افزایش ۸۶ درصدی معاینات خشونت زناشویی

افزایش ۸۶ درصدی معاینات خشونت زناشویی

انجمن 24- آمارهای منتشر شده توسط مرکز آمار ایران نشان می دهد که حدود 96 درصد از مجموع 80 هزار و 187 نظرسنجی مربوط به شاکیان «خشونت بدنی» در سال گذشته (99) زنان را هدف قرار داده است.

از سوی دیگر، در سال گذشته از مجموع 182 مورد معاینات مربوط به شاکیان برای «خشونت روانی» در پزشکی قانونی، تنها 10 مورد آن مربوط به مردان بوده و در واقع سهم زنان در این معاینات آخر. سال 94 درصد است.

آمار بهار 1400 و راستی آزمایی 20735 شاکی برای خشونت زناشویی

افزایش ۷ درصدی معاینات مربوط به خشونت فیزیکی علیه همسران و افزایش ۸۶ درصدی معاینات خشونت روانی علیه همسران

بر اساس آمار ذکر شده، در بهار سال جاری در مجموع 20 هزار و 735 مورد ادعای خشونت فیزیکی در پزشکی قانونی بررسی شد که از این تعداد 699 پرونده مربوط به مردان و 20 هزار و 36 مورد مربوط به زنان بوده است.

همچنین از 56 مورد ادعای خشونت زناشویی در بهار 1400، 14 مورد مربوط به مردان و 42 مورد مربوط به زنان بوده است.


بیشتر بخوانید: زنان اولین قربانیان اسیدپاشی / عکس


در واقع، معاینات مربوط به ادعای خشونت فیزیکی در بهار سال جاری نسبت به بهار سال گذشته هفت درصد افزایش داشته است و بررسی‌های مربوط به اتهامات خشونت روانی نیز در همین مدت نسبت به بهار 86 درصد افزایش داشته است. سال 99

زنان پیشرو در این بررسی ها

همچنین در بهار سال جاری 96 درصد معاینات همسران مدعی خشونت فیزیکی و 75 درصد معاینات همسران برای خشونت روانی متوجه زنان می شود.

روند رو به رشد معاینات همسران برای خشونت روانی

بررسی ها از زنان مدعی خشونت فیزیکی علیه همسرانشان نشان می دهد که اگرچه این روند در سال های 96 تا 98 افزایش یافته است، اما این رقم در سال 99 نسبت به سال قبل 5 درصد کاهش داشته است. از سوی دیگر، آمار مربوط به نظرسنجی از زنانی است که ادعای خشونت روانی علیه همسران خود را دارند، اگرچه در سال 97 نسبت به سال قبل کاهش یافته، اما در دو سال اخیر افزایش یافته است.

از سوی دیگر، آمارهای سال‌های 96 تا 99 نشان می‌دهد که همواره نسبت همسران به دلیل خشونت روانی و جسمی توسط زنان بیشتر از مردان بوده است.

افزایش 56 درصدی در بررسی خشونت زناشویی / “نفس تازه” فرهنگ مردسالارانه در همه گیری کووند 19

اگرچه به گفته کارشناسان، قرار گرفتن در معرض انگ اجتماعی و سایر تحقیرهای مرتبط با مردانگی ممکن است یکی از دلایلی باشد که مردان با وجود اینکه خشونت خانگی را متحمل شده اند، در مورد آن سکوت کرده و آن را در جایی گزارش نمی کنند، اما هنوز امکان گزارش وجود ندارد. خشونت در ایجاد سقف های شیشه ای در مسائل اجتماعی و اقتصادی، زنان سعی در محدود کردن آن دارند و گاه در یک سال و نیم اخیر با گروگان کووید 19 این امر نادیده گرفته شده است.

صحبت از ممنوعیت خشونت علیه زنان به معنای پذیرش یا نادیده گرفتن خشونت علیه مردان نیست

دکتر ندا حاجی وسو، فعال زنان و دبیر کمیته زنان و صلح انجمن علمی مطالعات صلح ایران، به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان به ایسنا گفت: هیچ صحبتی مبنی بر ممنوعیت خشونت علیه زنان نشده است. زنان برای تایید یا نادیده گرفتن خشونت علیه مردان. وی گفت: خشونت درجات مختلفی دارد و خشونت علیه زنان بسیار مشهودتر است. در واقع دامنه و شعاع خشونت علیه زنان همه افراد جامعه را تحت تأثیر قرار می دهد، زیرا زنان به دلیل مسئولیتی که دارند، نقش تربیتی دارند و خشونتی که بر زنان تأثیر می گذارد، قطعاً همه افراد جامعه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

حاجی وسوسو با تایید اینکه گاهی نظام آموزشی و نظام فرهنگی ما نوعی خشونت را بر پسران و مردان تحمیل می کند، ادامه داد: قبول دارم که در برخی موارد نوعی خشونت مردسالارانه آگاهانه یا ناآگاهانه بر پسران و مردان ما تأثیر می گذارد، اما واقعاً وقتی قانون پیدا می کند. تعبیر مردسالارانه، برخی مشاغل برای مردان تبدیل می شود، سقف شیشه ای جامعه رشد اجتماعی و اقتصادی زنان را محدود می کند، نظام فرهنگی ما وزن مضاعفی را بر زنان تحمیل می کند و آمار نیز این را تأیید می کند، آمار خشونت علیه زنان معادل خشونت علیه مردان است.

یک بیماری همه گیر و نابرابری جنسی رو به رشد در جهان

بر اساس گزارش سازمان ملل، او گفت: «شعار امسال روز جهانی منع خشونت علیه زنان، «دنیا را نارنجی کن، همین حالا خشونت علیه زنان را متوقف کن» است. توانمندسازی زنان) همه‌گیری کووید 19 بار بار سنگینی بر دوش زنان گذاشته است و امروزه نابرابری جنسیتی در سراسر جهان رو به افزایش است. بر اساس این گزارش که در 13 کشور در طول همه گیری کووید 19 مورد مطالعه قرار گرفت، تقریباً از هر سه زن یک زن محدودیت های بیشتری را نسبت به گذشته تجربه کرده است. در واقع به نظر می رسد که این نام باید بیش از پیش توجه جهانیان را به کمپین «16 روز نارنجی» جلب کند.

به گزارش این فعال حوزه زنان، هر ساله دوره 16 روزه از 25 نوامبر تا 10 دسامبر که روز جهانی حقوق بشر است، “16 روز نارنجی” نامیده می شود تا کشورها بتوانند برنامه های راهبردی خود را در زمینه عدم خشونت اجرا کنند. پیگیری بهبود زندگی زنان، زیرا خشونت علیه زنان و دختران یکی از رایج ترین موارد نقض حقوق بشر در جهان است و برای نهادهای بین المللی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دبیر کمیته زنان و صلح انجمن علمی مطالعات صلح در ایران معتقد است که شعار امسال، روز جهانی منع خشونت علیه زنان، پیامی به کشورهایی است که در دوران همه‌گیری کووید علیه زنان مورد استفاده قرار گرفتند. 19 باید سیاست ها و استراتژی هایی را برای حمایت از زنان در اسرع وقت اجرا کند.

تأخیر در مبارزه با خشونت علیه زنان جایز نیست

وی همچنین تصریح کرد که در واقع شعار امسال «هم اکنون خشونت علیه زنان را متوقف کنید» به این معناست که تعلل در این زمینه جایز نیست و باید هرچه سریعتر اقدام شود.

این فعال حوزه زنان معتقد است که فلسفه این نام ها به نوعی یادآور تاریخ و مسیری است که مردم برای جلوگیری از خشونت علیه زنان طی کرده اند و از این رو برای تلاش بیشتر برای جلوگیری از خشونت علیه زنان موثر است.

بر اساس آمار رسمی ارائه شده از سوی سازمان ملل، 35 درصد از زنان در جهان در طول زندگی خود مورد آزار و اذیت قرار می گیرند و بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، هر 18 ثانیه یک زن مورد آزار قرار می گیرد و به نظر می رسد هنوز باید برای مبارزه با خشونت علیه خشونت تلاش کنیم. زنان، زیرا با وجود آن سطح درک مردم در سراسر جهان برای محکوم کردن خشونت علیه زنان بهبود یافته است، اما این درک هنوز به کمال نرسیده است و بشریت هنوز راه درازی برای رسیدن به پایان انسانیت خود در پیش دارد.

حاجی وسو با بیان اینکه خشونت علیه زنان به این معناست که خشونت ریشه در نابرابری های جنسیتی دارد، خاطرنشان کرد: این نابرابری ها در ساختار قدرت، فرهنگ، جامعه و قانون، زنان و دختران را در معرض انواع خشونت قرار می دهد. نتیجه آسیب جسمی، جنسی، روحی و جسمی به زنان و دختران است. ما باید در نظر داشته باشیم که موارد خشونت علیه زنان در جوامع مختلف متفاوت است و کشورهای مختلف بسته به توسعه آنها اشکال مختلفی از خشونت را تجربه می کنند.

زنان اولین قربانیان شوک های شغلی در طول همه گیری کرون بودند

وی گفت: با شروع همه‌گیری و محدودیت‌ها، بسیاری از مشاغل دچار آشفتگی شدند و زنان اولین کسانی بودند که آسیب دیدند، زیرا طبق آمار، زنان نشان دهنده بیکاری و بیکاری هستند. یا پاره وقت بیشتر از مردان است و در این شرایط زیست اقتصادی و اجتماعی زنان محدود هستند و به دلیل ارتباط تعاملی نانوشته بین جامعه، دولت و خانواده، ابعاد مردسالارانه فرهنگ بازتولید می شود زیرا چنین وابستگی مالی زنان و کنترل مادی آنهاست. زندگی توسط مردان در زندگی او گاهی منجر به خشونت اقتصادی و اعتماد به نفس پایین می شود که به نوبه خود مشکلات روانی را برای زنان به همراه دارد.

وی افزود: وضعیت قرنطینه و افزایش بار مسئولیت زنان در خانواده، علاوه بر مشکلات جسمی و روحی و آسیب پذیری زنان، درگیری های لفظی و جسمی زنان و مردان را تشدید کرده است.

نفس تازه فرهنگ مردسالارانه در همه گیری کویت

حاجی وثوق مطالعه خشونت علیه زنان در جریان همه‌گیری کوویند 19 را تنها دلیل نمی‌داند: از بقایای فرهنگ مردسالاری که در جریان همه‌گیری کوویند 19 احیا شد، تا اقتصادهای شکست خورده‌ای که زنان اولین قربانیان آن بودند و آموزش و پرورش. سیستمی که بیشتر مسئولیت در آن است و حتی مراقبت شدید از زنان در زنجیر به یک نتیجه منتهی شده است: افزایش خشونت خانگی علیه زنان.

این فعال حوزه زنان ادامه داد: خشونت علیه زنان هنوز در دنیا بالاست و این نشان می دهد که ما نباید از تلاش خود از جمله نامگذاری چنین روزهایی و همکاری با آنها برای اجبار افراد جامعه دست برداریم.

دبیر کمیته زنان و صلح انجمن ایرانی مطالعات صلح گفت: می توان گفت جزو 10 کشور خطرناک برای زنان نیستیم، اما تفاوت عمیقی با کشورهای اسکاندیناوی وجود دارد. برای پر کردن این شکاف برنامه های بلندمدتی داشته باشید. از سوی دیگر برای رفع این شرایط باید همه اجزای جامعه در یک برنامه جامع و هماهنگ ادغام شوند تا در درازمدت به نتیجه قابل قبول و مطلوبی برسند.

حاجی وسو همچنین معتقد است که رفع خشونت علیه زنان در ایران نیازمند الزاماتی متناقض برای تحقق آن است و نیازمند تلاش و پشتکار دست اندرکاران در این زمینه و افزایش آگاهی است.

وی گفت: به نظر می رسد اصلاح ساختار حقوقی و افزایش مجازات مرتکبین خشونت علیه زنان و تقویت ضمانت اجرای این مجازات ها در کنار برداشت واقع بینانه از ادبیات دینی در طول زمان می تواند به اصلاح فرهنگ جامعه منجر شود. وی افزود: در کنار این اصلاحات، بی شک توانمندسازی و شبکه سازی زنان بسیار حائز اهمیت است.

دیدگاهتان را بنویسید