آمریکا روسیه را به تحریم های شدید اقتصادی تهدید کرده است

به گزارش فارس، «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی آمریکا روز یکشنبه هشدار داد که روسیه در صورت حمله به اوکراین با «عواقب اقتصادی سختی» از سوی آمریکا و متحدان غربی اش مواجه خواهد شد.

وی به سی‌بی‌اس گفت: «اگر معلوم شود روسیه با حملات سایبری بر اوکراین فشار آورده است و اگر این اقدامات در دوره بعدی ادامه یابد، برای پاسخ مناسب با متحدان همکاری خواهیم کرد».

سالیوان افزود: «اگر روسیه اقدام نظامی انجام دهد، ایالات متحده اقداماتی را انجام خواهد داد که به اقتصاد و موقعیت استراتژیک آن در اروپا آسیب می رساند و روسیه همبستگی ناتو را تقویت خواهد کرد».

وی افزود: ما برای هر دو آماده هستیم. اگر روسیه بخواهد در دیپلماسی پیشرفت کند، قطعاً با شرکا و متحدان آماده خواهیم بود. اگر روسیه بخواهد برای حمله و تشدید تنش ها مداخله کند، ما آماده پاسخی قوی هستیم که به موقعیت استراتژیک آنها آسیب می رساند.»

وی ادامه داد: ما معتقدیم که هم بازدارندگی و هم دیپلماسی را دنبال می کنیم و در این امر صریح و ثابت قدم هستیم و در این موضوع با ناتو کاملاً متحد هستیم.

پیش از این، ویکتوریا نولند، معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود که اگر روسیه تصمیم به حمله به اوکراین بگیرد، ایالات متحده 18 سناریو آماده کرده است.

وی از بیان دقیق سناریوها خودداری کرد، اما گفت که واشنگتن و متحدانش آماده اند در صورت تجاوز روسیه هزینه های سنگینی را به مسکو تحمیل کنند.

سفارت روسیه در آمریکا اخیرا اظهارات اخیر واشنگتن علیه مسکو و ادعای آنها مبنی بر توجیه روسیه برای تهاجم خود به اوکراین را بی اساس خواند.

  آفت سیگارهای الکترونیکی بر استخوان ها

سفارت آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: ادعاهای آمریکا مبنی بر اینکه روسیه در حال آماده‌سازی عذرخواهی برای حمله به اوکراین است، بی‌اساس است و ادامه فشار بر مسکو را تایید می‌کند.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در پاسخ به سوالی درباره تحریم های جدید احتمالی آمریکا به خبرنگاران گفت: «البته که این کار را خواهیم کرد». رئیس جمهور پوتین در گفتگوی تلفنی اخیر با رئیس جمهور بایدن گفت که اگر در این مسیر قدم بردارید، روابط دوجانبه را از بین خواهید برد.

نشست سران ناتو و روسیه در 12 ژانویه پس از مذاکرات واشنگتن و مسکو برگزار شد. در این گفتگوهای دو روزه، دو طرف در مورد مسائل امنیتی اروپا از جمله تنش بر سر اوکراین گفتگو کردند.

قبل از مذاکرات، روسیه پیش نویس پیشنهادات خود را ارائه کرد که شامل دو خواسته مرتبط با امنیت ملی این کشور است – جلوگیری از گسترش بیشتر ناتو به اروپای شرقی و انتقال تسلیحات این بلوک از مرز روسیه.

دو مقام آمریکایی روز جمعه گفتند که اگر روسیه بخواهد بحران اوکراین را تشدید کند، ایالات متحده به شورای امنیت سازمان ملل خواهد رفت. این دو مقام افزودند که واشنگتن همچنان راه حل دیپلماتیک را برای اوکراین ترجیح می دهد.

در هفته‌های اخیر، مقامات روسیه بارها طرح‌های اوکراین برای حمله به اوکراین را تکذیب کرده و پیوستن اوکراین به ناتو را خط قرمز خواندند و نسبت به عواقب جدی گسترش ائتلاف نظامی غرب به شرق و مرزهای روسیه هشدار داده‌اند.

با این حال، وزارت دفاع آمریکا جمعه شب اعلام کرد که اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می دهد روسیه به دلیل حمله احتمالی به اوکراین عذرخواهی می کند.

  آمریکا بزرگترین ناوشکن جهان است

دیدگاهتان را بنویسید