اگر ایران با آژانس همکاری نکند، شورای حکام جلسه فوق‌العاده‌ای تشکیل خواهد داد.

رویترز گزارش داد، ایالات متحده روز پنجشنبه تهدید کرد که در صورت امتناع ایران از همکاری بیشتر با آژانس بین المللی انرژی اتمی، در نشست ماه آینده آژانس با ایران روبرو خواهد شد.

در بیانیه آمریکا در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آمده است: «اگر عدم همکاری ایران فوراً حل نشود، شورای آژانس چاره‌ای جز تشکیل جلسه فوق‌العاده قبل از پایان سال جاری برای رسیدگی به این موضوع نخواهد داشت. با این مشکل بحران.”

این بیانیه می افزاید که «به ویژه» نصب مجدد دوربین های آژانس در سایت کرج را بررسی می کند.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس روز چهارشنبه گفت که نمی‌دانم تاسیسات کرج هنوز فعال است یا خیر و زمان توافق در حال پایان است.

به گزارش ایسنا، بیانیه آمریکا درباره روابط ایران و آژانس در شورای حکام پس از آن منتشر شد که گروسی در بخشی از سخنان افتتاحیه خود در نشست روز چهارشنبه هیات رئیسه گفت: برخلاف توافقی که بین آژانس و ایران در 12 سپتامبر 2021 به دست آمد، انجام شد. عدم دسترسی به سایت کرج باعث شد که از سرگیری نظارت و مراقبت در تمامی تاسیسات و محله های مرتبط با برجام به هیچ وجه امکان پذیر نباشد و این به طور جدی بر توانایی آژانس برای حفظ خود تاکید می کند. [فعالیت‌ها در] این سایت که تا حد زیادی برای بازگشت به برجام ضروری تلقی می شود، تاثیرگذار است.

نماینده دائم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست شورای حکام با اشاره به خروج آمریکا از توافق هسته‌ای و اعمال تحریم‌ها علیه ایران گفت: مایلم این را تکرار کنم. تا زمانی که تحریم ها علیه ایران برداشته نشود، انتظار محدودیت بیشتر از ایران غیرمنطقی است. فعالیت‌های هسته‌ای ما، از جمله غنی‌سازی در سطوح مختلف و تولید سوخت اورانیوم بر پایه فلز، کاملاً صلح‌آمیز و مطابق با حقوق ما بر اساس معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و تحت نظارت و راستی‌آزمایی پادمان‌های آژانس است. من به این کشورها توصیه می کنم از قربانی کردن دیگران دست بردارند و کاستی های خود را در انجام تعهدات خود اصلاح کنند. طی سه سال گذشته، ایران سهم خود را از تدبیر و سازندگی به طور کامل پرداخت کرده است.

نماینده کشورمان در وین افزود: هنوز مشخص نیست که آیا دولت کنونی آمریکا آماده ترک اعتیاد آمریکا به منظور استفاده از اقدامات قهری یکجانبه، رعایت قوانین بین‌المللی، اجرای کامل و مؤثر تعهدات برای رفع تحریم‌ها و اتخاذ همه اقدامات است. تصمیمات لازم در این زمینه مهم است که ایالات متحده بدون تأخیر بیشتر و بدون پیش شرط، نقض تعهدات خود بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل را متوقف کند.

در ادامه این بیانیه آمده است: تعهدات ایران در این موافقتنامه فراتر از تعهدات حمایتی خود است و لذا اعمال اقدامات جبرانی از سوی جمهوری اسلامی ایران بر اساس حقوق مندرج در این موافقتنامه مانع از آن تعهدات نخواهد بود. در این راستا، گزارش مدیرکل مبنی بر اینکه فعالیت های بازرسی و نظارت آژانس به طور جدی تضعیف شده است، باید در چارچوب مناسبی دیده شود که مربوط به تعهدات خارج از توافقنامه پادمان جامع است.

در بیانیه نماینده کشورمان در وین آمده است: با توجه به ادامه همکاری های سازنده ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، آژانس توانست تمام تجهیزات خود را سرویس دهد و تنها دلیل عدم حضور تجهیزات آژانس در یکی از آژانس های بین المللی انرژی اتمی است. کارگاه ها این واقعیت است که یک حمله تروریستی در کارگاه رخ داده است که در آن، از جمله، تجهیزات آژانس از بین رفته و آسیب دیده است. ما معتقدیم که صرفاً این واقعیت که اقدامات خرابکارانه و حملات تروریستی علیه تأسیسات هسته‌ای صلح‌آمیز کشورهای عضو، نیاز فوری به محکومیت شدید و قاطع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جامعه بین‌المللی دارد.

همچنین اشاره شد که رایزنی ها و همکاری های ایران و آژانس از جمله از طریق سفر مدیرکل به تهران در 31 آبان 1390 و دیدار با وزیر امور خارجه و معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه دارد. .

دیدگاهتان را بنویسید