آیا برنج ایرانی هم از سفره مردم حذف می شود؟ – خبر زنده

آیا برنج ایرانی هم از سفره مردم حذف می شود؟

 – خبر زنده

انجمن 24- متأسفانه دولت سیزدهم علیرغم ادعای سیاست منصفانه در تنظیم و تثبیت قیمت‌ها، همچنان در کنترل قیمت مواد غذایی اساسی و انسان‌ها ناکام مانده است.

قیمت برنج از شهریور سال گذشته و درست قبل از شروع فصل برداشت بیش از 130 درصد افزایش یافته و در نتیجه تقاضا برای برنج بیش از 50 درصد کاهش یافته است.

اکنون افزایش عجیب قیمت برنج در بازار نه تنها خریداران بلکه دولت را در تنظیم و تثبیت قیمت این محصول با تقاضای بالا سردرگم کرده است.

اگرچه برخی از فعالان، یکی از دلایل اصلی گرانی برنج ایرانی را کاهش سطح زیر کشت این محصول می دانند، اما دبیر انجمن برنج معتقد است که هنوز خشکسالی خود را در شالیزارها نشان نداده است و تولید نمی شود. کاهش یافته است.

امروزه بازار نه به میزان تولید برنج و نه به حجم تقاضا برای این محصول توجهی ندارد! بلکه معتقد است افزایش قیمت برنج به بهانه گرانی کالا پس از لغو ارز ترجیحی بهترین بهانه برای مرکون برای فروش اقتصادی این محصول است. اکنون زمان ورود برنج های تازه تولید شده به بازار است و مشتریان این محصول منتظر قیمت های جدید هستند.


بیشتر بخوانید: مردم توانایی خرید کمی را از دست داده اند/ شکر کمیاب است


این روزها حال و هوای جدیدی در بازارهای استان های گیلان و مازندران به وجود آمده به حدی که فروشندگان مواد غذایی و برنج در این دو استان محصول دوم برنج را بین 105 تا 134 هزار تن در کیلوگرم برآورد کرده اند.

برنج هاشمی به 122 هزار تن در کیلوگرم، صدری و طارمی محلی 105 هزار تن در کیلوگرم و برنج نیم دانه به 50 هزار تن در کیلوگرم رسید.

  پوست مشهد در مسیر مد پایدار

رامین میرگربانی، بانکدار و فروشنده برنج گیلانی گفت: برنج فروشان امسال وارد بازار مصرف شده اند و هزینه های جاری و قیمت برنج از ارقام بازار بیشتر می شود.

این بنکدار برنج ادامه داد: از شهریور ماه گذشته تا امروز به دلیل افزایش بیش از 100 درصدی قیمت برنج، تقاضا برای این محصول حدود 60 درصد کاهش یافته است. بنابراین اقشار ضعیف جامعه به طور کامل از لیست خرید برنج ایرانی حذف شده اند!

وی تاکید کرد: با ادامه روند قیمتی در سال جاری، فرصت حذف طیف وسیعی از اقشار متوسط ​​از لیست خریداران برنج ایرانی فراهم شده است.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی قیمت برنج به ثبات نسبی می رسد؟ وی گفت: اگر دولت بتواند جلوی افزایش بی رویه قیمت ها را در سایر بازارها بگیرد، می توان امیدوار بود که قیمت برنج نیز تثبیت شود چرا که زنجیره تامین نیاز همه افراد جامعه به یکدیگر وابسته است.

میرگربانی ادامه داد: از افزایش اجاره بهای دستگاه های آسیاب برنج گرفته تا سرعت تبدیل برنج به برنج سفید و اجاره کامیون و در نهایت اجاره انبارها و مغازه ها برای عرضه برنج، همه اینها بر قیمت نهایی برنج برای مصرف کننده تاثیر می گذارد.

وی تاکید کرد: خود دولت می داند که تنها راه کاهش قیمت برنج تثبیت و تنظیم سایر مولفه های تاثیرگذار است. اگر دولت قصد افزایش تقاضا در بازار برنج را دارد، باید هزینه های اضافی را که بر تولید برنج تأثیر می گذارد، کاهش دهد.

بنکدار برنج گیلان گفت: با شرایط فعلی در تولید و توزیع، تنها در ماه های عرضه برنج امسال امکان افزایش بیش از 25 درصدی قیمت برنج وجود دارد.

  اقدامات برای نجات مردم از کوره های آشپزخانه تهران / فیلم

دیدگاهتان را بنویسید