ایران از نظر آلودگی هوا در غرب آسیا رتبه ششم را دارد

ایران از نظر آلودگی هوا در غرب آسیا رتبه ششم را دارد

انجمن 24- دکتر عباس شاهسونی با مقایسه وضعیت کیفی هوای ایران با سایر کشورها، با بیان اینکه ایران رتبه ششم غرب آسیا را دارد، گفت: همچنین با توجه به میانگین گرد و غبار در غرب آسیا، هیچ یک از کشورها نمی‌توانند دستورالعمل‌های حوزه سازمان جهانی را رعایت کنند.

وی با اشاره به اینکه در سال 1378 مجموع سال های تلف شده در شهر تهران 45 هزار سال بوده است، افزود: از این تعداد 28 هزار و 900 سال، تعداد سال های عمر مولدهای از دست رفته بر اساس آلودگی هوا است. در مجموع تعداد کل مرگ و میر ناشی از ذرات گرد و غبار زیر 2.5 میکرون در سال 95-98 کاهش و در سال 1999 افزایش یافته است. 10 درصد از مرگ و میر نوزادان زیر یک سال نیز به دلیل آلودگی هوا است.

وی تاکید کرد: بررسی ها نشان می دهد که در بین تمامی عوامل خطر، ذرات گرد و غبار زیر 2.5 میکرون، رتبه ششم جهان و رتبه پنجم ایران، عوامل خطر بالاترین میزان مرگ و میر هستند. از سوی دیگر، مقایسه درصد شاخص کیفیت هوا در سال‌های 1398-1395 در کشور نشان می‌دهد که تعداد روزهایی که شاخص کیفیت هوا در محدوده قابل قبول بوده، افزایش یافته و تعداد روزهایی که در آن‌ها در محدوده قابل قبول بوده است. شاخص کیفیت هوا در محدوده ناسالم برای گروه های حساس کاهش می یابد.


بیشتر بخوانید: افزایش غلظت آلودگی هوا در شهرها در سال های اخیر


وی در ادامه بیان می کند: اما این گرایش در سال 1399 معکوس شد. بنابراین روزهایی که شاخص کیفیت هوا در محدوده ناسالم برای گروه‌های آسیب‌پذیر و ناسالم برای همه گروه‌ها قرار داشت، افزایش یافت.

  انتقاد مجلس از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی

رئیس گروه سلامت هوا و تغییرات اقلیمی وزارت بهداشت گفت: در شهرهای مورد بررسی ایران در سال‌های 1395-1399 تقریباً در 16.14 درصد از روزهای سال، شاخص کیفیت هوا در محدوده هوای پاک خوب (رنگ سبز)، 63.25 درصد روزهای سال شاخص کیفیت هوا در محدوده مجاز هوا (رنگ زرد)، 15.87 درصد روزهای سال شاخص کیفیت هوا در محدوده هوای ناسالم برای گروه های حساس (نارنجی) رنگ)، 4.04 درصد روزهای سال شاخص کیفیت هوا در محدوده هوا ناسالم (رنگ قرمز)، 0.32 درصد روزهای سال، شاخص کیفیت هوا در محدوده هوای بسیار ناسالم (بنفش)، 0.27 است. درصد روزهای سال شاخص کیفیت هوا در محدوده خطرناک هوا (قهوه ای) قرار داشت.

وی با اشاره به اینکه ایران از نظر شاخص کیفیت هوا در بین 106 کشور جهان رتبه 23 را دارد، تصریح کرد: تهران نیز با غلظت 2.5 PM در رتبه 19 در بین سایر پایتخت های جهان قرار دارد و در تهران به میانگین 3751 مورد فوتی در سال 1399 رخ داده است. به دلیل قرار گرفتن در معرض ذرات معلق و همه ساکنان تهران تحت تاثیر آلودگی هوا قرار گرفتند.

وی با بیان اینکه غلظت سالانه ذرات PM 2.5 در کشور به طور متوسط ​​6 برابر سازمان جهانی بهداشت است، گفت: میانگین غلظت ذرات PM 2.5 در شهرهای کشور در سال گذشته 29 میکروگرم بر متر مکعب بوده است. در سال 1399 شهرهای زابل، تهران، اهواز، اصفهان و مشهد بیشترین غلظت ذرات معلق را داشتند.

شاهسونی تاکید کرد: از نظر آلودگی هوا افزایش چشمگیر بیماری های قلبی و ریوی در جامعه دور از انتظار نیست و همچنین افزایش مرگ و میرهای زودرس در این بیماران و سالمندان و افزایش چشمگیر علائم تنفسی در سطح عمومی. جمعیت “.

  چرا مسابقه مارتین فورد با هالک ایرانی لغو شد؟ فیلم - خبر زنده

وی خاطرنشان کرد: در این شرایط افراد مبتلا به بیماری های قلبی عروقی، سالمندان و کودکان از انجام هرگونه فعالیت بدنی خودداری کنند و سایرین نیز فعالیت بدنی خود را در خارج از منزل کاهش دهند و کارهای غیرضروری را تا حد امکان به تعویق بیندازند.

دیدگاهتان را بنویسید