اطلاعیه پایان سرشماری دستی در عراق

به گزارش فارس، کمیسیون عالی انتخابات عراق بعدازظهر امروز (پنجشنبه) اعلام کرد که شمارش آرا در همه حوزه هایی که شمارش آرا در آنها اعتراض شده بود، امروز پایان یافت.

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق (WAA)، کمیسیون عالی انتخابات عراق (HEC) اعلام کرد: ناظران بین المللی و خبرنگاران دارای مجوز به پایان رسیده اند.

در این بیانیه آمده است: «نتایج کنونی سرشماری دستی 100 درصد با سرشماری الکترونیکی سازگار است».

کمیسیون عالی انتخابات عراق به این نتیجه رسید که این کمیسیون گزارش های خود را به شورای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ارائه کرده است که به نوبه خود دستور داده است که نتایج به قوه قضاییه انتخابات ارسال شود.

پس از اعلام نتایج انتخابات پارلمانی عراق، تعدادی از احزاب و ائتلاف های سیاسی نسبت به اعلام نتایج اعتراض کردند و از دستکاری در نتایج این انتخابات صحبت کردند.

تعدادی از شهرهای عراق نیز از زمان اعلام نتایج اولیه در اعتراض به نتایج انتخابات شاهد تظاهرات های متعددی بوده اند و معترضان خواهان شمارش دستی همه آرا شدند، زیرا آنها معتقدند شمارش الکترونیکی آرا تقلب شده است.

شمارش انتخابات در عراق به صورت الکترونیکی انجام شد. اما کمیسیون عالی مستقل انتخابات نیز در روز انتخابات اعلام کرد که برای مقایسه نتایج شمارش الکترونیکی و مقایسه آن با شمارش الکترونیکی، آرای برخی از مراکز رای دهی را به صورت دستی شمارش می کند. پس از شمارش دستی آرا در این شعب، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از رعایت کامل شمارش دستی و الکترونیکی آرا خبر داد. موضوعی که با اعتراض مجدد ائتلاف های سیاسی و حامیان آنها مواجه شد.

برخی از سیاستمداران عراقی نیز با تایید فرضیه دستکاری و دخالت این احزاب خارجی در نتایج انتخابات پارلمانی گذشته، تأثیر امارات، انگلیس و آمریکا در انتخابات گذشته را تأیید کردند.

هادی العامری، رهبر ائتلاف فتح در عراق پس از اعلام نتایج انتخابات گفت: «ما این نتایج تقلبی را به هر قیمتی نخواهیم پذیرفت و تمام تلاش خود را برای دفاع از آرای نامزدها و رأی دهندگان خود به کار خواهیم گرفت».

این بیانیه پس از آن صادر شد که منابع عراقی ساعاتی پیش از انتشار اعلام کردند که کمیته هماهنگی شیعیان موسوم به «چارچوب هماهنگی شیعیان» در بیانیه ای به کمیسیون عالی انتخابات عراق اعتراض کرده است.

در این بیانیه آمده است: در راستای اصرار چارچوب هماهنگی بر عادلانه بودن روند دموکراتیک و تحقق الزامات برگزاری انتخابات زودهنگام که مراجع دینی خواستار آن شدند و تاکید کردند که باید آزاد، امن و منصفانه باشد. از سوی دیگر مشکلات بزرگی که در انتخابات 2018 به وجود آمد و منجر به یک بن بست سیاسی شد که به حوادث ناگوار سال 2019 ختم شد و همچنین برای حمایت از روند دموکراتیک و بی طرفی در انتخابات، تمام نکات فنی را برای کمیسیون مستقل انتخابات فراهم کردیم. “.

این بیانیه می افزاید: کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متعهد به حل و فصل همه مسائل در مراحل عملی است، اما به تمام اقدامات قانونی اعلام شده پایبند نبوده است. بر این اساس ما نسبت به نتایج و عدم پذیرش آن اعتراض داریم و اقدامات لازم را برای جلوگیری از دستکاری آرای رأی دهندگان انجام خواهیم داد.

چارچوب هماهنگی احزاب شیعه شامل ائتلاف الفتح، حکومت قانون، عصائب اهل الحق، علاوه بر کتب حزب الله و دیگر فرقه های شیعه است.

دیدگاهتان را بنویسید