آیا بحران جهانی غذا به اوج خود می رسد؟ – خبر زنده

به گزارش ایسنا، با افزایش عرضه به اندونزی، روغن پالم در روز دوشنبه (20 ژوئن) حدود 9 درصد و در روز سه شنبه 1.8 درصد کاهش یافت. این بازگشت از اواخر آوریل است، زمانی که قیمت‌ها به بالاترین حد خود رسید، زیرا این کشور به طور موقت صادرات روغن پالم را برای کاهش تورم داخلی مواد غذایی ممنوع کرد و جنگ در اوکراین تجارت روغن آفتابگردان را محدود کرد.

در شیکاگو، گندم و ذرت پس از از سرگیری تجارت پس از تعطیلات، حدود 2 درصد کاهش یافت. چشم انداز ذخایر گندم آمریکای شمالی در حال افزایش است زیرا تحلیلگران همچنان به افزایش برآوردهای خود برای تولید گندم روسیه ادامه می دهند، که انتظار می رود پس از هوای مطلوب بهاری به سطح رکورد نزدیک یا نزدیک به آن برسد.

این کاهش برای مصرف کنندگان در سراسر جهان که با افزایش سریع هزینه های زندگی و ناامنی غذایی رو به رشد روبرو هستند، آرامش خاصی ایجاد می کند. شاخص قیمت مواد غذایی سازمان ملل متحد، یکی از بزرگترین صادرکنندگان غلات و روغن نباتی، پس از حمله روسیه به صادرات اوکراین، از بالاترین رکورد در ماه مارس سقوط کرد.

چوآ هاکبین، اقتصاددان در گروه بانکی سرمایه گذاری بانک من می گوید: «نشانه هایی وجود دارد که بحران جهانی غذا ممکن است به اوج خود نزدیک شود. وی افزود: رکود در روغن پالم فشار بر قیمت روغن خوراکی را کاهش می دهد.

اندونزی در حال تسریع عرضه روغن پالم برای تخلیه ذخایر سرریز خود است که چالشی برای عرضه رقابتی مالزی است. داده ها نشان می دهد که صادرات مالزی در 20 روز اول ژوئن بیش از 10 درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافته است، در حالی که هند و اروپا کاهش یافته اند، اما چین افزایش یافته است.

  قیمت خودروهای سایپا امروز سه شنبه 3 اسفند 1400

به گفته چن بین، تحلیلگر مستقر در شاندونگ، بر اساس گزارش بلومبرگ، افزایش قیمت روغن های خوراکی در چین احتمالاً با احیای عرضه روغن پالم به پایان می رسد. وی گفت: با توجه به اینکه پالم پرمصرف ترین روغن خوراکی در جهان و ماده اولیه اصلی در صنایع غذایی است، رکود به طور قابل توجهی تورم جهانی مواد غذایی را کاهش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید