ارز 4200 نابرابر است / جزئیات حذف ارز 4200 تومانی و پرداخت یارانه جدید

به گزارش ایسنا، به طور سنتی یک روز پس از معرفی لایحه بودجه در مجلس، امروز – دوشنبه – سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری با حضور رئیس این سازمان به همراه برخی مدیران حجم بودجه را تشریح کرد. .

بودجه 1401 پاسخگو است

در ابتدای این نشست مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به وضعیت منابع غنی ایران گفت: با وجود این همه فرصت، این سوال مطرح است که چرا وضعیت اقتصادی خوب نیست و چند دهک خوب نیست. گل زمانی که گل ها متفاوت بود محقق نشده یا دو رقمی است.

وی گفت: وقتی اهداف کلان محقق نمی شود نمی دانم از چه کسی بپرسم یا سوال کنم، بنابراین بودجه باید گزارش شود و اهداف را پوشش دهد، بنابراین جهت گیری بودجه 1401 باید در نظر گرفته شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه پس از پایان جلسه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

ارز 4200 یک نابرابری است

میرکاظمی در پاسخ به سوال ایسنا، روند حذف ارز از 4200 در سال آینده و نحوه صرف حداقل 200 هزار میلیارد تن منابع برای آن را تشریح کرد و گفت: دولت ظرفیت استفاده از 4200 دلار را برای سال جاری دارد. تومانی و این تمام شده و از نیمه دوم سال قابل استفاده نبود، اما به هر حال تا امروز ادامه دارد تا به مردم فشار نیاید.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اگر بخواهیم اقتصاد کشوری را نابود کنیم کافی است نابرابری را به آن اضافه کنیم، سال در دست بررسی است و برای سال آینده شفاف خواهد بود.

نیاز به 4200 ارز به 18 میلیارد دلار رسیده است

وی با بیان اینکه در زمان تحویل گرفتن برخی از ذخایر استراتژیک بین 30 تا 70 درصد زیر سقف بود، ادامه داد: بر این اساس این ذخایر باید تکمیل می شد، اما به طور کلی با دو مشکل مواجه هستیم. ابتدا نیاز به افزایش واردات به دلیل کاهش 18 میلیارد دلار نیمه دوم امسال تعیین شد.

گرانی طبیعی است

وی همچنین با اشاره به اینکه تورم و افزایش قیمت کالاها پس از حذف ارز 4200 را منتفی نمی‌دانیم، گفت: آنها مستقیماً از ارز 4200 استفاده می‌کنند، این ارز با نرخ ترجیحی همخوانی ندارد و دلیلی برای ارز گذاشتن روی ارز وجود ندارد. او را به بازار عرضه کن

مبلغ جدید یارانه چقدر است؟

رئیس سازمان برنامه و بودجه همچنین خاطرنشان کرد: حدود 100 هزار میلیارد برای جبران حذف ارز 4200 و حمایت از دهک های پایین در نظر گرفته شده است و مبلغ پرداختی برای حذف ارز 4200 احتمالاً بین 90، 100 تا 120 متغیر خواهد بود. هزار تومان در دهک های پایین.

به گفته میرکاظمی، جریان به گونه ای خواهد بود که قدرت خرید حدود پنج دهک پایین تر افزایش می یابد و دهک های بالاتر با مصرف سرانه بیشتر، پول بیشتری خرج می کنند.

وی افزود: در حال حاضر 85 میلیارد دلار یارانه پنهان عمدتاً توسط افراد پردرآمد پرداخت می شود، اما هیچ کس مخالفتی نداشته است، اما دولت در تلاش است تا این موضوع را تغییر دهد.

پرداخت یارانه روزانه و نقدی ادامه دارد

میرکاظمی همچنین گفت: پرداخت یارانه نقدی و یارانه معیشتی در سال آینده ادامه دارد، اما به گونه ای که یارانه پردرآمدها حذف و به یارانه های کم درآمد تبدیل می شود.

هزینه 50 هزار میلیارد حقوق کارمندان در هر ماه

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص انتقاد از افزایش 10 درصدی حقوق کارکنان و عدم تناسب آن با تورم در سال آینده گفت: این پرداخت های دستمزدی است. از زمانی که دولت قبل در ابتدا 89 تریلیون تن داشت، اما در سال گذشته به بیش از 1200 تریلیون تن رسید که حداقل 650 میلیارد آن در سال مربوط به پرداخت حقوق است که بیشتر آن از زمان ایجاد دولت ایجاد شده است. پول

وی ادامه داد: ادامه این رویه برای پرداخت حقوق و تحمیل تورم شدید به عموم مردم برای پرداخت قشر محدود امکان پذیر نیست.

به گفته وی، جریان دستمزدها به سمتی رفته است که هزینه های جاری همواره افزایش و بودجه های عمرانی کاهش یافته است.

روحانی هم وزرای خود را دیر دید/ سفر استانی گران است

رئیس سازمان برنامه و بودجه در این جلسه درباره علت افزایش بودجه نهاد ریاست جمهوری با اشاره به اینکه افزایش چشمگیری نداشته و تا 15 درصد بوده است، گفت: بودجه نهاد ریاست جمهوری انباشت اعتبار مانند ریاست حقوقی، ستاد مبارزه با قاچاق در ریاست امور زنان.

وی گفت: آقای روحانی در دولت قبل گاهی وزرای خود را دیر می دید و راه به جایی نمی برد، اما رئیس جمهور ما به استان ها زیاد سفر می کند و هزینه ها بیشتر است. شاید آنجا برنامه توسعه وجود داشته باشد و وقتی مردم برای حل مشکلات می آیند نیاز به منابع دارند.

حتی تا 900000 میلیارد نیز ظرفیت مالیاتی دارد

میرکاظمی در خصوص افزایش چشمگیر درآمدهای مالیاتی و فشار بر مودیان توضیح داد: به دلیل فرارهای مالیاتی فراوانی که وجود دارد، ظرفیت مالیاتی کشور بسیار بالاتر است. این در حالی است که امسال بیش از 220 هزار میلیارد می توان به دست آورد. از سوی دیگر برخی برآوردها نشان می دهد که ظرفیت مالیاتی بین 700 تا 900 میلیارد تن تولید ناخالص داخلی است.

وی گفت: نسبت به عملکرد امسال افزایش درآمدهای مالیاتی در بودجه سال آینده حدود 44 درصد است. در عین حال، ما حمایت مالیاتی را برای بخش‌های تولیدی یا بخش‌هایی که تحت تأثیر تاج و تخت قرار گرفته‌اند، ارائه کرده‌ایم.

واگذاری نفت به نیروهای مسلح فرآیند عجیبی نیست

رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره وضعیت فروش نفت در سال آینده گفت: پیش‌بینی خوش‌بینانه نداریم که در حال حاضر قیمت جهانی نفت بالای 60 دلار در هر بشکه و بالاتر از آن است، اما آن را بیشتر در نظر گرفته‌ایم. صادرات کم یا نفت از 1.2 میلیون بشکه تا 1.5 میلیون بشکه در روز متغیر است که دوباره فقط 1.2 میلیون بشکه است که ممکن است حتی کمتر از درصد واقعی باشد تا خطر کسری بودجه را به حداقل برساند.

وی در خصوص فروش نفت به نیروهای مسلح یادآور شد: در این زمینه ارقام ریالی در بودجه را برای تقویت دفاعی آنها افزایش نداده ایم، بلکه نفتی را که در سال های گذشته وجود داشت و اکنون تکرار می شود، انتقال می دهیم.

ما در مورد اسناد نظر منفی نداریم

با توجه به کاهش نقل و انتقال دارایی های مالی در لایحه بودجه سال آینده، رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به این سوال که آیا دولت نسبت به واگذاری اوراق بهادار انتقاد دارد و چرا این کاهش رخ داده است، توضیح داد: پول و وام بانک مرکزی؛ با هزینه نکردن و عدم تحمیل تورم به مردم. با این حال، ما گزینه ای را در نظر گرفته ایم که برای زمانی که ممکن است برخی از منابع برنامه ریزی شده محقق نشود، قراضه است.

وی افزود: به گفته خودمان درباره اوراق نظر منفی نداریم و زمانی که درآمدی از نفت، مالیات یا سایر بخش ها وجود نداشته باشد، پس از اخذ مجوز از انتشار اوراق استفاده خواهیم کرد، اما باید در نظر داشته باشیم که سال آینده 175 هزار نفر خواهیم داشت.» یک میلیارد تن اوراق تنظیم می کنیم که 25 هزار میلیارد به آن برای بازپرداخت بدهی اضافه می شود که 200 هزار میلیارد تن می شود. منابع اجتناب ناپذیر است.

وی در خصوص عرضه سهام به شرکت های دولتی نیز گفت: علیرغم پیش بینی برای سال جاری، عملکرد وی تا کنون حدود صفر است، اما طی مذاکراتی که با وزارت اقتصاد انجام شده، در صورت امکان محقق خواهد شد.

دلیل افزایش سن بازنشستگی

دو سال افزایش سن بازنشستگی از دیگر سوالات میرکاظمی بود که در این خصوص گفت: زمانی که فردی بازنشسته می شود علاوه بر پاداش پایان خدمت باید از صندوق نیز حقوق دریافت کند. دولت در حال حاضر بیش از 92 درصد وجوه را پرداخت می کند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال با فرهنگیان یک نفر دو سال سربازی بوده و چهار سال دانشجو بوده و عملاً 24 سال سن دارد و زمانی که مولد شد باید بازنشسته شود. «بنابراین با توافقی که داشتیم، مقرر شد به دولت 2 سال مهلت بدهیم تا بتواند این جریان را بازگرداند و در روند صندوق های بازنشستگی تجدید نظر کند.

عوارض خروج چند برابر نمی شود

در لایحه بودجه میزان مالیات بر خروجی مشخص نشده است، اما درآمدها از 110 میلیارد به 1500 میلیارد تن افزایش یافته است که برخی از آنها اعداد متفاوت مالیات بر خروجی را اعلام کرده اند.

اما رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: اینطور نبوده و در دولت پیشنهاداتی برای عوارض خروج از کشور از جمله تعیین درصدی از قیمت بلیت وجود دارد اما این پیشنهاد هنوز بررسی و تصویب نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید