اگر نتانیاهو به اقداماتش خدشه وارد شود، احتمالا عرصه سیاسی را ترک خواهد کرد

بنا به گزارش رسانه های صهیونیستی، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی و رهبر اپوزیسیون کابینه رژیم کنونی، چند هفته است که در حال مذاکره با آویها مندلبیت، دادستان کل کشور (توافق پیش از محاکمه) است.

به گزارش پایگاه خبری اکسیوس، یکی از موانع اصلی چنین توافقی این است که آیا توافقی که نتانیاهو را ملزم به اعتراف به فساد می کند، مستلزم کناره گیری نخست وزیر سابق نیز باشد یا خیر. هرگونه توافقی باعث ایجاد طوفان سیاسی در رژیم می شود و می تواند کابینه فعلی را سرنگون کند.

بر اساس این گزارش، کابینه نفتالی بنت نخست وزیر – که شامل احزاب چپ، میانه و راست می شود – هفت ماه پیش و عمدتا برای سرنگونی نتانیاهو تشکیل شد. کابینه بزرگترین حزب لیکود (به رهبری نتانیاهو) را به اتهام فساد سرنگون کرد.

به گفته رسانه های آمریکایی، نتانیاهو «چسب» کابینه فعلی این رژیم است و در صورت خروج نتانیاهو از صحنه، ممکن است این رژیم یا به انتخابات جدید برود یا به کابینه جدید تحت رهبری جدید لیکود برود.

در 12 ژانویه، بن کاسپیت، روزنامه نگار صهیونیست برای اولین بار از مذاکرات محرمانه وکیل نتانیاهو و دادستان ارشد خبر داد. چندین گزارش دیگر نیز در پی می آید که شرایط پیشنهادی توافق را توضیح می دهد. نه نتانیاهو و نه وزارت دادگستری اسرائیل این موضوع را تکذیب نکردند. نتانیاهو علنی اظهار نظر نکرد.

اتهامات علیه نتانیاهو شامل این است که او به طور سیستماتیک از بازرگانان هدایایی به ارزش بیش از 250000 دلار می خواهد و در ازای پوشش مطلوب رسانه ای، مزایای نظارتی ارائه می دهد.

به گفته اکسیوس نتانیاهو، او مذاکرات را به صورت غیر رسمی از طریق میانجیگران آغاز کرد. وکلای نتانیاهو پس از درخواست دادستان کل برای پیشنهاد رسمی در حال بررسی این پرونده بودند. وکلای نتانیاهو او را تحت فشار قرار دادند تا به مدت سه سال به سازش بیندیشد، اما او نپذیرفت. همسر و پسرش او را تحت فشار قرار دادند تا در دادگاه دعوا کند.

با این حال، بر اساس گزارش رسانه ها، پس از پایان دوره ریاست مندلیف در پایان ژانویه، وکلای نتانیاهو دوباره از او خواستند با توجه به احتمال کم برنده شدن در هر سه اتهام رشوه، کلاهبرداری و نقض اعتماد، دوباره مذاکره کند.

وکلای او می گویند که ماندلبیت علاقه مند است پرونده را قبل از ترک پست ببندد و ممکن است برای معامله بهتر با نتانیاهو نسبت به دادستان کل بعدی آماده باشد.

طبق گزارش‌ها، وکلای نتانیاهو به او پیشنهاد کردند که به دو فقره جرم اعتراف کند، زندانی نشود و از کنست استعفا دهد، اما بتواند در انتخابات بعدی شرکت کند. اما مندلسون اصرار داشت که هر توافقی شامل حبس – برای خدمت به جامعه – می شود و نتانیاهو را ملزم می کند حداقل هفت سال از سیاست دور بماند.

بنیامین نتانیاهو در حال حاضر در سه پرونده فساد جداگانه در دادگاه درگیر است. اولین پرونده او پرونده 1000 نام دارد که در آن نتانیاهو به دریافت مستقیم رشوه و امتیاز متهم شده است.

دومین پرونده فساد مالی نتانیاهو که به پرونده 2000 معروف است، در مورد سوء استفاده از قدرت و موقعیت برای تحت فشار قرار دادن آرنون موزس، مالک Yedioth Ahronoth برای پوشش بهتر اخبار نخست وزیر است.

نتانیاهو همچنین در «پرونده 3000» که به «رسوایی زیردریایی اسرائیل» نیز معروف است، دست دارد. این پرونده مربوط به معامله 2 میلیارد دلاری برای خرید سه زیردریایی هسته ای و چهار کشتی جنگی از آلمان است.

نخست وزیر سابق اسرائیل تمامی اتهامات را رد کرده و گفته است که اتهامات علیه خود ساخته و پرداخته مخالفان سیاسی و رسانه ها بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید