اصلاح ساختار بانک ها در دستور کار مجلس است

اصلاح ساختار بانک ها در دستور کار مجلس است

انجمن 24- کمال علیپور هندکری با تاکید بر لزوم اصلاح نظام بانکی گفت: یکی از معضلات عدیده جامعه امروز بحث اقتصادی است و در مقوله مشکلات اقتصادی بسیاری از مولفه ها تاثیرگذار است. یکی از این مولفه ها بحث جمع آوری نقدینگی و پول بی خانمان در سطح جامعه است که بانک موظف به جمع آوری نقدینگی در جامعه است تا منجر به تورم نشود.

وی ادامه داد: متأسفانه بانک ها این نقدینگی را به سمت حل مشکلات جامعه هدایت نمی کنند، به عنوان مثال یکی از مشکلات جامعه امروز بحث مسکن یا پروژه های عمرانی است که بانک ها باید این نقدینگی بی خانمان را جمع آوری کنند و روی این حوزه ها تمرکز کنند. «البته وزارت اقتصاد در این زمینه ضعیف عمل کرده است.


بیشتر بخوانید: اخبار جدید بانک مرکزی برای وام ازدواج


نماینده مردم قائمشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: مشاهده می شود که نقدینگی به صورت یکباره به صورت سکه یا دلار ارسال می شود و با افزایش تقاضا قیمت بازار را افزایش می دهد که آسیب جدی به اقتصاد وارد می کند. بانک ها موظف به کنترل این نقدینگی و استفاده از آن برای رشد و توسعه اقتصادی کشور هستند که متاسفانه در سال های اخیر این امر محقق نشده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس همچنین تاکید کرد: دولت و مجلس موظف هستند شرایطی را فراهم کنند تا مردم با اطمینان پول خود را در اختیار بانک ها قرار دهند و در ازای آن سود منطقی دریافت کنند. متأسفانه اکنون به دلیل لجام گسیخته بودن اقتصاد کشور این اتفاق نیفتاده است و بانک ها برای جذب سرمایه مردم یا بهره مندی از تسهیلات مردم برای کسب سود با هم رقابت می کنند که این امر نظام بانکی را به سمت ربا می کشاند.

وی گفت: از آنجایی که وضعیت اشتغال و تولید در کشور خوب نیست، پول به صورت کاذب در بانک ها ذخیره می شود و بانک ها به مردم سود می دهند و در نتیجه پایه پولی از بین رفته و تورم در جامعه بالا می رود.

وی با بیان اینکه مجلس به دنبال اصلاح ساختار نظام بانکی است، افزود: اگر دولت بخواهد مجلس در کنارش خواهد بود و اتفاقات خوبی در این زمینه می تواند رخ دهد.

علیپور در پایان با بیان اینکه امروز حتی اگر مردم در بانک ها سرمایه گذاری کنند، ارزش پولی آنها دو سال بعد به شدت کاهش می یابد، خاطرنشان کرد: امیدواریم دولت به ما کمک کند تا وضعیت نابسامان سود بانکی را کنترل کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید