ارائه 2 سند به طرف مقابل نشانه جدیت ما بود/ برای ادامه مذاکرات در وین هستیم

به گزارش فارس، علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه و رئیس هیئت ایرانی در گفتگو با گروه 1+5، امروز (پنجشنبه) در جمع خبرنگاران در وین به تشریح رایزنی‌های چند روز گذشته در وین پرداخت و گفت: روز چهارم مذاکرات بیا شروع کنیم. هیئت جمهوری اسلامی ایران در چند روز اخیر با همکاری سایر هیئت های 1+4 جلسات متعددی اعم از دوجانبه و چندجانبه برگزار کرده است.

وی گفت: این دیدارها از روز شنبه در وین انجام شد و تا شب گذشته (چهارشنبه) تا پاسی از شب ادامه داشت. امروز نیز جلساتی از جمله دیدار با نمایندگان روسیه و چین و همچنین دیدار با روسای هیئت های سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا داریم که دو بار دیروز و یک بار امروز برگزار شد.

معاون وزیر کشور یادآور شد: در این دیدارها نقطه نظرات خود را در خصوص محورهای این دور مذاکرات به ویژه لغو تحریم های غیرقانونی و سرکوبگرانه ارائه کردیم و شاخص ها و معیارهای مورد نیاز برای بیان مواضع خود را با آنها در میان گذاشتیم. ایشان همچنین در این زمینه سؤالاتی را مطرح کردند و ابهاماتی داشتند که در این جلسات برای رفع این ابهامات و پاسخگویی به سؤالات آنها تلاش شد.

* 2 سند که به طرف مقابل ارائه کردیم

گفت: دیشب دو سند به طرف مقابل دادیم. سند اول دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در موضوع لغو تحریم ها و سند دوم در مورد اقدامات هسته ای ایران است که در اختیار طرف مقابل قرار گرفت. قاعدتاً طرف مقابل باید آنها را در نظر گرفته و آموزش های لازم را برای وارد شدن به گفتگو و مذاکره جدی با جمهوری اسلامی ایران در مورد متون ارسالی ببیند.

* بازیگرانی که می خواهند روند گفت وگو را مختل کنند/ اگر آمادگی ادامه گفت و گو را داشته باشند، در این زمینه هیچ مانعی نداریم.

رئیس تیم مذاکره‌کننده ایرانی در وین خاطرنشان کرد: مهم است که این گفتگوها دارای پیامدهای بین‌المللی گسترده‌ای باشد: گفتگو و اختلال در روند توافق و مسیر گفت‌وگوی سازنده.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: دیروز در نشستی با نمایندگان مختلف هیئت های 1+4 این موضوع را مطرح کردم و هشدار دادم که باید تمام تلاش خود را بکار گرفت تا نظر و رویکرد شرکت کنندگان خارج از مذاکرات منفی نشود. تاثیر بر روند مذاکره.»

معاون وزیر امور خارجه افزود: امیدواریم پس از ارائه پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران به کشور مقابل، هر چه سریعتر به نتیجه برسند تا مذاکرات جدی با جمهوری اسلامی ایران بر سر دو سند آغاز شود. “.

حفاری ادامه داد: به طرف مقابل اعلام کرده ایم که آماده ادامه مذاکرات هستیم. ما برای ادامه این مذاکرات در وین هستیم. به عنوان یک قاعده، آنها باید مدارکی را که ما به آنها ارائه کرده ایم بررسی کنند. اگر آنها آماده ادامه مذاکرات هستند، ما در این زمینه هیچ مانعی نداریم.

وی افزود: قاعدتا امروز در تماسی که ما با آنها داریم و آنها با ما خواهند داشت، وضعیت بررسی این اسناد و همچنین زمان بندی در مذاکرات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی ایران مشخص می شود. نماینده 5+1 در وین.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به این سوال که آیا امیدوارید طرف های مقابل به این دو سند پاسخ مثبت بدهند؟ وی گفت: این بستگی به مدت زمان بررسی این اسناد دارد. در جلسه ای که با برخی از روسای هیئت ها دارم، این موضوع مطرح خواهد شد و امروز با آقای انریکه مورا (معاون وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا) ملاقاتی دارم و او معمولا نظر طرف مقابل را در آن جلسه دارد. ما می توانیم یک جدول ارائه کنیم.

* پیش نویس متن دریافتی در آخرین دور مذاکرات در وین 6 را در اختیار داریم

به گزارش فارس، باقری همچنین درباره اظهارات نمایندگان اروپایی درباره پروژه های قبلی و رفع تحریم ها اظهار کرد: آنچه پیش رو داریم متن پروژه است که در آخرین دور مذاکرات در وین 6 و همه طرف ها به آن رسیدیم. موافقت کردند و معتقدند این متن حداکثر یک پیش نویس است که قابل مذاکره است.

وی بر اساس سند جدید گفت: در این زمینه هیچ تفاوتی بین ما و آنها وجود ندارد. نکاتی در پیش نویس وجود دارد که با اسنادی که طرفین تصویب کرده اند مغایرت دارد و طرفین این اسناد را می پذیرند. بر این اساس، پروژه را مورد ارزیابی قرار دادیم و دیدگاه ها و تنظیمات خود را در آن اعمال کردیم.

* در متن به اصلاحی برخوردیم که این اصلاحات به طرف مقابل داده شد/ ارائه این دو سند نشان از جدیت ما بود.

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران چقدر احتمال دارد که تغییرات در دو پروژه مورد قبول کشور مقابل باشد؟ وی گفت: دولت جدیدی در ایران روی کار آمده و دولت تیم جدیدی را برای ادامه مذاکرات اعزام کرده است. بر این اساس به اصلاحی در متن برخوردیم که به طرف مقابل داده شد و طرف مقابل قاعدتاً حق اظهار نظر در مورد پیشنهادات و اصلاحاتی را که در پیش نویس متن کرده ایم دارد. . این اساس مذاکرات است.

حفاری افزود: یکی از محورهایی که برخی از جریاناتی که نمی خواهند مذاکرات به نتیجه برسد این بود که از طرف ایرانی می خواهند در مذاکرات جدی نباشد. ارائه این دو سند نشان از جدیت ما بود و حتی دیدگاه ها، رویکردها و مواضع خود را در بخش های مختلف سند به تفصیل ارائه کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید