دسته‌ها
بلاگ

التهاب در دوران کودکی می تواند باعث افسردگی در بزرگسالی شود

انجمن 24- بسیاری از مطالعات نشان می دهد که عفونت ها، التهاب ها و تغییرات متابولیک در اوایل زندگی می تواند منجر به اختلالات روانی شود. این ممکن است به دلیل اثرات اختلالات بر روی مغز در دوره های بحرانی رشد آن باشد.

یک مطالعه جدید توسط محققان آلمانی شواهد جدیدی در مورد چگونگی تأثیر عوامل خطر ایمنی متابولیک در دوران کودکی بر افسردگی و اختلالات روانپریشی در بزرگسالی ارائه می دهد.
نیلز کپلمن، محقق انستیتوی روانپزشکی ماکس پلانک و همکارانش بر این باورند که در صورت تایید این یافته ها، راه های جدیدی برای درمان افسردگی و روان پریشی در بزرگسالان ارائه خواهند کرد. و با تمرکز بر عوامل خطر متابولیک در دوران کودکی قادر خواهند بود برای پیشگیری از این اختلالات تلاش کنند.

این مطالعه یکی از هفت مطالعه ویژه است که ارتباط احتمالی بین التهاب و اختلالات سلامت روان را بررسی می کند.

پیوند پیچیده بین التهاب و رشد مغز

تحقیقات قبلی نشان داده است که عفونت های دوران کودکی ممکن است با ایجاد اختلالات روانی، به ویژه اختلالات روان پریشی مانند اسکیزوفرنی مرتبط باشد. مطالعات دیگر التهاب در دوران کودکی و نوجوانی را با سطوح بالای افسردگی و روان پریشی در بزرگسالی مرتبط می دانند. با این حال، چنین اتصالاتی بسیار پیچیده به نظر می رسد و با نشانگرهای التهابی خاص همراه است.

این مطالعه همچنین ارتباط بین تغییرات متابولیک و اختلالات روانی را نشان می دهد. به نظر می رسد افزایش شاخص توده بدن و چربی بدن با افزایش خطر افسردگی مرتبط است. در حالی که شاخص توده بدنی پایین ممکن است خطر ابتلا به اختلالات روان پریشی را افزایش دهد. مطالعات دیگر نشان می دهد که افراد جوان با اختلال در تعادل گلوکز-انسولین ممکن است در آینده در معرض خطر روان پریشی قرار گیرند. با این حال، افسردگی می تواند منجر به اختلال در تنظیم گلوکز-انسولین شود.

تغییرات التهابی و متابولیک ممکن است به عوامل دیگری مرتبط باشد که در ایجاد اختلالات روانی، به ویژه استعداد ژنتیکی و تجربیات نامطلوب یا سوء استفاده در مراحل اولیه زندگی نقش دارند. کوپلمن گفت: «یافته‌ها نشان می‌دهند که سطوح بالاتر عفونت، التهاب و تغییرات متابولیک، که اغلب در افراد مبتلا به افسردگی و روان‌پریشی دیده می‌شود، ممکن است علت، نه فقط پیامد، این اختلالات باشد.


بیشتر بخوانید: 60 درصد مردم ایران از بیماری روانی خود اطلاعی ندارند


محققان خواستار روش‌های پژوهشی نوآورانه برای ارزیابی ماهیت و مکانیسم‌های دخیل در این فرآیند هستند. آنها خاطرنشان کردند که مطالعات مداخله ای نیز برای آزمایش اثربخشی هدف قرار دادن تغییرات ایمنی متابولیک در اوایل زندگی برای جلوگیری از افسردگی و روان پریشی در بزرگسالان مورد نیاز است. برخی از بیماران ممکن است از درمان با داروهای ضد التهاب سود ببرند. با این حال، تا به امروز، آزمایشات بالینی این رویکرد نتایج متفاوتی را به همراه داشته است.

پائولو لیزانو، یکی از محققین این پروژه گفت: با وجود این پیشرفت قابل توجه، بسیاری از مسائل ناشناخته مانده و تحقیقات بیشتری برای افزایش کاربرد بالینی این یافته ها مورد نیاز است.

این مطالعه در مجله Harvard Review of Psychiatry منتشر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خروج از نسخه موبایل