظر آلودگی هوا افزایش چشمگیر بیماری های قلبی و ریوی در جامعه دور از انتظار نیست و همچنین افزایش مرگ و میرهای زودرس در این بیماران و سالمندان و افزایش چشمگیر علائم تنفسی در سطح عمومی. جمعیت “.

  برانکو هم به مصر می رود

وی خاطرنشان کرد: در این شرایط افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی، سالمندان و کودکان از انجام هرگونه فعالیت بدنی خودداری کنند و سایرین نیز فعالیت بدنی خود را در خارج از منزل کاهش دهند و کارهای غیرضروری را تا حد امکان به تعویق بیندازند.

دیدگاهتان را بنویسید