استرس سیستم ایمنی را ضعیف و پیر می کند – خبر زنده

به گفته محققان، رویدادهای آسیب زا، استرس در محل کار، استرس روزانه و تبعیض می تواند سن سیستم ایمنی را افزایش داده و خطر ابتلا به سرطان، بیماری قلبی و سایر بیماری ها از جمله کووید 19 را افزایش دهد.

اریک کلوپاک، محقق ارشد دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می گوید: «سلول های T جدید برای پاسخ به عفونت های جدید مانند کووید 19 و اثربخشی واکسن مورد نیاز است. پیری سیستم ایمنی ممکن است به توضیح اینکه چرا افراد مسن بیشتر احتمال دارد به موارد شدید کوویدیوم 19 مبتلا شوند و پاسخ ضعیف تری به واکسن ها دارند کمک کند.

وی افزود: «سیگار کشیدن و نوشیدن الکل، عادات پرخطر سبک زندگی که اغلب پاسخی به استرس هستند، همچنین می توانند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کنند».

کلوپ گفت: «افرادی که استرس بیشتری دارند ممکن است بیشتر درگیر رفتارهای تهدید کننده سلامتی باشند. این رفتار می تواند تولید سلول های ساده جدید را کاهش دهد.

خبر خوب این است که عدم مصرف الکل یا سیگار می تواند به جبران برخی از پیری سیستم ایمنی مرتبط با استرس کمک کند.

با این حال، حتی با تغییر سبک زندگی، سیستم ایمنی بدن به طور طبیعی با افزایش سن شروع به ضعیف شدن می کند. در سنین بالا، سیستم ایمنی حاوی تعداد زیادی گلبول سفید فرسوده و تنها تعداد کمی گلبول سفید جدید است که می توانند با عفونت مبارزه کنند. سیستم ایمنی ضعیف با سرطان، بیماری قلبی و خطر بیماری های عفونی مانند ذات الریه مرتبط است.

کلوپاک گفت: «یک توضیح احتمالی دیگر برای تضعیف سیستم ایمنی، عفونت سیتومگالوویروس (CMV) است.

  منیژه حکمت از فیلم جدیدش می گوید

وی توضیح داد: CMV یک عفونت شایع است که اثرات زیادی بر سیستم ایمنی بدن نشان داده است. برای کنترل CMV، سیستم ایمنی باید منابع CMV زیادی ترشح کند، به این معنی که تعداد زیادی سلول T برای کنترل CMV تولید می شود که برخی از آنها به عنوان سلول های قدیمی و غیرعملکردی باقی می مانند.

تحقیقات نشان می‌دهد که استرس اجتماعی می‌تواند باعث CMV شود و سیستم ایمنی را مجبور کند منابع بیشتری را برای پاسخ به آن اختصاص دهد.

برای درک نقش استرس در تضعیف سیستم ایمنی، محققان پاسخ بیش از 5700 فرد بالای 50 سال را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. شرکت کنندگان پرسشنامه ای را تکمیل کردند که تجارب استرس اجتماعی، از جمله رویدادهای استرس زا زندگی، استرس مزمن، و تبعیض روزانه را ارزیابی می کرد.

این تیم دریافت که افرادی با نمره استرس بالاتر ظاهراً سیستم ایمنی پیرتر، سلول های T جدید کمتر و گلبول های سفید فرسوده بیشتری داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید