انتشار فهرست خانه های خالی جامعه 24

انتشار فهرستی از خانه های خالی

انجمن 24- بر اساس قانون مالیات بر خانه های خالی مصوب آذرماه سال گذشته، چنانچه واحد مسکونی در شهرهای بالای 100 هزار نفر بیش از 120 روز غیر قابل سکونت باشد، مشمول مالیات و مالیات بر درآمد ماهیانه می شود. با توجه به ضرایب سال اول معادل شش برابر مالیات متعلق، سال دوم 12 برابر مالیات متعلق و سال سوم معادل 18 برابر مالیات متعلق خواهد بود.

این در حالی است که وزارت راه و شهرسازی موظف است خانه های خالی را از طریق سامانه املاک و مسکن شناسایی کند.

در همین راستا، MPT گفته است که یک میلیون و 300 هزار خانه خالی را شناسایی کرده و به سازمان امور مالیاتی ارسال کرده‌اند، اما این اداره می‌گوید تنها در مورد 12000 خانه خالی و بیشتر اطلاعات دریافت کرده است. به دلیل نداشتن اطلاعات مالیاتی لازم، برای وصول مالیات قابل اعتماد نیستند.


بیشتر بخوانید: ماجرای اس ام اس خانه خالی


در نهایت مقرر شد وزارت راه و شهرسازی تا پایان دی ماه اطلاعات خانه های خالی را بررسی و فهرست نهایی سازمان امور مالیاتی را اعلام کند که اولین لیست این خانه ها منتشر شده است.

بر اساس اطلاعات دریافتی از وزارت راه و شهرسازی (سامانه ملی املاک و مسکن موضوع تبصره 7 ماده 169 قانون مالیات های مستقیم) در خصوص محاسبه واحدهای مسکونی خالی موضوع ماده 54 مکرر مالیات های مستقیم. قانون مصوب 1394/31/4 اقدام و نتایج را در درگاه الکترونیکی سازمان منتشر کرده است.

تمامی صاحبان خانه می توانند با درگاه ملی خدمات الکترونیک MY.TAX.GOV.IR تماس بگیرند تا وضعیت خانه یا مسکن خود را ببینند و میزان مالیات و پرداختی را متوجه شوند.

  انتقاد طلایی برای رسیدن به جایگاه نزدیکان برخی مسئولان با پارتی بازی

بر اساس مفاد جزء 2 بند یک تبصره 6 ماده واحده بودجه 1400 کل کشور، مهلت پرداخت این مالیات تا پایان بهمن ماه سال جاری (30/11/1400) تعیین شده است. فرم درخواست صادر خواهد شد.

ابلاغ مطالبات مالیاتی، اعتراض به آن و مراحل رسیدگی مالیاتی مشمول مقررات قانون مالیات های مستقیم مصوب 1394/04/31 می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید