آمار عجیب از تعداد زنان ایرانی که در خیابان مورد آزار جنسی قرار گرفته اند!

آزار و اذیت جنسی زنان

انجمن 24 – یک روانشناس درباره آمار خشونت های فیزیکی و فیزیکی علیه زنان در خیابان گفت: فراوانی خشونت های خیابانی حدود 12 درصد است.

دکتر دیوید کردستانی گفت: ارائه تعریف دقیق از مزاحمت خیابانی دشوار است و این مشکل بهتر از نمونه های او شناخته شده است.

وی اظهار داشت: مزاحمت خیابانی هر عمل شنیع جنسی است که در آن فرد یا افرادی با ارعاب و اجبار به او تعرض کنند و نیاز به توجه جنسی و آزار کلامی و غیرکلامی مردان علیه زنان داشته باشند. سوت زدن، به زبان آوردن صداهای نامفهوم و کلمات زشت، توهین، تهدید، پلک زدن، دست زدن به دست و سایر اعضای بدن زنان، تحقیر و تمسخر، پیشنهادات تند و تهدید به خشونت جنسی، ضرب و شتم در ملاء عام و تجاوز از جمله نمونه های این رفتارها است.

این روانشناس تصریح کرد: خشونت و آزار و اذیت مردان مربوط به دوره خاصی از تاریخ نیست و این معضل به ویژه در جوامع مردسالار که فرهنگ برتری مرد نسبت به زنان مدام مورد تاکید است، مشهود است. این مشکل مختص جامعه خاصی نیست و در کشورهای اروپایی، آمریکایی و آسیایی مشاهده می شود و مختص کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه نیست.

یکی از اعضای هیأت علمی دانشگاه پیام نور لرستان با بیان اینکه برآوردهای جهانی نشان می دهد از هر سه زن یک زن حداقل یک بار در زندگی خود آزار جسمی یا جنسی را تجربه می کنند، گفت: این موضوع در سال های اخیر منجر به وضع قوانین شده است. برای کاهش و کنترل این آسیب ها در کشورهای مختلف تایید و اعمال می شود.

وی افزود: در ایران تحقیقات کمی در مورد فراوانی، اشکال و آثار این آسیب ها انجام شده و این مشکل در کلان شهرها بیشتر مورد بررسی قرار گرفته است. در شهرهای بزرگ عواملی مانند تراکم بالای جمعیت، کمبود خدمات و امکانات شهری، حاشیه نشینی و زندگی در محله های فقیر نشین باعث افزایش بروز انواع آسیب ها و خشونت می شود.

فراوانی آزار و اذیت خیابانی حدود 12 درصد است.

کردستان افزود: بررسی های انجام شده در سال 1396 نشان می دهد که میزان وقوع مزاحمت های خیابانی حدود 12 درصد است. بر اساس نظرسنجی سازمان بهزیستی کشور در سال 1397، 49 درصد زنان ایرانی خشونت فیزیکی و فیزیکی، 26 درصد خشونت عاطفی، روانی و کلامی و 22.2 درصد خشونت اجتماعی و اقتصادی را تجربه کرده اند.

وی با بیان اینکه بررسی علل خشونت از نظر روانی و جامعه شناختی متفاوت است، خاطرنشان کرد: علاوه بر این، هر علم نظریه های مختلفی را مطرح کرده است که دلایل فردی، اجتماعی و فرهنگی متعددی برای شکل گیری این رفتار وجود دارد. بستر آموزشی نامناسب، نداشتن محدودیت های واقع بینانه یا استانداردهای سخت گیرانه والدین، این افراد را از طرح خواسته های نامعقول در هر شرایطی و آسیب رساندن به دیگران باز داشته است.

این روانشناس افزود: آنها در کودکی یاد نگرفته اند که در هر شرایطی حق هیچ کاری را ندارند و هنجارها و قوانین به درستی برای آنها وضع نشده است. قلدرها به دوست داشته شدن اعتقاد ندارند و به دریافت پیام های عاشقانه از سوی دیگران بدبین هستند.

آزار و اذیت خیابانی باعث کاهش حضور فعال دختران در جامعه شد

عضو هیأت علمی دانشگاه پیام نور با اشاره به تأثیرات آزار و اذیت بر زنان گفت: رفتارها و تهدیدهای کلامی و غیرکلامی آسیب های روحی و جسمی به آسیب دیدگان وارد می کند که می تواند آسیب های روانی مانند پارانویا، افسردگی، اضطراب مداوم را در پی داشته باشد و آنها را در معرض خطر قرار دهد. “احساس ناامنی پایدار، استرس پس از سانحه و … موثر است و در نهایت این معضل باعث کاهش حضور فعال دختران در جامعه و زمینه ساز مشکلات جسمی و روانی آینده برای زنان نسل آینده می شود.”

مسئولان کردستان راه های پیشگیری و کاهش آزار و اذیت زنان را شناسایی کرده و اولین و مهم ترین اقدام لازم در این زمینه را تدوین، تصویب و اجرای قوانین و مقررات جدید برای حفظ کرامت زنان دانستند و خاطرنشان کردند: خشونت گام بزرگی در این زمینه است. این حوزه باید هر چه زودتر اجرایی شود و هر سال با تغییرات تکنولوژیکی و اجتماعی در جامعه تغییر کند.


بیشتر بخوانید: زندگی دردناک یک زن قربانی خشونت


وی ادامه داد: گام مهم بعدی آموزش مهارت های زندگی به کودکان پیش دبستانی و دبستانی است که شامل همدلی (تفاهم بدون نکوهش و پیش نیاز مردم و احترام)، توانایی ایجاد و حفظ روابط بین فردی، مهارت حل مشکلات و… توانایی برقراری ارتباط مؤثر «بهبود شخصیت افراد و در تحول فرهنگی و اجتماعی نسل آینده مؤثر خواهد بود.

این روانشناس گفت: با توجه به مشکلات اکثر خانواده ها در نظام آموزشی، آموزش تکنیک های فرزندپروری به والدین راه حل موثر بعدی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید