افزایش قیمت دارو و دولت غیرفعال ۱۳/ خطر حذف سلامت از سبد خانوار ایران – خبر زنده

افزایش قیمت دارو و دولت غیرفعال ۱۳/ خطر حذف سلامت از سبد خانوار ایران

 – خبر زنده

انجمن 24- گزارش های مختلفی از کمبود دارو و افزایش قیمت از سوی اعضای انجمن های دارویی و حتی رئیس سازمان غذا و دارو منتشر شده است تا جایی که صحبت از چند برابر شدن برخی اقلام دارویی به گوش می رسد.

اگرچه این رقم در روزهای آینده از سوی رئیس سازمان غذا و دارو اعلام و از سوی وزارت بهداشت نیز تشریح شد، اما مدیرعامل بیمه سلامت نیز از افزایش 40 درصدی به 560 قلم کالا خبر داد که از این تعداد تنها 490 قلم کالا تحت پوشش هستند. در مورد بیمه

این دارو دور از دسترس گروه های آسیب پذیر نگهداری می شود

صدیف بدری نماینده مجلس در روزهای اخیر با انتقاد شدید از بی عملی شدید وزارت بهداشت در قبال قیمت دارو، گفت: دهک های پایین جامعه، مستمری بگیران و سالمندان بسیار آسیب پذیرتر از سایر اقشار هستند و بیشترین آسیب را می بینند آیا می دانید بسیاری از محرومان بیماران در مواجهه با قیمت از مصرف دارو خودداری می کنند؟

وی افزود: تغییر سیاست های پولی در حوزه پزشکی مردم را نگران می کند. کاهش 2 میلیارد دلاری بودجه داروها و تغییر ارز برخی داروها از ترجیحی به نصف در سال گذشته منجر به افزایش 6 برابری قیمت داروهای خارجی و 30 تا 100 درصدی افزایش قیمت داروهای داخلی شد.

با توجه به این اظهارات مبنی بر افزایش قیمت داروها و همچنین احتمال افزایش تعرفه های پزشکی و بیمه ضعیف در این زمینه، باید منتظر ماند تا سلامت به زودی از سبد خانوارهای ایرانی که اکنون در خط فقر 10 تا 10 قرار دارند حذف شود. 11 میلیونی که در آینده نه تنها کمکی به نظام سلامت کشور نخواهد کرد، بلکه هر روز بر هزینه های آن افزوده خواهد شد، زیرا به گفته بدری نماینده مجلس، بسیاری از مردم دیگر توان پرداخت هزینه های درمانی و خدمات درمانی خود را ندارند. عملاً از دسترس اقشار آسیب پذیر خارج خواهد شد.

  چرا وزیر بهداشت به دستور رئیس جمهور مبنی بر کاهش قیمت داروهای گران قیمت عمل نمی کند؟ - خبر زنده

تورم باید قابل تحمل باشد

علیرضا حیدری کارشناس بیمه و رفاه در گفتگو با جامعه 24 با بیان اینکه وقتی کالا و خدمات در جامعه وجود دارد باید تورم و افزایش قیمت را تحمل کرد، گفت: اگر اینطور نیست باید اقدامات جبرانی تدوین شود. در نظر بگیرید: «همانطور که اشاره کردیم، در صورت حذف ارز ترجیحی و جایگزینی آن با نصف ارز، بسیاری از اقلامی که موضوع آن ارز بوده اند با افزایش شدید قیمت مواجه خواهند شد.


بیشتر بخوانید: آیا مافیای مواد مخدر واقعی است یا برای فرار از مسئولیت مطرح می شود؟ / چرا دولت مافیای مواد مخدر را معرفی نمی کند؟


وی افزود: این افزایش قیمت ها می تواند تورم قابل توجهی را در اقتصاد کشور نهادینه کند که هم بر کالاها و هم بر خدمات تاثیرگذار خواهد بود. اینها تنها مایحتاج اولیه ای نیستند که قبلا ارز دولتی دریافت کرده اند که مشمول افزایش قیمت ها می شوند، بلکه تاثیر عمده ای بر خدماتی که از این ارز محروم شده اند و گرانی این خدمات را نیز خواهد داشت. بنابراین با موج جدیدی از تورم در این حوزه مواجه خواهیم بود.

بابت حذف ارز دولتی پوزش می طلبیم

حیدری با اشاره به بهانه های مختلف برای حذف ارز دولتی برای کالاهای اساسی، گفت: این اولین بار نیست که ارز در ایران چندین قیمت دارد. ما در دوران جنگ با قیمت های دو و سه برابری مواجه بودیم اما در آن زمان با مدیریت ارزی مواجه بودیم که مردم می توانستند در کنار این مدیریت ارزی کالاهای اساسی وارد کنند. تجار دیگر حاضر به پذیرش این مدیریت ارزی نیستند و دولت در شرایط فعلی نمی تواند تجارت خارجی دولتی را در حوزه هایی مانند دارو و دارو رسمی کند.

  نمایشگاه بین المللی خودروهای لوکس

این کارشناس بیمه و رفاه ادامه داد: بهانه حذف ارز دولتی این است که ارز می دهیم و مردم کالاهای دیگر وارد می کنند بهانه است زیرا عملا مدیریتی وجود ندارد و دولت جز دولت باید بر این موضوع نظارت داشته باشد. بودن.

سلامتی را از سبد خانواده ایرانی حذف کنید

وی گفت: حذف ارز دولتی بر دارو و درمان تاثیر می گذارد و در آینده بسیار نزدیک پرداخت از جیب مردم افزایش چشمگیری خواهد داشت و بیمه ها نمی توانند هزینه های درمان و خدمات بیمه شدگان را تامین کنند. . “

حیدری گفت: زمانی که قیمت کالاها و خدمات در حوزه بهداشت و درمان افزایش می‌یابد و قیمت آن‌ها از سقف بودجه شرکت‌های بیمه و منابع دولتی که به آن اختصاص می‌یابد افزایش می‌یابد، مابه‌التفاوت آن را باید مردم پرداخت کنند. جیب.”

این کارشناس بیمه و رفاه گفت: این پرداخت مابه التفاوت علاوه بر ایجاد نارضایتی، نظام سلامت را نیز تهدید می کند چرا که سلامت جایگزین کالایی نیست و به راحتی از سبد خانواده حذف نمی شود و هیچکس نمی تواند به فکر آن باشد. یک جایگزین. . ” بگیر.

دیدگاهتان را بنویسید