استخدام افسر کنترل حیوانات در کشور – خبر زنده

استخدام افسر کنترل حیوانات در کشور

 – خبر زنده

انجمن 24- در اوایل هفته جاری پلنگ بی خانمانی وارد قائمشهر شد و اهالی محل را ترساند، پلنگی که در نهایت به جای بزرگ شدن کشته شد تا این سوال مطرح شود که کدام نهاد مسئول نگهداری از حیات وحش و غیرمتعارف است؟ با توجه به اینکه در سال های اخیر و در چندین مورد آتش نشانی اقدام به نجات حیواناتی مانند عقاب، روباه، جغد، مار و … کرده است. بسیاری آتش نشانی را مسئول وقوع چنین حوادثی می دانند، اما سیدجلال ملکی، سخنگوی آتش نشان تهران در گفت و گو با ایسنا، این گونه اقدامات را کار آتش نشانی نمی داند و آتش نشانان نه تجهیزات و نه آموزش لازم برای زنده ماندن از حیوانات را دارند.

روز گذشته علی سلازگه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به تلف شدن پلنگ قائمشهر و عدم استفاده از اسلحه بیهوشی برای زنده ماندن به این موضوع واکنش نشان داد. . اما اسلحه بیهوشی به ترافیک خورد و نرسید! پلنگ به مردم هم حمله کرد و شرایطی پیش می‌آید که پلنگ حتی دو مامور پلیس را زخمی کرده و حتی به دوستان محیط‌زیست حمله می‌کند اما با رسیدن اسلحه پلنگ هم کشته شد! در دولت هم بحث تهیه تفنگ بیهوشی لازم را در سراسر کشور مطرح کردیم.

استخدام افسر کنترل حیوانات در کشور

محمدرضا مرشد دوست، کارشناس ایمنی و آتش نشانی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به تجربه کشورهای دیگر در امر نجات و نجات حیات وحش، اظهار کرد: در دنیا حیوانات به دو دسته حیوانات خانگی و حیوانات خطرناک تقسیم می شوند. و بقا.»؛ البته محافظان محیط زیست احتمالاً دسته وسیع تری دارند، اما در زمینه ایمنی حیوانات در این دو دسته قرار می گیرند.

  سعید لیلاز از پوتین دفاع می کند - خبر زنده

وی ادامه داد: در برخی از کشورها گروه هایی به نام «کنترل حیوانات» وجود دارد و زمانی که حیوانی با چالش مواجه می شود از این گروه ها کمک گرفته می شود که اکثر شهرداری ها با این گروه ها قرارداد دارند و یا خود شهرداری ها این افراد را بر اساس نیاز و اقلیم استخدام می کنند. که می توان با تلفن تماس گرفت و اضطراری اعلام کرد.

این کارشناس آتش نشانی با بیان اینکه گاهی برای چنین حوادثی آتش نشان اعزام می شود، خاطرنشان کرد: در سایر نقاط دنیا آتش نشانان برای کنترل لحظات اولیه به محل اعزام می شوند تا محدودیت ایجاد کنند. اما خود آتش نشانان نیز با ماموران کنترل حیوانات تماس می گیرند و آنها عملیات ویژه ای را برای نجات و کنترل حیوانات انجام می دهند چرا که این افراد تخصص لازم را برای جلوگیری از جراحت یا استرس حیوان دارند. ظاهراً در کشور ما متولی این اقدامات با سازمان محیط زیست مرتبط است.


بیشتر بخوانید: حوادث عجیب 1401 درباره حیوانات وحشی در ایران / فیلم


مرشد دوست با اشاره به فعالیت انجمن های حمایت از حیوانات در ایران گفت: انجمن های حمایت از حیوانات نیز در این زمینه فعالیت هایی انجام می دهند که البته به طور رسمی به رسمیت شناخته نشده اند. مواردی وجود دارد که فردی با حیوان خانگی مشکل دارد، با انجمن ها تماس می گیرد و انجمن ها با استقبال از او اقدامات لازم را انجام می دهند. اما افسران کنترل حیوانات به طور رسمی در دنیا فعال هستند و شماره خاصی برای تماس با آنها وجود دارد، موضوعی که به نظر می رسد در کشور ما جایی ندارد.

  توزیع 170 هزار میلیارد تن معیشت و مسکن - خبر زنده

وی در خصوص متولی اصلی نجات و بقای حیوانات در شهرها گفت: در بسیاری از کشورهای دنیا متولیان نجات و بقای حیوانات شهرداری هایی هستند که شهرداری ها می توانند آنها را به پیمانکاران بسپارند یا می توانند با نظارت گروهی این کار را انجام دهند.

برای شهرهای مجاور زیستگاه های حیات وحش باید تدابیر ویژه ای اتخاذ شود

کارشناس ایمنی آتش نشانی درباره کار ماموران کنترل حیوانات گفت: این افراد در چند سطح آموزش های لازم را ارائه می دهند. این اولین سطح آگاهی است. هر فرد عادی که بخواهد در مورد یک حیوان بداند می تواند از افسران کنترل حیوانات کمک بگیرد. سطح دیگر جراحی است. این آموزش برای شخصی است که حیوان خانگی دارد تا بداند اگر اتفاقی بیفتد چگونه واکنش نشان دهد. سطح دیگر آموزش این است که امدادگران بدانند در صورت وقوع حادثه چگونه واکنش نشان دهند. یکی دیگر از سطوح آموزشی مربوط به تکنسین ها، خود افسران است. این افراد مستقیماً با حیوانات برخورد می کنند، مثلاً اگر این مأموران کنترل حیوانات در کشور اقدام کرده باشند، باید اقدامات لازم را برای مقابله با پلنگ قائمشهر انجام دهند. البته این اتفاق نیفتاده است و زمانی که پیش بینی تصادف نمی کنیم به فکر پیشگیری درست نیستیم. به همین دلیل لازم بود از قبل به خطراتی که شهری ساخته شده در مجاورت منابع زیست محیطی و طبیعی را تهدید می کند توجه شود. اگر از قبل تصور می شد که این حادثه در این شهر رخ می دهد، می توان با حفظ جان این حیوان ضمن حفاظت از شهروندانش، جان آن را نجات داد.

  ولادیمیر پوتین: اکنون ایالات متحده در تلاش است تا مشکلات خود را با ایران و ونزوئلا حل کند - خبر زنده

این کارشناس ایمنی آتش نشانی گفت: اگر کار ماموران کنترل حیوانات در دستور کار شهرداری قرار گیرد، احتمالاً می تواند گام خوبی در این راستا باشد. شهرداری ها با توجه به ویژگی های شهر خود، اگر احتمال خطر و ریسک را در نظر بگیرند، این افراد را آموزش می دهند و در این زمینه از آنها کمک می گیرند.

مرشد دوست در خصوص اینکه آیا ماموران کنترل حیوانات می توانند در آتش نشانی فعالیت کنند، گفت: صرف نظر از اینکه ماموران کنترل حیوانات در آتش نشانی حضور داشته باشند، اگر اولویت حفظ جان شهروندان باشد، سازمان آتش نشانی نیز در امر نجات جان شهروندان دخالت خواهد کرد. زنده ماندن از حیوانی که ارزش دارد قطعاً نیاز به حضور تکنسین و متخصص دارد. ممکن است یک آتش نشان از این اطلاعات کافی برخوردار نباشد. در سازمان آتش نشانی حیوانات خانگی سطحی از آگاهی و عملیات وجود دارد و گاهی اوقات دیده می شود. که اقداماتی مانند خدمات ایمنی، اما جایی برای تکنسین ها و کارکنان کنترل حیوانات در کشور نیست. کارشناسان باید تصمیم بگیرند که کدام ارگان این کارکنان را کنترل کنند، اما زیرساخت های مختلفی در دنیا وجود دارد که برخی از آنها آتش سوزی و برخی دیگر که نیستند.

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط و اقلیم یک شهر ممکن است حضور تکنسین ها و کارکنان کنترل حیوانات از دغدغه های شهرداری ها باشد، گفت: در این زمینه شهرداری باید تصمیم بگیرد که این گروه ها را در کدام سازمان تقسیم کند. به عنوان پیمانکار یا غیره کار کنید، اما به هر حال تکنسین ها باید آموزش ببینند.

دیدگاهتان را بنویسید