او تنها نمرد، او را کشتند! – خبر زنده

347907 خبر زنده“مرگ کامو”

نویسنده: جیووانی کاتلی

ترجمه: ابوالفضل الله‌دادی

ناشر: فرهنگ نشر نو، چاپ اول 1401

173 صفحه، 120000 جلد

****

ایده های آلبر کامو به عنوان یک متفکر و متفکر ممکن است مانند چند نسل پیش برای مخاطب امروزی جذاب نباشد. اما او همچنان محبوب است و آثار ادبی او به ویژه رمان های مهمش بسیار پرطرفدار و پرخواننده است. اگرچه عمر او کوتاه بود، اما داستان کوتاه نبود. از زندگی فقیرانه دوران کودکی اش در الجزایر گرفته تا کار با مقاومت در دوران جنگ و همچنین دیدارها و قیام هایش با مشهورترین روشنفکران زمان خود و … در نهایت فراز و نشیب های جذاب عاطفی و ادبی او به ویژه. مرگ غیرمنتظره او اوج محبوبیت او. در نتیجه همه دست به دست هم دادند تا از او چهره ای جذاب و کنجکاو بسازند.

انتشار جدید پس از انتشار کتاب موفق «خطاب به عشق» که شامل نامه‌های آلبرکامو به ماریا کاسارس است، اخیراً یکی از جنجالی‌ترین کتاب‌های سال‌های اخیر را برای آلبر کامو با عنوان «مرگ کامو» اثر جوآنا کاتلی با یک کتاب خوب منتشر کرده است. ترجمه از ابوالفضل الله دادی روانه بازار شد.

بیش از شصت سال از مرگ کامو می گذرد، مرگ غیرمنتظره ای برای جوان ترین برنده جایزه نوبل ادبیات. نویسنده ای که در اوج بلوغ و شهرت بود. در کیف او دست نوشته ای ناتمام از یک رمان زندگی نامه ای با عنوان مرد اول بود. اثری که پس از مرگ او منتشر شد و اکثر منتقدان اذعان دارند که این کتاب اگرچه ناتمام است، اما بهترین اثر اوست.

  توئیت رهبر انقلاب در سالروز شهادت حاج قاسم

بسیاری بر این باورند که اگر کامو زنده بماند، آینده روشن تری در انتظار او خواهد بود. اما آثاری که تا به حال در چهل و شش سالگی نوشت کافی بود تا نام او برای همیشه در ذهن علاقمندان به ادبیات و فلسفه بماند و البته نباید از تأثیر این مرگ زودرس آگاه بود. که ناخواسته این نویسنده را از طرفدارانش جدا کرد. همچنین شایعاتی که دامنه این شهرت و محبوبیت را تکمیل می کند. برخی از رسانه‌ها بدشان نمی‌آمد که از این کار برای گرم کردن کار خود با خواندن داستان و خودکشی استفاده کنند. کامو آن روز مجبور شد با قطار به پاریس برگردد و بلیط قطار در جیبش باشد. اما به دعوت دوست و ناشرش میشل گالیمار تصمیم گرفت با ماشینش به پاریس برگردد. در راه بازگشت از میان جاده های متروک و عریض، خودروی آنها ناگهان از جاده اصلی منحرف شد و به درختی در حاشیه بزرگراه برخورد کرد. برخلاف کامو، میشل گالیمار که در حال رانندگی بود، در همان زمان جان سپرد، اما چند روز بعد در تصادف جان باخت. بدین ترتیب ماجرای خودکشی (حتی با فرض اینکه کامو عامل آن باشد!) حذف شد.

سال‌های پس از مرگ کامو یک تراژدی دردناک و غیرمنتظره محسوب می‌شود. اما نزدیک به یک دهه پیش، جووانی کاتلی، نویسنده ایتالیایی مرگ کامو، فرضیه جدیدی را مطرح کرد. او که استاد دانشگاه و متخصص اروپای شرقی بود، به شواهدی برخورد کرد که نشان می‌داد کامو ممکن است توسط KGB کشته شده باشد. کاتلی برای اولین بار فرضیه های خود را در مورد مرگ آلبر کامو در روزنامه ایتالیایی Corriere della Sera در سال 2011 ارائه کرد و خاطرنشان کرد که یادداشت هایی را در دفتر خاطرات یان زبرانا، مترجم و شاعر چک پیدا کرده است که از ترجمه ایتالیایی حذف شده است. یان زبرانا در این قسمت حذف شده به مرگ کامو اشاره می کند و آن را تصادفی نمی داند. او به ملاقات با مردی روسی اشاره می کند که از توطئه کا گ ب برای ترور جوانترین برنده جایزه نوبل ادبیات خبر می دهد. این مرگ توسط اطلاعات شوروی از طریق دستکاری ماشین او برنامه ریزی شده بود.

  نحوه حکومت داری را از قرآن بیاموزید

مرگ کامو نتیجه تلاش جیووانی کاتلی برای ارائه تحقیقی در مورد چگونگی مرگ آلبر کامو برای اثبات دیدگاهی مشابه بود که البته مخالفان بسیاری نیز دارد. این کتاب در سال ۲۰۱۳ در ایتالیا با عنوان «کامو باید بمیرد» منتشر شد و چند سال بعد انتشارات بلان فرانسه ترجمه‌ای از نسخه جدید خود را با عنوان «مرگ کامو» منتشر کرد که نسخه فارسی آن از همان کتاب

جیووانی کاتلی علاوه بر اینکه یک محقق است، یک رمان‌نویس نیز هست، بنابراین به خوبی می‌داند که چگونه از نتایج این داستان اسرارآمیز و البته کنجکاوانه به عنوان مبنایی برای داستانی جذاب و جذاب استفاده کند. به همین دلیل علاوه بر موافقت با دیدگاه او در مورد مرگ کامو، باید اذعان داشت که با کتابی جذاب روبرو هستیم که داستان مرگ کامو را به شکلی جذاب و با فضایی جاسوسی روایت می کند. البته او نه تنها داستان جالبی ارائه کرد، بلکه با اشاره به شواهد و نمونه های مختلف از زندگی و دیدگاه های کامو و نیز اوضاع سیاسی آن زمان، نشان داد که کا.گ.ب چگونه برنامه ریزی دقیقی دارد. وقت و تلاش کافی، برنامه ریزی و اجرا می کند، در حالی که اطلاعات فرانسه نیز از ماجرا مطلع است، اما به دلایل سیاسی ترجیح می دهد چشمانش را بر روی حادثه ببندد! یکی از مهمترین دلایل قتل کامو همانطور که در کتاب ذکر شده شجاعت و بیان تند کامو است. کامو در سال های آخر عمرش به شدت از دولت شوروی به ویژه در مورد ورود ارتش سرخ به مجارستان انتقاد می کرد و به دولت وقت کمک کرد تا اعتراضات خونین را سرکوب کند.

  رامبد جوان با آهنگی غیرقانونی نگار را غافلگیر کرد! / فیلم

روایت جووانی کاتلی از مرگ کامو و همچنین برانگیختن مخالفت های جدی، حامیان زیادی دارد که برجسته ترین آنها پل استر است. چه با این دیدگاه موافق باشیم و چه مخالف، مرگ کامو کتابی خواندنی است که اطلاعات بسیار خوبی در مورد آخرین سال های زندگی او و به ویژه نگرش او به تغییر و تحولات این روزهای پرتنش به دست می دهد.

مرگ کامو واقعاً مرگی نابهنگام و کنجکاو بود. او در نامه ای به ماریا کاسارس قول داده بود که امشب (4 ژانویه 1960) به موقع برای شام بیاید، «مگر اینکه در جاده اتفاقی بیفتد». شگفت انگیز اتفاق افتاد!

دیدگاهتان را بنویسید