آقای زیباکلام چه نژاد پرستی؟

دکتر علی صفی پور *

مجمع عمومی سازمان ملل متحد به پیشنهاد ایران و کشورهای آذربایجان، افغانستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، قرقیزستان و غیره در 25 مارس 2010 برابر با 23 فوریه 2010 قطعنامه ای را به موجب ماده 49 ق. در اساسنامه این سازمان با عنوان «فرهنگ صلح» آمده است که 21 مارس به عنوان روز جهانی نوروز نامگذاری شده و از آن زمان در تقویم سازمان ملل متحد ثبت شده است. ناگفته نماند که نوروز پیش از این در تاریخ 29 اکتبر 2009 برابر با 30 سپتامبر 2009 به عنوان یکی از میراث ناملموس بشر در فهرست سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) ثبت شده بود.

علاوه بر این که هر ساله در بسیاری از کشورها عید نوروز برگزار می شود، شاهد هستیم که سران کشورهای شرقی و غربی این روز و آیین آن را جشن می گیرند و به زبان خود یا فارسی به آنها تبریک می گویند. نه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، نه سازمان فرهنگی آن (یعنی یونسکو)، و نه حتی سران کشورها یا مردمی که هزاران سال این دین را می پرستیده اند، تصور نژادپرستانه ای از این آیین و آیین نداشته اند، اما ناگهان شاهد بی اعتمادی و بی اعتمادی هستیم. تعجب از اینکه به قول دکتر زیباکلام استاد دانشگاه تهران این جشن ها (نوروز، یلدا و سیزده بدر) را نشانه نژادپرستی می داند. چرا ؟!

البته مفهوم نژادپرستی در فرهنگ غرب بیش از هر جای دیگری در جهان مطرح است. کشورهای غربی که خود از نژادپرستی هیتلر آسیب دیده اند، از هر نژادپرستی فرار می کنند. آنها به هیچ وجه او را نژادپرست نمی دانند، اما می بینیم که آقای. زیباکلام اخیرا در مصاحبه ای این آیین های هزاران ساله را نژادپرستانه دانسته است. انگار کاتولیک تر از پاپ شده است.

آقای زیباکلام، فارغ التحصیل دانشگاه و استاد تمام علوم سیاسی دانشگاه تهران، که به نظر می‌رسد باید با دقت و تامل بیشتری صحبت کند، گفت که او هیچ درکی از نژادپرستی ندارد. و نه در رابطه با فرهنگ و عناصر تشکیل دهنده هر فرهنگی.

از آنها باید پرسید: اگر نوروز نژادپرست است پس چرا نوروز را پیام می دهید و به او تبریک می گویید؟ در پیام سال 1400 خود به نوروز گفتید: «این دومین سالی است که ذهنم به من می گوید که نوروز را تبریک بگو. اما قلب من جای دیگری است. توده های منزجر کننده ای که به دلیل گرانی و فقر بسیار کوچکتر از پارسال شده اند… »بالاخره اگر نژادپرستی است، چرا نوروز را تبریک می گویید؟! چرا در رفتار و گفتار شما اینقدر تناقض وجود دارد، این یک بام و دو هوا یعنی چه؟ آقای زیباکلام این که با افتخار می گویید در دانشگاه نوروزی به کسی سلام نمی کنید، نشانه روشنفکری نیست، نشان از درک نادرست فرهنگی شما از عناصر سازنده فرهنگ ایرانی است.

علاوه بر کریسمس که در اکثر کشورهای جهان جشن گرفته می شود، نشانه هایی از آیین باستانی نوروز را از مرزهای چین تا قلب اروپا می توان یافت و حتی امروزه نیز تعداد قابل توجهی از کشورهای منطقه این آیین ها را جشن می گیرند. بنابراین این سخنان آقای زیباکلام توهین آشکاری به باورهای عامیانه این کشورهاست. در بازار رسوایی به پا شد و این اظهارات سطحی نشان از دشمنی با فرهنگ و آیینه ایرانی دارد. جناب زیباکلام چه فرقی بین شما و امثال شما که به تخریب میراث فرهنگی کشور پشت کرده اند با کسانی که سعی در تخریب تخت جمشید کردند یا طالبان که بامیان را ویران کردند یا داعش که موزه های عراق است چیست؟ عتیقه؟ سخنان شما روی دیگر سکه نفرت و دشمنی با فرهنگ است، دشمنی افرادی چون ابومصعب زرقاوی، ابوبکر بغدادی، ملا عمر و …. با این تفاوت که رنگ روشنفکری و آزادیخواهانه به آن بخشیده اید.

جناب زیباکلام اگر هدف شما از بین بردن فرهنگ این مملکت است باید بگویم که غرق در هاون هستید، چنگیز خان مغول و فرزندانش هم نتوانستند این فرهنگ را از بین ببرند. اما اگر از روی ناآگاهی و بی احتیاطی چنین حرف هایی زده اید، اندکی که از شما انتظار می رود این است که جسارت عذرخواهی از مردم ایران و منطقه را داشته باشید. آقای دکتر زیباکلام، کمی متفکرانه صحبت کنید، چه اصراری است که در مورد چیزی که نمی دانید صحبت کنید؟!

چاو خیلی بی فایده شد
سخنگوی انجمن تحقیر شد
دانش زندگی شما نیست
برای خمشی هیچ حاشیه ای وجود ندارد
(فردوسی)

* پژوهشگر تاریخ و فرهنگ ایران

دیدگاهتان را بنویسید