انتظار محدودیت بیشتر از ایران تا زمانی که تحریم ها برداشته نشود، غیرمنطقی است

به گزارش فارس، محمدرضا گبی، نماینده دائم ایران در سازمان های بین المللی و آژانس بین المللی انرژی اتمی امروز (پنجشنبه) در نشست مجازی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی برای راستی آزمایی و نظارت در جمهوری اسلامی ایران در پرتو قطعنامه سخنرانی کرد. 2231 (2015) شورای امنیت سازمان ملل متحد در سخنانی گفت: در جلسات قبلی شورای حکام، هیئت من دلایل و دلایل وضعیتی که در حال حاضر در رابطه با برجام با آن روبرو هستیم را به تفصیل توضیح داد. ما معتقدیم که از نظر روش‌شناختی نادرست و منطقاً غیرمنطقی است که وقتی همان علل و علل هنوز وجود دارد، انتظار نتیجه یا تأثیر متفاوتی داشته باشیم.

وی افزود: خروج جنایتکارانه آمریکا از برجام در کنار سیاست رسوایی «فشار حداکثری» و اعمال مجدد تحریم‌ها تأثیر مستقیم و نامطلوب بر عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران دارد. در حالی که جمهوری اسلامی ایران به طور کامل به این تعهدات پایبند است، این هم یک شکست اساسی در اجرای کلیه تعهدات آمریکا بر اساس برجام و هم نقض آشکار قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است. لغو معتبر و مؤثر تحریم‌ها سنگ بنای تمایل ایران برای پایبندی به مفاد توافق است و نقض‌های آمریکا آن بخش‌های توافق را باطل و عملاً بی‌اعتبار کرده است.

نماینده ایران ادامه داد: از سوی دیگر، جمهوری اسلامی ایران اگرچه انتظارات بحق خود را در برجام برآورده نکرد، اما در ابتدا سیاست تعامل مسئولانه و مدبرانه با سایر اعضای برجام را برای رفع تخلفات آمریکا در پیش گرفت و به تعهدات خود در قبال بیشتر عمل کرد. بیش از یک سال. «او نامزد بود؛ واقعیتی که مردم تمایل دارند آن را فراموش کنند.
متعاقباً، شکست E3 و اتحادیه اروپا در اجرای تعهدات خود، ظاهراً به دلیل فشار ایالات متحده، برای جبران مؤثر زیان های ناشی از ادامه عدم پایبندی و اجرای ایالات متحده، چاره ای جز توسل به تنها راه حل موجود است.» ایران که خودداری از انجام تعهدات متقابل است که به صراحت در بندهای 26 و 36 برجام و به عنوان یک قانون کلی به آن اشاره شده است.

وی گفت: بیش از سه سال از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام می گذرد. در دسامبر 2020، مجلس جمهوری اسلامی ایران قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن دولت موظف است کلیه بازرسی ها و نظارت بر فعالیت های خارج از توافق جامع پادمان را انجام دهد. CSA)، از جمله تعلیق پروتکل اضافی (AP). متعاقباً الزامات قانون نسبت به سایر کشورهای عضو برجام به موقع برآورده نشد و در نتیجه دولت ایران موظف به اجرای قانون و اقدامات جبرانی پیش بینی شده در آن شد.
وی ادامه داد: با تأسف و تعجب متوجه اظهارات برخی شرکت کنندگان از برجام و کشورهای اروپایی شده ام. مایه تاسف است که کشورهای اروپایی هنوز نمی خواهند آشکارا خروج یکجانبه آمریکا و اعمال مجدد تحریم ها را که تنها عامل همه این مشکلات است محکوم کنند و از آمریکا بخواهند که تعهدات خود را تجدید کند. تحریم ملت; با این حال آنها با گستاخی می خواهند که ایران به تعهدات خود در قبال برجام عمل کند.

گایبی گفت: می‌خواهم مجدداً تأکید کنم که انتظار محدودیت بیشتر از ایران تا زمانی که تحریم‌ها علیه ایران برداشته نشود، منطقی نیست. فعالیت‌های هسته‌ای ما، از جمله غنی‌سازی در سطوح مختلف و تولید سوخت اورانیوم بر پایه فلز، کاملاً صلح‌آمیز است، مطابق با حقوق ما بر اساس معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و تحت نظارت و راستی‌آزمایی پادمان‌های آژانس. من به این کشورها توصیه می کنم از قربانی کردن دیگران دست بردارند و کاستی های خود را در انجام تعهدات خود اصلاح کنند. طی سه سال گذشته، ایران سهم خود را از تدبیر و سازندگی به طور کامل پرداخت کرده است.
این دیپلمات ایرانی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات با اعضای شورای امنیت سازمان ملل برای حل مسائل ناشی از خروج آمریکا به طور جدی و معنادار همکاری می کند. در این چارچوب، همانطور که رئیس جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کردند، سیاست خارجی دولت جدید مبتنی بر عمل گرایی و تعامل سازنده است. به همین دلیل ایران معتقد است که مذاکرات باید نتیجه محور باشد. بنابراین مهم است که نتیجه این تلاش ها این باشد که اطمینان حاصل شود که همه تحریم ها به روشی مؤثر و قابل راستی آزمایی برداشته می شوند. ایالات متحده باید بپذیرد که باید به نگرانی های مربوط به تخلفات گذشته رسیدگی کند، حداقل اینکه عملکرد آینده آنها در انجام وظایفش قابل اعتماد نیست.

وی گفت: در حالی که دولت سابق آمریکا اصل غیرقانونی حقوق بین الملل، اصل حمایت از معاهدات (Pacta Sunt Servanda) را در قربانگاه استکبار قربانی کرده است، دولت جدید آمریکا همچنان برای کاهش تبعات این رفتار غیر مسئولانه مرتکب می شود. . ناوشکن تعمیر نشده است.
گیبی گفت: باید دید آیا دولت فعلی آمریکا برای استفاده از اقدامات قهری یکجانبه، رعایت قوانین بین‌المللی، اجرای کامل و مؤثر تعهدات برای رفع تحریم‌ها و اتخاذ همه تصمیمات لازم، آمادگی ترک اعتیاد آمریکا را دارد یا خیر. . مهم است که ایالات متحده بدون تاخیر بیشتر و بدون پیش شرط، از نقض تعهدات خود بر اساس قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل دست بردارد.
وی گفت: ناگفته نماند که تعهدات ایران در این قرارداد فراتر از تعهدات حمایتی خود است و بنابراین اعمال اقدامات جبرانی از سوی جمهوری اسلامی ایران مطابق با حقوق مندرج در این قرارداد، مانعی برای این تعهدات ایجاد نمی کند. در این راستا، گزارش مدیرکل مبنی بر اینکه فعالیت های بازرسی و نظارت آژانس به طور جدی تضعیف شده است، باید در چارچوب درستی که مربوط به تعهدات خارج از توافقنامه پادمان جامع است، دیده شود.
نماینده ایران خاطرنشان کرد: در این راستا لازم به ذکر است که با توجه به ادامه همکاری های سازنده ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، آژانس بین المللی انرژی اتمی توانست تمامی تجهیزات خود را سرویس دهد و تنها دلیل عدم حضور تجهیزات آژانس در یکی از این تجهیزات است. کارگاه های آژانس بین المللی انرژی اتمی واقعیت این است که این کارگاه مورد حمله تروریست ها قرار گرفت که از جمله باعث تخریب و آسیب رساندن به تجهیزات آژانس شد. ما معتقدیم که صرفاً این واقعیت که اقدامات خرابکارانه و حملات تروریستی علیه تأسیسات هسته‌ای صلح‌آمیز کشورهای عضو، نیاز فوری به محکومیت شدید و قاطع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جامعه بین‌المللی دارد.

وی ادامه داد: با این حال به اطلاع شورای حکام می‌رسانم که رایزنی‌ها و همکاری‌های ایران و آژانس از جمله از طریق سفر مدیرکل به تهران در تاریخ 31 آبان 1390 و دیدار با وزیر امور خارجه ادامه یافته است. معاونت و امور خارجه. رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی.
غیبی افزود: در نهایت، ما معتقدیم که از سرگیری مذاکرات برجام که برای 29 نوامبر در وین برنامه ریزی شده است، فرصت بی نظیری را برای سایر بازیگران برجام و آمریکا فراهم می کند تا به نیت واقعی خود برای بازگشت به اجرای کامل بازگردند. تعهدات خود از طریق اثبات مؤثر بودن. لغو تمامی تحریم های غیرانسانی و غیرقانونی

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید