ارزهای بلوکه شده زنگنه و همتی توسط دولت سیزدهم آزاد شد – خبر زنده

به گزارش ایرنا، اگرچه صادرات گاز ایران به عراق حدود 6 سال است که آغاز شده است، اما تاخیر در وزارت نفت و بانک مرکزی دولت قبل، با خروج آمریکا از برجام، صادرات گاز آمریکا به عراق را مسدود کرده است.

محاصره صادرات گاز از ایران در واقع در حال بازگشت به سازوکار تحریم های آمریکاست و در دولت دوازدهم عبدالناصر همتی (رئیس کل وقت بانک مرکزی) و بیژن زنگنه (وزیر نفت وقت) آن را پذیرفتند، بنابراین ایران اگرچه به خواسته خود عمل کرد. تعهدات صادراتی، نتوانست به صادرات برسد.

این به حساب Scrawling معروف است که به معنای حسابی است که برداشت از آن به تحقق شرایط مشخص شده در زمان افتتاح حساب بستگی دارد. نوع حساب مشروط این پدیده در سال 2012 وارد ساختار تحریم ها علیه ایران شد.

NDAA در سال 2012 فروش نفت ایران را به جز مواردی که ایالات متحده اجازه داده بود، ممنوع کرد. ماده 1245 قانون مربوط به این موضوع بود. بخش D تحریم را تشریح می کند و D3 به معامله می پردازد. این تحریم از تیرماه 91 اجرایی شده است.

البته در ابتدا تحریم محدود نبود و ایران می توانست از پول بلوکه شده برای خرید هر کالایی از جمله طلا و انتقال آن به کشور استفاده کند.

با ابتکار ایران برای دور زدن تحریم ها، آمریکا که هدفش کاهش دسترسی ایران به درآمدهای نفتی بود، تحریم ها را در تابستان 91 تغییر داد.

بر اساس این اصلاحیه، حساب ویژه ای در کشور خریدار مجاز نفت ایران ایجاد می شود و پول نفت به ارز محلی نگهداری می شود. این پول تحت کنترل وزارت خزانه داری آمریکا است و ایران می تواند از آن برای تجارت دوجانبه استفاده کند و محدود به کالاهای غیرمجاز است. انتقال به کشور ثالث نیز ممنوع است، مگر در مواردی که مربوط به تجارت بشردوستانه (غذا، دارو و تجهیزات پزشکی) باشد.

  دو هفته کاهش وزن با خوردن این 10 ماده غذایی - خبر زنده

در مذاکرات منتهی به برجام توجه چندانی به این موضوع نشد و مصرف پول نفت ایران همچنان زیر نظر وزارت خزانه داری آمریکا بود.

با توجه به کاهش تحریم‌ها، ایران برای مصرف بازتر شده است، اما این ساختار در کنار ساختار تحریم‌های مبتنی بر ریسک، استفاده آزادانه از درآمدهای نفتی ایران را با مشکل مواجه کرده است.

پس از خروج آمریکا از برجام، محدودیت ها افزایش یافت و پول نفت ایران با سرعت بیشتری در آن حساب ها واریز و مسدود شد. تحریم بانک مرکزی با دستور اجرایی 13224 نیز این وضعیت را تشدید کرد.

آخرین تلاش با ایران برای فروش گاز و برق به عراق بود که متأسفانه همتی (رئیس کل بانک مرکزی در دولت قبل) رفت و پذیرفت.

در جولای 1998، بانک مرکزی ایران موافقت کرد که پول حاصل از فروش گاز و برق ایران در عراق به حسابی نزد بانک TBI عراق واریز شود که تا سال گذشته امکان استفاده از آن وجود نداشت.

با روی کار آمدن دولت سیزدهم، وصول مطالبات نفت و گاز در کنار افزایش صادرات نفت و گاز مورد توجه قرار گرفت. آمار نشان می دهد که در سال گذشته صادرات نفت 40 درصد و گاز 2 درصد افزایش یافته است.

همزمان، مذاکرات وزارت نفت با کشورهای همسایه برای وصول مطالبات نفتی آغاز شده است.

سرانجام روز چهارشنبه هفته جاری وزیر نفت از دریافت 1.6 میلیارد دلار از درخواست معوق عراق از ایران برای صادرات گاز خبر داد.

جواد اوجی تاکید کرد: خوشبختانه با دیپلماسی فعال انرژی و ماه ها مذاکره، 1.6 میلیارد دلار معوقه صادرات گاز به عراق دریافت شده است.

  موضع وزیر خارجه جدید آلمان در مورد مذاکرات وین

وی ادامه داد: از ابتدای سال نسبت به سال گذشته حجم صادرات گاز از کشور 25 درصد و درآمد ارزی 90 درصد افزایش داشته است.

با توجه به اینکه این اقدام کمتر از 10 ماه پس از روی کار آمدن دولت سیزدهم انجام شد، این امر نشان دهنده بی توجهی وزارت نفت و بانک مرکزی در دولت قبل برای جمع آوری این درخواست ها است.

حتی در شرایطی که ایران تحت فشار شدیدترین تحریم ها بود و دولت دوازدهم به بهانه مشکلات ارزی آماده انعقاد قرارداد به همین بهانه بود.

از سوی دیگر، اگر ایران در این زمینه موضع گیری فعال داشته باشد، می تواند بدون تبدیل مشکلات اقتصادی به ابرچالش و معادن اقتصادی برای دولت سیزدهم، آنها را حل کند.

دیدگاهتان را بنویسید