ادعای بن بست مذاکرات وین اشتباه است

به گزارش فارس، وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه‌ای درباره مذاکرات جاری در وین درباره «لغو تحریم‌ها» علیه جمهوری اسلامی ایران و احیای برجام اعلام کرد همه کشورهای مذاکره‌کننده یک هدف را دنبال می‌کنند و آن بازگشت سریع ایران است. توافق هسته ای، چارچوب مورد توافق بدون الحاق یا آزادسازی و تضمین تداوم اجرای برجام.

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای در توییتر اعلام کرد که وزارت خارجه روسیه متعهد به گفتگو در وین برای احیای برجام بدون الحاق یا استثنا و تضمین بقای این توافق است.

وزارت خارجه روسیه با اشاره به برخی گزارش ها مبنی بر بن بست مذاکرات وین گفت: کسانی که می گویند ما در بن بست هستیم اشتباه می کنند.

وزارت امور خارجه روسیه گفت: مهم این است که مذاکرات جاری بر اساس نتایج شش دور قبلی که از آوریل تا ژوئن 2021 انجام شد، باشد و روسیه تلاش زیادی برای دستیابی به این هدف انجام داده است.

وزارت خارجه روسیه در حالی ادعاهایی مبنی بر بن بست مذاکرات وین مطرح کرده است که روز گذشته (چهارشنبه) روزنامه آمریکایی پولیتیکو در گزارشی از روند جاری وین درباره احیای برجام و لغو تحریم های آمریکا علیه آمریکا مذاکره کرد. دولت ها علیه جمهوری اسلامی نوشته اند که مذاکره کنندگان می گویند حدود 70 تا 80 درصد توافق اجرا شده است و 20 تا 30 درصد باقی مانده شامل سخت ترین مسائل از جمله سانتریفیوژهای بسیار پیشرفته ایران است.

از سوی دیگر، در روزها و هفته‌های اخیر، صهیونیست‌ها تمام تلاش خود را برای توقف مذاکرات هسته‌ای به کار گرفته‌اند، حتی در مذاکرات وین ادعا می‌کنند که ایران در حال غنی‌سازی اورانیوم تا 90 درصد است، در حالی که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی… تاکید کرد که در حال حاضر غنی سازی 90 درصدی در ایران وجود ندارد.

دور جدید مذاکرات ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) در وین برای لغو تحریم های آمریکا از روز دوشنبه 9 آذرماه با برگزاری نشست افتتاحیه کمیسیون مشترک در وین اتریش آغاز شد. و برخی گمانه زنی ها حاکی از ادامه آن تا فردا (جمعه) است.

مذاکرات در وین در حالی ادامه دارد که منابع ایرانی امروز (پنجشنبه) از ارائه دو سند از جمله لغو تحریم ها و مسائل هسته ای به طرف مقابل خبر دادند که البته جزییات آن منتشر نشد و یک دیپلمات اروپایی نیز در مذاکرات وین حضور داشت. وی برای ارائه جزئیات، تایید کرد که تیم مذاکره کننده ایران دو سند اتحادیه اروپا در مورد لغو تحریم ها و تعهدات هسته ای ارائه کرده است.

دولت آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران، از زمان روی کار آمدن خود تاکید کرده است که ایران برای احیای منافع ملت وارد مذاکرات وین می‌شود و لغو همه تحریم‌ها علیه ایران به گونه‌ای که بتوان آن را بررسی کرد، گفت: مهم ترین دستور کار هیئت است. در این مذاکرات ایرانیان مورد توجه قرار می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید