آژانس به رویکرد مثبت و سازنده تهران پاسخ کافی نداده است

به گزارش ایسنا، محمدرضا گیبی، رئیس نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل در وین در نشست بررسی ضمانت‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در چارچوب توافق جامع پادمان با ایران پایبند است. آژانس (CSA) و تمام تلاش خود را برای پاسخگویی به مشکلات فنی آژانس انجام داد.

وی افزود: واقعیت این است که هیچ موضوع احتیاطی در خصوص فعالیت های جاری برنامه هسته ای ایران وجود ندارد که همواره در گزارش های مختلف تایید شده است. ایران همچنین به طور داوطلبانه به تعاملات مختلف عملی و سازنده خود با آژانس ادامه داده و از نزدیک با آژانس برای رسیدگی به تعدادی از مسائل جزئی همکاری می کند. متأسفانه رویکرد مثبت و سازنده ایران پاسخ مناسبی از سوی آژانس دریافت نکرده است که ممکن است مانع از تعاملات آتی بین دو کشور شود.
قائبی افزود: تعامل جمهوری اسلامی ایران با آژانس بر اساس تعهدات مندرج در توافقنامه جامع پادمان (CSA) هرگز کاهش نیافته است. ایران بر عزم خود برای ادامه تعهد و همکاری سازنده خود با آژانس در انطباق کامل با تعهدات CSA خود تاکید می کند. برای انجام این کار، احترام به سه اصل شناخته شده استقلال، بی طرفی و حرفه ای و پرهیز از هرگونه اختلاف سیاسی به نفع هر دو طرف است. در این مرحله، ضروری است که همه ما، از جمله آژانس و کشورهای عضو، محتوای فعلی بیانیه‌ها و منافع بلندمدت آژانس، از جمله اجتناب از هرگونه مداخله سیاسی را در نظر بگیریم.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، رئیس دفتر نمایندگی دائم ایران تاکید کرد: در سفر اخیر مدیرکل به تهران که در روزهای 22 و 23 آبان 1390 انجام شد، دیدارهای سیاسی و گفتگوهای فنی در سطوح عالی بین ایران و ایران انجام شد. آژانس بین المللی انرژی اتمی برگزار شد. در این دیدارها، طرفین روحیه همکاری و تداوم آن را یادآوری و تاکید کردند و بر لزوم حل و فصل همه مسائل مربوط به پادمان ها در فضایی سازنده، برای حصول نتیجه حاصله از سوی دو طرف از طریق جلسات کارشناسان فنی در تاریخ تعیین شده تاکید کردند. بعد.

وی در پایان گفت: همانطور که وزیر امور خارجه کشورمان اخیرا گفته است، دو طرف مصمم به ادامه همکاری و توافق هستند و سیاسی شدن مسائل فنی در واقع بی نتیجه است.

دیدگاهتان را بنویسید