افغان ها در آستانه مرگ؛ درخواست گوتیرز برای آزادسازی پول افغانی

دبیرکل سازمان ملل متحد نسبت به بحران انسانی گسترده و بی سابقه در افغانستان هشدار داده و از ایالات متحده آمریکا و بانک جهانی خواسته است تا دارایی های مسدود شده متعلق به دولت افغانستان را برای نجات جان میلیون ها نفر در آستانه مرگ آزاد کنند.

به گزارش رویترز، آنتونیو گوترش، دبیرکل بین‌الملل به خبرنگاران در نیویورک گفت که بودجه بین‌المللی باید برای پرداخت حقوق کارمندان بخش دولتی و کمک به نهادهای افغان در ارائه کمک‌های پزشکی، آموزشی و دیگر کمک‌ها مجاز باشد.

حدود 9.5 میلیارد دلار از ذخایر بانک مرکزی افغانستان هنوز در خارج از این کشور به ویژه در ایالات متحده مسدود است و از زمان روی کار آمدن طالبان در 15 اوت 2021، حمایت بین المللی از دولت اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین افغانستان، به حالت تعلیق درآمده است.

گوترش ادامه داد: اجرای بانک مرکزی افغانستان باید شامل حفظ و زمینه سازی برای آزادسازی مشروط ذخایر ارزی افغانستان باشد. ما باید هر چه زودتر راهی برای تزریق نقدینگی به اقتصاد افغانستان و جلوگیری از فروپاشی آن پیدا کنیم، زیرا این امر منجر به فقر گسترده، گرسنگی و فقر مطلق برای میلیون ها نفر در افغانستان می شود.

در همین حال، معاون او، مارتین گریفیث، قرار است امروز (جمعه) با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کند.

گوتیرز همچنین گفت که می‌خواهد در مورد ایجاد مکانیزمی برای تزریق نقدینگی به اقتصاد افغانستان صحبت کند و راه را برای سیستم مالی این کشور هموار کند که به آن اجازه می‌دهد با پول افغانی کار کند.

در دسامبر گذشته، اهداکنندگان به صندوق امانی بانک جهانی برای بازسازی افغانستان موافقت کردند که 280 میلیون دالر از طریق برنامه جهانی غذا و صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) برای حمایت از تغذیه و صحت در افغانستان اهدا کنند.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین گفت: امیدوارم منابع باقیمانده به شمول بیش از 1.2 میلیارد دالر به مردم افغانستان کمک کند تا در این زمستان سرد زنده بمانند. بدون تلاش بیشتر جامعه جهانی، همه زنان، مردان و کودکان در افغانستان با فقر مطلق مواجه خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید