آینه ای در مقابل دیدگان مردم

322246 خبر زنده“چه کسی مقصر است؟”

نویسنده: الکساندر هرزن

ترجمه: آبتین گلکار

ناشر: هرمس، چاپ دوم 1399

322 صفحه، 50000 جلد

****

الکساندر هرزن در طول زندگی ادبی خود یک رمان و تعدادی داستان کوتاه نوشت. محدودیت های داستان او به دلیل شیدایی یا انتخاب او نیست. بلکه ناشی از ترس های او در حوزه اندیشه اجتماعی است. در نتیجه، او اغلب از داستان های غیرداستانی استفاده می کند تا ایده های خود را به طور گسترده تر و مستقیم تر منتقل کند. تحت فشار مداوم فعالیت های اجتماعی و سیاسی، چندین بار دستگیر و تبعید شد و روسیه را به مقصد دنیایی آزاد در اروپای غربی ترک کرد. در تمام این سالها به نوشتن داستانهای کوتاه، مقالات نظری و یادداشتهای سیاسی و اجتماعی ادامه داد و در انتشار نشریات آزادیبخش و اطلاعات روسیه در خارج از کشور شرکت داشت. در نهایت نویسنده و متفکری شد که علاوه بر شهرت در زمان حیاتش محبوبیت زیادی داشت. زیرا دامنه تأثیر نوشته های او (طبق سنت) حسادت مارکس را نیز برمی انگیزد.

بی‌تردید دیر بود که او را پس از مدتی نزدیک به صد و هفتاد سال با اولین و تنها رمانش به مخاطبان فارسی زبان معرفی کنیم. لازم به ذکر است که او خاطرات مفصلی از خود به جای گذاشته است که به دلیل ارائه او از زندگی فرهنگی، فکری و اجتماعی مردم روسیه در دوران سلطنت نیکلاس اول بسیار مورد توجه قرار گرفت و حتی برخی او را به عنوان بسیار ثروتمند انتخاب کردند. هرزن در این کتاب با عنوان گذشته و افکار من، خاطرات زندگی خود را با تأملات فلسفی، تحلیل‌های اجتماعی و سیاسی و نیز پدیده‌های فرهنگی زمان پیوند می‌دهد و روایتی ترکیبی را سامان می‌دهد و چنان موفق می‌شود که یکی از منابع روشنفکر روسی تاریخ در این دوره تغییر کرده است.

  انتخابات 1402 را هم تحریم می کنیم! - خبر زنده

هرزن (1812-1870) یکی از مهمترین روزنامه نگاران و ویراستاران روسی قرن نوزدهم، بدون توجه به موقعیت ادبی او بود. پس از ترک روسیه به اروپا، مدتی در کشورهای مختلف سرگردان شد تا اینکه سرانجام در سال 1852 در لندن اقامت گزید. در این سال‌ها نشریات مختلفی منتشر کرد و به برخی از نشریات مهاجر روسی کمک مالی کرد. پرداختن به مهم ترین مسائلی که روسیه با آن مواجه است باعث شده است که نشریات او تأثیر و نفوذ زیادی بر جامعه روسیه داشته باشد و خواسته های لیبرالی را ترویج کند.

او مانند داستایوفسکی و تورگنیف در ابتدا یکی از امیدهای داستان روسی در آینده به حساب می آمد. او مطالعات فلسفی و ادبی و همچنین داستان های کوتاه می نویسد. اما کم کم از داستان نویسی فاصله گرفت و به نوشته های غیر روایی در حوزه اندیشه اجتماعی روی آورد. اگر او برای ادبیات هم رسالت اجتماعی داشته باشد، دنبال کردن این مسیر عجیب نیست. این ویژگی در رمان “مقصر کیست؟” این رمان که در سال 1847 منتشر شد، همچنین به عنوان یکی از مهمترین رمان های اخلاقی و اجتماعی در ادبیات روسیه در اواسط قرن نوزدهم شناخته می شود.

اتفاقات رمان و موقعیت های روایی آن به وضوح نشان دهنده تمایل نویسنده به استفاده از آنها برای نقد اجتماعی و سیاسی و نشان دادن روابط حاکم بر جامعه روسیه در آن زمان است. این اهمیت گاهی در قالب دیالوگ هایی دیده می شود که بین شخصیت ها رد و بدل می شود. البته چنین رویکردی ارزش های ادبی رمان را بی اعتبار نمی کند.

  بارش در نقاط مختلف کشور / خیزش گرد و غبار در شرق ایران - خبر زنده

یکی از شخصیت های اصلی رمان یک رعیت است که روابطش با زیردستانش نشان دهنده شرایط دشوار زندگی رعیت ها در سیستم طبقاتی روسیه آن زمان است. یکی دیگر از قهرمانان داستان و البته مهمترین آنها رمان ولادیمیر باتلوف است. مردی تحصیلکرده اما اکراه، علیرغم تلاش برای کسب جایگاه ویژه در جهان، سرانجام با ناموفق به روسیه بازگشت. او عاشق زنی می شود که با وجود مشکلاتی که با همسرش دارد، به همان اندازه غیرارادی است و نمی تواند از همسرش جدا شود و عشق جدیدی را بپذیرد.

الکساندر هرزن شخصیتی خلق کرده است که به نوعی به یاد ابلوموف، قهرمان رمان معروف گانچاروف به همین نام می افتد. رمان “مقصر کیست؟” جدا از جنبه های ادبی، در ادبیات روسیه اعتبار و ارزش تاریخی دارد. هم از دیدگاه علاقه مندان و هم از دانش پژوهان ادبیات روسیه که نباید این رمان را از دست بدهند، بنابراین از نظر تاریخ و جامعه که آشکارا سعی کرده آینه ای باشد تا جامعه رمان خود را نشان دهد و معایب آن را بازگو کند. . وی در رابطه با این نوشته یادآور شد: هنگام خواندن این رمان باید به این نکته توجه کنید که این رمان بیش از هر چیز توسط یک فیلسوف نوشته شده است و به نقل از بلینسکی می گوید که ما با یک شاهکار داستانی روبرو هستیم. با این حال از صحنه های پرشور و حس شاعرانه خبری نیست. اما اندیشه ناجی نویسنده شد. او با عقل خود جایگاه شخصیت خود را به درستی درک می کند و به عنوان یک متفکر، نه به عنوان یک شاعر، آن را به خواننده منتقل می کند.

  کاهش سن برای واکسیناسیون افراد زیر 12 سال

دیدگاهتان را بنویسید