احیای برجام یکی از موضوعات اجلاس G7 خواهد بود – خبر زنده

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، سخنگوی دولت فرانسه روز یکشنبه گفت که رهبران گروه 7 پس از سفر جوزف بورل، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی به ایران، در مورد چشم انداز تمدید معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) گفتگو خواهند کرد.

به گفته این مقام فرانسوی، این گفتگو عصر یکشنبه میان سران کشورهای عضو این گروه انجام می شود و مذاکرات مفصل تری نیز صبح روز سه شنبه میان فرانسه، بریتانیا، آلمان و آمریکا انجام خواهد شد.

این مقام فرانسوی با بیان اینکه «مذاکرات بین تیم‌های ما تشدید شده است»، گفت: تمدید این توافق به دلیل مزایای آن در زمینه عدم اشاعه، امنیت منطقه و اینکه ببینیم ازسرگیری آن می‌تواند بر موضوع گرانی نفت تأثیر بگذارد. ضروری است که.

به گزارش ایسنا، اظهارات این مقام فرانسوی پس از آن بیان شد که مذاکرات در وین برای احیای برجام که از دی ماه 1400 آغاز شده بود، در اسفند 1400 به حالت تعلیق درآمد و از آن زمان تا کنون تبادلات تلفنی و واسطه ای مستقیم بین مقامات ایرانی و اتحادیه اروپا انجام شده است. ایالات متحده . . اما توقف مذاکرات مستقیم در وین احیای برجام را به حاشیه برد.

جوزف بورل اخیراً برای رایزنی با وزیر امور خارجه ایران به تهران سفر کرد تا درباره موانع باقیمانده برای ازسرگیری مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای گفتگو کند.

جوزف بورل روز شنبه پس از دیدار طولانی با امیر عبداللهیان در صفحه توئیتر خود با اشاره به دیدار چهار ساعته خود با حسین امیرعبداللهیان گفت: با وزیر امور خارجه ایران برای از سرگیری مذاکرات ایران و آمریکا در روزهای آینده به توافق رسیده ایم. با تسهیل تیم من تا آخرین مرحله مشکلات باقی مانده را حل کنید.
وی در توئیتی هدف از سفر خود به تهران را «ارائه انگیزه جدید به مذاکرات و بازگرداندن توافق هسته‌ای (برجام) به مسیر اصلی» دانست و گفت: باید روند کنونی تشدید تنش‌ها را از بین ببریم و سرعت خود را افزایش دهیم. “ما باید اکنون توافق را نهایی کنیم.
بورل همچنین در نشست خبری با امیر عبداللهیان گفت: تصمیم گرفته شده است که مذاکرات در روزهای آینده در واشنگتن و تهران از سر گرفته شود.

  رزمایش بزرگ مدافعان خلیج فارس در کشم برگزار شد - خبر زنده

بر اساس این گزارش، امیر حسین امیرعبداللهیان در نشست خبری با جوزف بورل، گفت: مذاکرات به زودی از سر گرفته می شود و امیدواریم طرف آمریکایی این بار در راستای مذاکرات و رسیدن به نقطه نهایی توافق گام های واقع بینانه و منصفانه بردارد.

وی گفت: برای ایران مهم است که منافع اقتصادی کامل توافق حاصل شده در سال 2015 را به دست آورد و چرخه منافع اقتصادی ایران را از آن توافق کامل کند.

دیدگاهتان را بنویسید