ایالات متحده راه را برای توافق «کمتر برای کمتر» با ایران هموار می کند

به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتنیک، مقامات ارشد اسرائیلی می گویند که ایالات متحده ممکن است برای یک توافق هسته ای کوچکتر با ایران آماده باشد که در ازای ازسرگیری یا توقف فعالیت های هسته ای این کشور، پیشنهاد لغو بخشی از تحریم ها علیه ایران را بدهد.

جدا از ایده چنین توافقی، پیشنهاد یا آماده سازی آن هنوز نهایی نشده است.

یک مقام اسرائیلی ناشناس به وال استریت ژورنال گفت: «اسرائیل بسیار نگران است که ایالات متحده در حال آماده شدن برای توافقی است که آن را کمتر و کمتر می‌خوانند». چنین توافق مضری فقط به نفع ایران خواهد بود.

به گزارش ایسنا، اظهارات این مقام اسرائیلی پس از آن مطرح شد که روزنامه نیویورک تایمز پیشتر گزارش داد: به گفته بسیاری از مقامات آشنا با مذاکرات پشت صحنه، مقامات آمریکایی به همتایان اسرائیلی خود هشدار دادند که حملات مکرر به تاسیسات هسته ای ایران می تواند منجر به رضایت بخش تاکتیکی شود. اما در نهایت نتیجه معکوس خواهد داشت. مقامات اسرائیلی اعلام کرده‌اند که قصد ندارند این موضوع را رها کنند و هشدارها را نادیده می‌گیرند که چنین اقداماتی تنها می‌تواند بهبود برنامه هسته‌ای را تسریع کند. این یکی از بسیاری از زمینه‌هایی است که ایالات متحده و اسرائیل در مورد مزایای استفاده از دیپلماسی به جای اعمال قدرت اختلاف نظر دارند.

نیویورک تایمز افزود: در چند روز گذشته، کاخ سفید تلاش کرده است ببیند آیا توافق موقت می تواند ایران را از غنی سازی بیشتر اورانیوم و تبدیل آن به آهن که راهی موثر برای ساخت کلاهک است، باز دارد. راه حل ممکن است مشکل را حل نکند، اما مذاکره و توقف تهدیدات اسرائیل برای بمباران تاسیسات ایران زمان بر است. ممکن است واقعاً نیاز به زمان بیشتری برای مذاکره داشته باشید. بسیاری از مشاوران بایدن تردید دارند که اعمال تحریم های جدید علیه دولت ایران، تجارت نظامی یا نفتی آن، بیش از 1500 پرونده تحمیلی توسط ترامپ، موفق تر از تلاش های قبلی برای تحت فشار قرار دادن ایران برای تغییر مسیر نباشد.

مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای در وین که شش دور آن بین ایران و کشورهای عضو توافق هسته‌ای با حضور هیئت آمریکایی بر سر میز مذاکره تا ژوئن برگزار می‌شود. [خرداد] برگزار شد که پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران به تعویق افتاد.

دولت جدید ایران اخیرا پس از بررسی نتایج شش دور قبلی مذاکرات، هفتمین دور مذاکرات را در نهم آبان ماه اعلام کرد. [۸ آذر] از سر گرفته خواهد شد. ایران تاکید کرده است که هدف از این مذاکرات لغو تحریم های آمریکاست.

دولت آمریکا همچنین گفته است که راه دیپلماتیک با ایران را برای حل مسئله هسته‌ای خود ترجیح می‌دهد و آماده است با حسن نیت و با بازگشت متقابل به ایران با رعایت کامل توافق هسته‌ای به مذاکرات در وین بازگردد.

ایالات متحده در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در سال 2018 از این توافق خارج شد و تحریم های لغو شده و تحریم های جدیدی را علیه ایران بازگرداند.

دیدگاهتان را بنویسید