اعتماد به آمریکا خطرناک است/ نیاز به تقویت روابط با همسایگان

دبیرکل جمعیت پیشکسوتان انقلاب اسلامی گفت: اگر با هند، عراق، روسیه، چین، ژاپن و سایر کشورها به نفع هر دو کشور همکاری داشته باشیم، می توانیم بسیاری از مشکلات را حل کنیم.
محمدجواد عامری، دبیرکل جمعیت پیشکسوتان انقلاب اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص اصرار اصلاح طلبان برای مذاکره مستقیم ایران و آمریکا و پیامدهای این نوع مذاکره، گفت: به این مذاکرات پاسخی نخواهیم داد. آمریکا.» بحث این است که برخی گفته اند ایران سلاح هسته ای دارد و برای این ادعا با چند کشور دیگر در قالب مذاکره قرارداد و چارچوبی را آغاز کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه ادعای غرب درباره سلاح هسته ای ایران پوچ است، گفت: ایران بدهی به آمریکا ندارد که فقط باید با آمریکا حل شود. نکته اصلی این است که ایالات متحده هرگز به تعهدات خود عمل نکرده است و در حال حاضر فقط نیاز به مذاکره و در نتیجه تحقق خواسته های خود دارد.

دبیرکل جمعیت ایثارگران تاکید کرد: آمریکا پس از مذاکرات قطعا همان رابطه ای را که در دولت روحانی با ایران داشت ادامه خواهد داد و تعهدات خود را زیر پا می گذارد. کسانی که این دیدگاه را دارند، به جای اینکه منافع ملت ما را دنبال کنند، به دنبال وابستگی و نگاه خاص خود به غرب هستند.

امیری گفت: این افراد قبلا گفته بودند که ایران نمی‌خواهد با دنیا تعامل داشته باشد و تاکید کردند که فقط کشورهای خاصی باید مذاکره کنند. اما ثابت شده که ما می توانیم با تمام دنیا تعامل داشته باشیم و دنیا محدود به چند کشور نیست.

وی گفت: اگر بتوانیم با هند، عراق، روسیه، چین، ژاپن و سایر کشورها به نفع آن کشورها کار کنیم، می توانیم بسیاری از مشکلات کشور را حل کنیم. اما این گروه معتقدند که تمام مزایا محدود به کشورهای خودشان است.

دبیرکل جمعیت ایثارگران گفت: اگر کشورهای دیگر منافع ما را تامین کنند، این مجموعه شروع کرده و به هر حال انواع تهمت ها را انجام می دهد. اگر به روسیه، چین، هند، عراق یا هر کشور دیگری وابسته نباشیم. در شرایط برد-برد، می‌توانیم با کل دنیا معامله کنیم.

امیری گفت: اگر در دولت آقای روحانی می توانستیم بازار کشوری مانند عراق را در اختیار بگیریم، اکنون دشمنان عراق مانند عربستان و ترکیه تسلط پیدا نمی کردند و همین بازار پاسخگوی بسیاری از نیازهای داخلی ما بود و می توانستیم از نظر صادرات رشد کند.»

وی با اشاره به اینکه برخی افراد پس از رسیدن به اهداف خود به دنبال مذاکره تنها با کشورهایی هستند که پیمان و منافع ملت ایران را نقض می کنند، گفت: آمریکا با کدام کشور به تعهدات خود عمل کرده است؟ آنها تعهدات خود را نادیده می گیرند و فقط به منافع خود نگاه می کنند و به دیگران به عنوان ابزار نگاه می کنند.

وی گفت: اعتماد به آمریکا دیدگاه خطرناکی است.

امیری در خصوص اصرار برخی برای مذاکره مستقیم با آمریکا گفت: نگاه این گروه برخلاف مصالح ملت است و می خواهند مانند قبل از انقلاب به آمریکا وفادار بمانیم.

وی گفت: بدیهی است که حتی اگر مستقیماً با آمریکا مذاکره کنیم، آنها باز هم به تعهدات خود عمل نخواهند کرد. او اعتماد به نفس داشت.

دبیرکل کانون ایثارگران گفت: آمریکا نمی خواهد ضمانتی بدهد، از برجام خارج شدند و الان با طلبکاران سروکار دارند. ما باید در منافع خود محکم بایستیم و بدانیم که راه حل صلح و اقتصاد مردم ایران فقط تعامل با آمریکا، فرانسه و انگلیس یا آلمان نیست. بلکه می توانیم علایق خود را با کل دنیا تعریف کنیم و دستاوردهای خوبی داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید