امید به مذاکرات ایران و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس

 مذاکرات ایران و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس

انجمن 24- کریستین ساینس مانیتور می نویسد که دلایل متعددی در پس تغییر نگرش اعراب خلیج فارس در باز کردن باب گفتگوهای دیپلماتیک با ایران وجود دارد. شکست آشکار سیاست دیرینه دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا مبنی بر “فشار حداکثری” بر ایران توسط کشورهای خلیج فارس، جنگ فرسایشی در یمن و ترس از ادامه ناامنی و تهدید درگیری نه تنها برای امنیت ملی خلیج فارس، تهدید کننده است. ، اما برای تجارت نیز مضر است.

* آغاز مذاکرات اعراب با تهران

به گزارش ساینس مانیتور، مذاکرات ایران و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس پر رونق است. مذاکرات ایران و عربستان سعودی هفته آینده وارد پنجمین دور خود در عراق می شود. حسین امیرعبدالهیان، وزیر امور خارجه ایران، دوشنبه گذشته در چارچوب سفر به خلیج فارس برای گفتگو در مورد تنش های منطقه ای با عمان، میانجی سنتی تهران و واشنگتن، وارد مسقط شد. در همین حال، مذاکرات جداگانه بین قطر و ایران ادامه دارد. در ماه دسامبر، مشاور امنیت ملی امارات از تهران بازدید کرد و با آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران دیدار کرد.

* مزایای تعامل تهران و اعراب در خلیج فارس

ساینس مانیتور گفت: ایران فرصت های مالی و اقتصادی منحصر به فردی برای تعامل با کشورهای عربی خلیج فارس دارد. دبی یک قطب مهم صادراتی برای ایران و مسیری حیاتی برای اقتصاد جهانی در بحبوحه تحریم های مالی و تجاری است. امارات در حال حاضر با 16 میلیارد دلار تجارت در سال 2021 دومین شریک تجاری ایران است که پیش بینی می شود این رقم در سال جاری به 18 تا 20 میلیارد دلار برسد.

عبدالخالک عبدالله، تحلیلگر سیاسی امیر، معتقد است که امارات و کشورهای خلیج فارس چیزهای زیادی برای ارائه به ایران دارند. او گفت: «ما می‌توانیم تجارت را افزایش دهیم، می‌توانیم محدودیت‌های مالی را کاهش دهیم، می‌توانیم کالاهایی را که ایران به شدت به آنها نیاز دارد مبادله کنیم».


بیشتر بخوانید: جلال زاده: به دنبال توافق دائمی هستیم


دسترسی به عربستان سعودی، بزرگترین بازار واحد در جهان عرب با تولید ناخالص داخلی 782 میلیارد دلاری نیز به نفع صادرات ایران خواهد بود.

* نگاه اعراب به ایران به عنوان یک بازیگر منطقه ای

به نوشته این روزنامه، دیگر مزایای بالقوه برای ایران اکتشاف و تولید گاز طبیعی در منطقه و به اشتراک گذاری دانش در مورد استخراج است که می تواند به صنعت نفت ایران کمک کند. گزارش شده است که کشورهای حاشیه خلیج فارس به بخش های پزشکی، دارویی و بیمارستانی ایران کمک بیشتری می کنند.

دیپلمات‌های عرب خلیج فارس معتقدند که می‌توانند چیزی ناملموس را که ایران می‌خواهد، یعنی احترام به عنوان یک بازیگر منطقه، ارائه دهند. تحلیلگران بر این باورند که اگر برجام احیا شود و ابتدا تحریم ها برداشته شود، کشورهای حوزه خلیج فارس قدرت مذاکره با تهران را بیشتر از دست خواهند داد.

با وجود محدودیت ها، دیپلمات های مستقر در منطقه خلیج فارس می گویند پیشنهاد فرصت های اقتصادی آنها بهترین پیشنهادی است که ایران می تواند دریافت کند و سود کلانی برای تهران به همراه خواهد داشت. سوال این است که ایران چگونه پاسخ خواهد داد.

دیدگاهتان را بنویسید