ایده برجام یک ایده اشتباه بود و دنباله آن اشتباه تر. – خبر زنده

به گزارش فارس، آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه نماز جمعه این هفته مشهد که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، با اشاره به شرایط خاص کشور افزود: شرایط امروزی که در جامعه زندگی می کنیم و کشور بسیار حساس است زیرا از یک سو فشار ناشی از مشکلات اقتصادی و معیشتی وجود دارد و از سوی دیگر فرصت های قابل توجهی وجود دارد که مانع ما در عرصه جهانی می شود.

امام جمعه مشهد گفت: مسئله ای که امروز برای مسئولان، مردم و شخصیت شما خواهران و برادران مهم است، شناخت مشکلات و ریشه های آن و نیز شناخت فرصت هاست. یعنی اگر مردم امکانات را بشناسند و از آن آگاه باشند، طبیعتاً در زندگی اجتماعی امید و نشاط پیدا می کنند و اگر مبانی مشکلات و معیشت را بدانند، مردم و کارمندان متمول قادر به حل مشکلات و رفع موانع خواهند بود.

همه مسئول حل مشکلات مردم هستند

نماینده مجلس خبرگان رهبری گفت: موضوعی که به ویژه اقشار آسیب پذیر را تحت تاثیر قرار داد مشکلات اقتصادی، معیشتی و گرانی بود. این یک واقعیت ملموس برای همه مردم ماست. اتفاق اخیر که یک حرکت اقتصادی با هدف تحقق عدالت اجتماعی در جامعه بود، در قالب یک عملیات بزرگ اقتصادی، طبیعتاً عوارض و دردهایی دارد. وقتی دولت می خواهد میلیاردها دلار از جیب 4120 نفر بیرون بیاورد و به جیب 74 میلیون نفری کشور بریزد، واضح است که این کار ساده ای نیست و کسانی که استخدام می کنند طبیعتا دست به کار نمی شوند و به دنبال جبران هستند. بنابراین این وضعیتی است که در آن قوه مجریه، قوه قضائیه و نهادهای حاکمیتی باید به سختی حرکت کنند.

  جزئیات طرح ترافیک سال آینده را اعلام کنید

آیت الله علم الهدی ادامه داد: وجود مقدس امیرالمومنین در حکمت 241 نهج البلاغه به مأموران حکومتی دستور داد و گفت: وقتی به ایشان گفتند ارز 4200 نمی دهیم تا وارد کند، این کار را کرد مگر به خاطر اینکه سرمایه سابقش برای تسهیلات دولتی بود، اما حقوق مردم را با قیمت های غیرقابل قبولی به آنها عرضه می کرد یا در انبارها انباشته می کرد. کارکنان ما نباید نسبت به این مسائل بی تفاوت باشند.

وی گفت: آنچه اقتصاددانان می گویند و قیمت کالاها را بر قیمت عرضه و تقاضا تعیین می کند، البته موافقیم و این الفبای اقتصاد است، اما بحث آرامش اقتصادی است نه در جامعه. که یک طرف با تحریم دشمن مواجه است و طرف دیگر دست مستمری طلبان را قطع می کند و با سودجویان می جنگد. در این کشور علاوه بر پایبندی به نظام عرضه و تقاضا، دستگاه های مدیریتی نیز باید به میدان بیایند و به صورت هماهنگ پیگیر برندگان باشند.

امام جمعه مشهد با اشاره به مشکلات مردم تاکید کرد: امروز در مقابل مشکلاتی که مردم ما را در شرایط سختی قرار داده است، یک سازمان نمی تواند بگوید این مشکلات به من ربطی ندارد. در شرایط ناآرامی و فشار بر مردم، دستگاه حاکم اگر بخواهد بی تفاوت باشد، مردم به ویژه اقشار ضعیف و آسیب پذیر تحت تأثیر مشکلات زندگی آسیب های جبران ناپذیری خواهند دید. حاکمیت این کشور حاکمیت دینی است، بنابراین در جایی که مردم و کشور را تهدید می کند، همه مسئول هستند و باید به میدان بیایند و مردم و مسئولان باید موقعیت گرا باشند، مشکلات را بپذیرند، به میدان بیایند و به یکدیگر کمک کنند. ، زیرا هرجا مردم روی صحنه باشند، همه مشکلات حل می شود.

  باید تمام تلاش خود را کرد تا مسئله وحدت مسلمانان قطع نشود - خبر زنده

برجام از ابتدا ایده اشتباهی بود

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی گفت: البته علاوه بر مشکلات، یکسری احتمالات نیز وجود دارد. ما در شرایطی هستیم که موضوع تحریم نه تنها خنثی شده، بلکه حتی دشمن هم به بی اثر بودن آن اعتراف می کند. از همان ابتدا می گفتند که باید برجام را بسازیم، فکر اشتباهی بود، البته ادامه دادن اشتباه است، چون هفته گذشته به دلیل دیپلماسی اقتصادی دولت، فرصت هایی برای جامعه ما ایجاد شد که بدون برجام و بدون برجام بسازیم. این دیپلماسی بین ما و کشورهای همسایه و دور ما برقرار شد. فروش یک نفتکش بزرگ و دستور ساخت دو نفتکش دیگر فرصت ارزشمندی برای ونزوئلا بود و چند رئیس جمهور و مقامات ارشد کشورهای همسایه که هفته گذشته به تهران آمدند، قراردادهای همکاری موثری را امضا کردند.

حل مشکلات در گرو حفظ ارزش های دینی است

امام جمعه مشهد با تاکید بر لزوم حفظ ارزش های دینی در متن جامعه، گفت: اگر بخواهیم علاوه بر شناخت مشکلات و مبانی آنها، جایگاه دینی و اسلامی جامعه را بر عنایات الهی ما احاطه کنیم. مشکلات ما احتمالات غیرقابل پیش بینی حل می شود چون وقتی بیاییم، ارزش های دینی که خدا پسندیده است باید بر زندگی اجتماعی ما سایه افکند.

دیدگاهتان را بنویسید