اظهارات میرکاظمی درباره نحوه جدید پرداخت یارانه به مردم – خبر زنده

وی در گفت و گو با روزنامه ایران، مسعود میرکاظمی، گفت: بودجه امسال حدود 20 میلیارد دلار برای تامین مواد اولیه، کالاهای اساسی و دارو است.

در پی تصمیم دولت مبنی بر افزایش قیمت آرد برای اصناف و صنعت، برخی گمانه زنی ها را مقدمه ای برای لغو ارز ترجیحی یا همان 4200 تنی اعلام کردند. اما مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه به ایران گفت که جهت گیری این تصمیم ربطی به قیمت نان ندارد و آرد نان همچنان به قیمت قبلی موجود است. وی افزود: دولت در نظر دارد به جای دست زدن به واسطه ها و دلالان، مثل الان، مستقیماً از طریق اصلاح قیمت ها به مردم یارانه بدهد.

میرکاظمی در پاسخ به اینکه پس از تصمیم دولت برای افزایش قیمت آرد صنعتی و صنعتی برخی آن را مقدمه ای برای لغو ارز ترجیحی دانستند، گفت: قیمت آرد نان ثابت است. این افزایش اخیر قیمت ها برای بخش تجارت و صنعت است که به قیمت کالاهای آن نیست.

وی در خصوص پایان 4200 ارز در سال جاری گفت: بر اساس قانون بودجه اگر بخواهیم طبق سال گذشته حرکت کنیم باید حدود 20 میلیارد دلار ارز برای تامین مواد اولیه، کالاهای اساسی و دارو داشته باشیم. در بودجه امسال 250 هزار میلیارد تن منابع واقعی پیش بینی شده است که معادل نیمی از منابع دلاری سال گذشته یا حدود 10 میلیارد دلار است. بنابراین نمی توان با 10 میلیارد دلار 20 میلیارد دلار متعهد شد، بنابراین باید سیاستی را دنبال کنید که اولاً با 10 میلیارد دلار ارز بتوانید مدیریت کنید و ثانیاً چه چیزی بیشتر به نفع مردم است و منصفانه است. . این واقعیتی است که در برنامه دولت وجود دارد و بررسی هایی در حال انجام است تا در مواقعی که باید اجرا شود به مردم اطلاع رسانی می شود. تصمیمی برای تغییر نوع پرداخت یارانه گرفته نشده است.

  روحانیونی که از حجاب بازیگران زن شاکی هستند چه کسانی هستند؟

میرکاظمی همچنین درباره طرح توزیع نان با کارت بانکی ویژه در استان زنجان بیان کرد: این یک نمونه است و هدف آن پرداخت مستقیم یارانه به مردم و مصرف کنندگان است نه اینکه به دلالان و واسطه ها مراجعه کنند، زیرا همه می دانند که چه چیزی است. اثربخشی روش فعلی این یارانه ها؟ مخصوصاً وقتی چندین سال یارانه ها به این شکل تقسیم شود، فساد سیستمی می شود. بهترین راه این است که خود مردم مستقیماً اثربخشی یارانه ها را ببینند و یارانه ها مستقیماً به خود مردم پرداخت شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه ادامه داد: از سوی دیگر این موضوع باعث فعال شدن ظرفیت های دیگر کشور و ایجاد فضا برای اشتغال می شود چرا که اکنون فضای زیادی برای صادرات آرد داریم و کشورهای همسایه ما نیز نیاز زیادی دارند. . اینکه ما در این مورد ظرفیت مازاد داریم؛ یا در مورد گندم، همسایگان شمالی ما گندم دارند که می توانیم آن را در داخل تبدیل به آرد کنیم و به همه کشورهای منطقه صادر کنیم، اما از آنجایی که در حال حاضر یارانه است، قاچاق است. و کشور نمی تواند از این ظرفیت استفاده کند.

وی تاکید کرد: اگر این اصلاحات قیمتی انجام شود و پرداخت یارانه ها نه لغو یارانه، بلکه پرداخت یارانه مستقیم به خود مردم، بسیاری از این ظرفیت ها برای کشور فعال می شود.

میرکاظمی گفت: ما یارانه ها را حذف نمی کنیم، به طور بهینه توزیع می کنیم یا به عبارتی اثربخش می کنیم، یعنی از مسیری که یارانه ها به سمت شبکه های ناکارآمد می رود و به دست مردم نمی رسد، این روند را اصلاح می کنیم. بیایید مستقیماً به سراغ مردم برویم. اما در اینجا باز هم تاکید می کنم که تاکنون تغییری در قیمت آرد نان ایجاد نشده است.

  طلاق چه تاثیری بر زندگی کودکان دارد؟ - خبر زنده

دیدگاهتان را بنویسید