انتقاد عضو اتاق بازرگانی از نامشخص بودن نگاه اقتصادی کشور/ بخش خصوصی در فضای مه آلود حرکت می کند – خبر زنده

چند روز پیش رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به برخی کاستی ها در اتاق بازرگانی گفت: با وجود برخی چالش های پیش روی اتاق بازرگانی، نیروی محرکه ای برای حرکت بخش خصوصی با سرعت مناسب وجود ندارد. . به گفته وی، بخشی از این چالش‌ها از سوی دولت‌ها و مسئولانی است که بر اقتصاد دولتی تمرکز کرده‌اند، اما بخشی از مشکلات ناشی از اختلافات داخلی اتاق است که به گفته اتاق ایران، برنامه‌های بلندمدت اتاق را مختل کرده است. .

احمدرضا بصیری، یکی از اعضای اتاق بازرگانی به مشکلات پیش روی اتاق بازرگانی اشاره کرد و به سایت الف گفت: برخی از چیزهایی که می شنوید فکر می کنید پنجاه سال پیش در یک کشور کمونیستی زندگی می کردید و گاهی تا این حد در حوزه کامنت‌هایی می‌شنوید که ما سرمایه‌دارتر از سرمایه‌دارترین کشورهای دنیا به نظر می‌رسیم!

وی افزود: به نظر من باید یک بار برای همیشه تکلیف بخش خصوصی و بخش اقتصادی کشور مشخص شود که اقتصاد ما اقتصاد حمایتی باشد یا اقتصاد باز. اگر من یک تاجر این را بدانم با این اتفاقات سازگار می شوم.«اگر ​​به من بگویید مهم ترین عارضه افرادی که مشغول فعالیت اقتصادی هستند چیست، می گویم ما نمی دانیم سیستم اقتصادی ما چیست.

مشاور کمیسیون معادن اتاق بازرگانی افزود: هزار و یک مشکل را پشت سر گذاشتیم، تحریم ها را دور زدیم و کالا را صادر کردیم، اما مشکلات زیادی داریم. ما از سال 1997 بسیاری از تجار و صادرکنندگان خود را از دست دادیم زیرا کار به جایی رسیده است که ما بیشتر مجرم هستیم تا صادرکننده. تمام دنیا با یک سازمان بخش خصوصی به عنوان سدی در برابر تصمیمات غیر کارشناسی مواجه است، اما ما در اینجا قدرت کافی نداریم. ما سابقه تغییر قوانین را داریم. اگر در دنیا برای صدور نامه و قانون رقابت ایجاد کنند، قطعاً قهرمان می شویم».

  سوتی عجیب مجری اخبار شبانگاهی شبکه سه سیما! / فیلم

بصیری تاکید کرد: ببینید در دنیا دویست کشور وجود دارد. ما خاص ترین کشور دنیا نیستیم. بقیه دنیا مدلی ارائه کرده اند که بر اساس آن قدم به قدم حرکت کنند. مشخص کرده اند که از کجا وارد کنیم و تا چه حد صادرات داشته باشیم. اما این سوال ابتدایی در کشور ما روز به روز در حال تغییر است. یک جا می بینیم که صادرات شنیده می شود و تشویق می شود و 20 روز بعد می گوییم صادرکنندگان کشور به باد رفته اند! یک روز برای صادرات به من پاداش می دهند یکی دنبال دستگیری من است اما ارز را به سیستم کشور برنگشتم! ارزی که قرار بود در سال 97 درخواست شود به دلیل مشکلات مختلف با تاخیر مواجه شد و بعد اعلام شد که کاری به خرده فروشی نداریم. حال یک صادرکننده چگونه می تواند دلار 2500 دلاری خود در سال 97 را با سود خود پرداخت کند؟! این امر منجر به تعطیلی شرکت خواهد شد.

وی ادامه داد: در سال های گذشته با تورم چند صد درصدی مواجه هستیم اما نرخ ارز ما همچنان 10 درصد بیشتر از نرخ سه سال گذشته است. صادرکننده و تاجر در یک مقطع دچار مشکل می شوند. در سال های اخیر دولت به طور سیستماتیک نرخ ارز را ثابت نگه داشته است و هزینه های داخلی ما هر روز در حال افزایش است. اکنون آن مقدار اندک و نگران کننده ای که صادر می کنیم مشکل توافق برای صادرات یا بازگشت ارزی را ایجاد کرده است که در هیچ جای دنیا نداریم.

  این بار یک شهید دیگر/ سه سارق در شهرستان کارون به هلاکت رسیدند

به گفته بصیری، ساختار اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی و در واقع مجلس از بخش خصوصی می تواند بسیار موثرتر از آن باشد. یعنی با توجه به پایه مادی درآمد و نوع امکانات اتاق بازرگانی می تواند نقش بسیار مهم تری داشته باشد. مشروط بر اینکه توسط بخش دولتی جدی تر گرفته شود. توجه به معامله گران به عنوان کسانی که زیر این چتر جمع شده اند باید جدی تر باشد. اگر اتاق بازرگانی داروی مسکن خود را بداند، به سراغ آن خواهد رفت.

ما تغییری در دیدگاه های دولت نمی بینیم

«به نظر می رسد اتفاق جدیدی نیفتاده است، یعنی با توجه به مدتی که از روی کار آمدن دولت جدید می گذرد، جدی تر باشید. به نظر می رسد در سال های اخیر اتاق بزرگ به مرکزی برای کاهش قوانین مصوب در نهادهای دولتی و اطلاع رسانی به بخش خصوصی به جای مشورت با آنها تبدیل شده است. این گلایه ای است که اکثر تجار و فعالان عرصه تولید و تجارت از فضای حاکم بر اتاق بازرگانی دارند، علاوه بر این که ورودی های اتاق بازرگانی در شهرهای مختلف فعالیت های متفاوتی دارد. اگر این سازمان مجبور به نمایندگی از بخش خصوصی و پیشنهاد قانون باشد، این نهاد کافی نیست. این ارگان نیاز به گسترش و انتخاب کارشناسی بیشتری دارد و به نظر می رسد اتاق های بازرگانی به طور کلی و اتاق بازرگانی اصفهان به طور خاص باید در ساختار و طرح اداری خود بازنگری کنند.

معامله گران از فضای سالن انتقاد دارند

وی با اشاره به مهم ترین چالش هایی که اتاق بازرگانی ایران به ویژه اصفهان دارد و ممکن است با آن مواجه باشد که سایر بخش ها را نیز تحت تأثیر قرار می دهد، افزود: فضای عمومی حاکم بر اتاق های بازرگانی مستقل از کل کشور نیست. همه چیز باید با هم درست شود. چالش اتاق بازرگانی نبود ارتباطات بین المللی است. این چیزی نیست که فقط بتوانیم در اتاق بازرگانی به دنبال آن باشیم. هزار جای دیگر هزار جای دیگر باید اتفاق بیفتد تا روابط بین الملل اتاق بازرگانی چند برابر بهتر از آنچه هست شود. تاجر در حمل و نقل پول مشکل دارد. مشکل ارتباط است، استفاده نکردن از روش های نوین بانکی مشکل دارد. اینها چیزی نیست که در اتاق حل شود. باید در حوزه عمومی تجارت، اقتصاد و سیاست کشور حل شود تا در اتاق بازرگانی گسترش یابد. این یک امر کلی است و به طور خاص به نظر می رسد که علیرغم تلاش های کمیسیون تجارت و میزهای مشترکی که با کشورهای مختلف تنظیم شده است، بخش خارجی ما، اداره امور اقتصادی در وزارت امور خارجه ما، همچنان به اندازه کافی قوی است که از «تجار نیست. فعال. “

  تجمع جمعی از مردم چهارمحال و بختیاری / عکس

دیدگاهتان را بنویسید