اروپا در دام روسیه یا تله چینی – خبر زنده

گروه تعاملی الف – سید ابوالفضل هاشمی:

توسعه انواع جدید انرژی با فناوری‌های پیشرفته، اتحادیه اروپا را به دام چینی سوق می‌دهد. بر اساس گزارش وجی اینفینیتی ژاپن، در بیش از دو ماه از عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین، 27 کشور اتحادیه اروپا بیش از 37 میلیارد یورو برای واردات سوخت های فسیلی به مسکو پرداخت کرده اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است. این تقریباً 50 درصد است. این نشان دهنده روند صعودی غیرقابل تحمل قیمت سوخت روسیه در اروپا است.

قیمت سوخت های فسیلی از سال گذشته به شدت افزایش یافته است، اما از زمان شروع عملیات ویژه این قیمت ها حتی بالاتر رفته و همچنان بالاست. رول که در ابتدا به دلیل تحریم ها افت شدیدی داشت، به سرعت به ارزش های قبلی خود بازگشت و حتی تقویت شد. دلیل آن تراز مثبت بزرگ پرداخت های روسیه و اقدامات ماهرانه “حفاظت ارزی” بانک مرکزی روسیه است.

مازاد حساب جاری در سه ماهه اول سال جاری که توسط بانک مرکزی روسیه اعلام شد – 58.2 میلیارد دلار – 2.5 برابر بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است و بزرگترین تراز پرداخت های این کشور از سال 1994 است. رکورد 66.3 میلیارد دلار

ممنوعیت کامل واردات سوخت های فسیلی از روسیه به شدت در اتحادیه اروپا مورد بحث قرار گرفته است، زیرا پرداخت های روسیه به این کشور کمک می کند تا هزینه عملیات ویژه در اوکراین را تامین کند. اما «روسیه زدایی» تراز انرژی اتحادیه اروپا چندان ساده نیست. طبق گزارش اداره آمار کمیسیون اروپا، در پایان سال 2021، سهم روسیه از واردات سوخت فسیلی به اتحادیه اروپا 48.6 درصد برای گاز، 49.1 درصد برای زغال سنگ و 25.4 درصد برای نفت بود.

  شناسایی محیطی گیلان از نوع سرطان زا باجومی - خبر زنده

کمیسیون اروپا از اوت زغال سنگ روسیه را تحریم خواهد کرد. تحریم های نفت خام و فرآورده های نفتی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. اتحادیه اروپا از اوپک خواسته است تولید خود را افزایش دهد. اوپک گفت: برای جایگزینی عرضه روسیه، ما باید تولید را بیش از هفت میلیون بشکه در روز افزایش دهیم. هیچ راهی وجود ندارد که بتوانیم آن را انجام دهیم. بر اساس برنامه ریزی ها، اوپک ممکن است تولید خود را از اول ماه مه 432 هزار بشکه در روز افزایش دهد. اتحادیه اروپا قصد دارد واردات نفت خام و فرآورده های نفتی از روسیه را از 15 می کاهش دهد. با این حال، به هیچ وجه مشخص نیست که چگونه این اتفاق خواهد افتاد. واردات گاز طبیعی مایع (LNG) از ایالات متحده در حال رشد است، اما جایگزینی گاز روسیه برای اروپا بسیار دشوار خواهد بود. آلمان و مجارستان استدلال می کنند که “تأثیر تعلیق واردات برای اروپا بسیار مهم تر از روسیه خواهد بود.” در واقع، «روسیه زدایی» اتحادیه اروپا منجر به بی ثباتی در بازارهای اروپایی و افزایش قیمت ها شده است. دور شدن اروپا از منابع انرژی روسیه غیرمنطقی است. ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در نشستی در 14 آوریل در مورد نفت و گاز گفت: در آینده قابل پیش بینی، اتحادیه اروپا نمی تواند بدون گاز و نفت روسیه دوام بیاورد. “

روسیه 20 درصد از بازار صادرات گاز جهان، 10 درصد از بازار نفت و 20 درصد از بازار زغال سنگ را در اختیار دارد. اما اگر اروپا تلاش کند از منابع انرژی روسیه چشم پوشی کند، روسیه نیز متضرر خواهد شد. این گونه است که مسکو خود را برای «روس‌زدایی» اتحادیه اروپا آماده می‌کند.

  قطع اینترنت در جامعه کرج 24

پرزیدنت پوتین خواستار ارائه گزارشی تا اول ژوئن در مورد توسعه زیرساخت ها برای توسعه بازارهای جدید، به ویژه خطوط لوله تامین گاز به چین، به ویژه خط لوله برق سیبری و خط لوله گاز ساخالین به خاباروفسک و ولادی وستوک است. او از آفریقا، آسیا و اقیانوسیه و آمریکای لاتین به عنوان بازارهای جدید یاد می کند. کشورهای اروپایی اقدامات مشخصی را برای “روسیه زدایی” در میان مدت و بلند مدت اعلام کرده اند. علاوه بر تنوع منابع تامین، اینها شامل نیروگاه های هسته ای و انرژی باد فراساحلی می شود.

فرانسه قصد دارد تا سال 2050 14 نیروگاه هسته ای جدید بسازد و عمر نیروگاه های موجود را 50 سال افزایش دهد. بریتانیا قصد دارد هشت نیروگاه هسته ای جدید بسازد و تا سال 2050، 25 درصد از تولید برق خود را به نیروگاه های هسته ای تامین خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید