امیر عبداللهیان در عمان و قطر به دنبال چه بود؟

به گزارش الف، در بحبوحه مذاکرات وین و انتشار اخبار ضد و نقیض برخی رسانه های منطقه ای و بین المللی مبنی بر امکان دستیابی به توافق چندجانبه بر سر برنامه هسته ای ایران، حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان به دو کشور منطقه سفر کرد. در سطوح و ابعاد مختلف

سفر کوتاه وزیر امور خارجه کشورمان به عمان و قطر با توجه به رویکرد و محور مذاکرات وی با مقامات دو کشور از اهمیت راهبردی بالایی برخوردار است. حسین امیرعبداللهیان در سفر به عمان با پادشاه و معاون وزیر امور خارجه و در سفر به قطر با امیر قطر و وزیر امور خارجه دیدار کرد.

مسائل تجاری، اقتصادی و همکاری در حوزه های فناوری و حوزه های مختلف مورد علاقه دو کشور از جمله موضوعاتی بود که وزیر امور خارجه ایران در دیدار با نمایندگان قطر و عمان مورد بررسی قرار گرفت.

رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان پس از پایان این سفر کوتاه منطقه ای و بازگشت به تهران، گفت: ایران به عنوان کشوری بزرگ در منطقه، همواره در هر تصمیمی، چه در عرصه مبارزه، نقش مهم و اساسی دارد. علیه داعش یا در هر گفت و گوی منطقه ای، طرف توسعه است و نقش سازنده ای ایفا می کند.

اما این سفر و اهمیت استراتژیک آن در چند بعد مهم قابل بررسی است. وجه اول این است که سفر امیر عبداللهیان به عمان و قطر فاصله کمی با سفر قبلی وی به مناطق داشت و نشان می دهد که تا چه حد بر حسن همجواری و برقراری روابط دوجانبه و پایدار با کشورهای همسایه از جمله کشورهای دوست و برادر تاکید شده است. جمهوری ایران مهم است.

بعد دوم به این موضوع برمی گردد که همکاری های اقتصادی و تاکید بر رونق اقتصادی در منطقه یکی از محورهای مذاکرات وزیر امور خارجه کشورمان با نمایندگان قطر و عمان بود و دولت با کشورهای همسایه در ارتباط است.

روابط ایران با کشورهای عربی منطقه به ویژه با قطر که روابط و همکاری های نزدیک با تهران دارد، همواره با آثار مثبت و منافع متقابل همراه بوده و این راهبرد در دوره دولت فعلی نیز به میزان قابل توجهی دنبال شده است.

مسائل مربوط به مذاکرات هسته ای ایران در وین نیز از جمله موضوعات مهمی بود که امیر عبداللهیان با مقامات عمانی و قطر گفت و گو کرد و تاکید کرد که ایران دوستان منطقه ای خود را در جریان رویدادها و مذاکرات اخیر در وین قرار می دهد زیرا آنها این حق را دارند. در جریان این مذاکرات مطلع شوند.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به آثار مثبت دستاوردهای برنامه صلح آمیز هسته ای ایران، این روند را به نفع همه کشورهای منطقه دانست.

البته لازم به ذکر است که سفرهای یاد شده امیر عبداللهیان ربطی به مذاکرات وین ندارد. کوروش احمدی، کارشناس ارشد سیاست خارجی و دیپلمات سابق ایران در سازمان ملل متحد در نیویورک و ژنو، گفت که این سفرها هیچ ارتباطی با میانجیگری ایران و آمریکا و حتی مذاکرات وین ندارد. ایران و آمریکا در وین از کانال های متعددی به هم متصل هستند و این امر نیاز به میانجی عرب را بی نیاز می کند. اصولا اصل مذاکره در وین در اختیار علی باقریکانی است و وزیر امور خارجه به مسائل دیگر می پردازد.

اما وزیر امور خارجه کشورمان در سفر به دوحه علاوه بر مقامات قطر و عمان با اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش فلسطینی حماس نیز دیدار کرد. امیر عبداللهیان در دیدار با این مقام عالی رتبه حماس بر ادامه حمایت جمهوری اسلامی ایران از آرمان فلسطین تاکید کرد و جنایات اشغالگران صهیونیست در سرزمین های اشغالی علیه ملت و زیارتگاه های فلسطین را محکوم کرد.

اسماعیل هنیه با تشکر و قدردانی از مواضع حمایتی جمهوری اسلامی ایران در برابر ملت، آرمان ها و مقاومت فلسطین، خواهان وحدت همه مواضع عربی و اسلامی در برابر رژیم غاصب صهیونیستی شد.

اینکه وزیر امور خارجه کشورمان دیدار با نماینده مقاومت فلسطین را در دستور کار خود قرار داده است نشان از جایگاه والای آرمان و ملت فلسطین در سیاست خارجی دولت سیزدهم دارد.

دیدگاهتان را بنویسید