امیر عبداللهیان همچنین از تسریع روابط ایران و چین خبر داد

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با اشاره به هماهنگی خوب ایران و چین در موضوعات مختلف و پیشرفت های حاصل شده در راستای منافع دو کشور، گفت: در دولت سیزدهم با تسریع بیشتر روابط دو کشور مواجه هستیم.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به دعوت وانگ یی همتای چینی خود در راس هیئتی سیاسی به چین سفر کرده است، در بیانیه ای درباره این موضوع گفت: دستور جلسه. با وزیر امور خارجه چین: پنجاهمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و چین را جشن می گیریم.

وی با بیان اینکه در چهار ماه گذشته بیش از هفت تماس و دیدار با وزیر امور خارجه چین داشته‌ایم و در سطح رئیس‌جمهور تماس‌ها و ارتباطات بسیار روان است، خاطرنشان کرد: این امر اهمیت و رشد روابط دو کشور را نشان می‌دهد. دولت ما با تسریع بیشتر روابط روبرو هستیم.

وزیر امور خارجه گفت: در روابط دوجانبه در موضوعات مختلف هماهنگی و تنوع خوبی داریم و در راستای منافع دو کشور در موضوعات مختلف پیشرفت زیادی داشته ایم.

وی گفت: موضوعات راهبردی در دستور کار دو کشور قرار دارد و این موضوعات ادبیات جدیدی را در مکاتبات روسای جمهور دو کشور ایجاد کرده است.

به گزارش فارس، امیر عبداللهیان نیز صبح امروز (جمعه) در بدو ورود به فرودگاه ووشو هدف از این سفر را بررسی روابط دوجانبه با نمایندگان چین و چگونگی اجرای توافقات جمهوری اسلامی ایران و چین در زمینه همکاری های اقتصادی عنوان کرد. .

گفتنی است، وزیر امور خارجه در این سفر با همتای چینی خود دیدار و درباره موضوعات مختلف دوجانبه و بین المللی و همچنین آخرین وضعیت برنامه 25 ساله همکاری های همه جانبه دو کشور گفتگو خواهد کرد.

این اولین سفر امیر عبداللهیان به چین از زمان تصدی این سمت است. وزیر امور خارجه چین نیز اوایل فروردین ماه برای امضای سند برنامه جامع همکاری ایران و چین به تهران سفر کرد. همانطور که پس از امضای این سند اعلام شد، این سند در راستای صلح، ثبات و توسعه منطقه‌ای و بین‌المللی تدوین شده و بنابراین در تقابل با کشور ثالث و دخالت در امور هیچ کشوری نیست. . این سند یک نقشه راه برای همکاری همه جانبه ایران و چین است و بنابراین حاوی هیچ توافقی نیست.

به گزارش فارس، امیر عبداللهیان و وانگ یی در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه پایتخت تاجیکستان با یکدیگر دیدار کردند و در این دیدار چندین بار به صورت تلفنی و یک بار به صورت آنلاین این موضوع را بررسی کردند و به توسعه دوجانبه، منطقه ای و بین المللی پرداختند.

به گفته وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه ایران قرار است امروز (جمعه، 14 ژانویه) با وانگ یی، یکی از اعضای شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین دیدار کند.

پیش از این سعید حاطب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست هفتگی روز دوشنبه خود به خبرنگاران گفت: سفر آخر هفته امیر عبداللهیان به پکن به دعوت همتای چینی خود سندی جامع از ۲۵ سال همکاری و اقدامات عملیاتی ایران و چین در حوزه سیاست خارجی است. صنعت، نفت و گاز همچنین خاطرنشان کرد: آقای امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه به دعوت وانگ یی همتای چینی خود آخر هفته جاری عازم چین می شود و موضوعات مختلفی را برای گفت و گو و راه 25 ساله در دستور کار داریم. کارت یکی از آنهاست.

به گزارش فارس، سفر حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به چین را می توان گامی در جهت تقویت و تحکیم روابط راهبردی دو کشور دانست.

دیدگاهتان را بنویسید