آغاز نافرمانی مدنی در عربستان سعودی؟!

این روزها سازمان امر به معروف و نهی از منکر شاهد استعفای تعداد زیادی از کارکنان به دلیل حاشیه نشینی های گسترده است که همزمان با کمپین تغییر و تحول به رهبری بن سلمان است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، فیصل یکی از اعضای سابق پلیس مذهبی عربستان است که در این گزارش برای حفظ هویت خود از این نام مستعار استفاده کرده و به دلیل شبهه هایی مبنی بر به حاشیه راندن این سازمان شناخته شده و ممنوعه در سال های اخیر تصمیم به استعفا گرفته است. در این سازمان

فیصل 37 ساله که ماه ها پیش استعفا داد، به خبرگزاری فرانسه گفت: «تمام اختیارات ما سلب شده است و دیگر اصلاً نقش روشنی نداریم. «هر چیزی که ما مجبور بودیم ممنوع کنیم قبلاً مجاز است، بنابراین من استعفا دادم.

از زمانی که بن سلمان وارث تاج و تخت عربستان سعودی در سال 2017 شد، پادشاهی عربستان سعودی دستخوش اصلاحات اجتماعی شده است، از جمله اجازه دادن به زنان برای رانندگی اتومبیل، اجازه دادن به کنسرت ها و لغو ممنوعیت رابطه جنسی مختلط بین زن و مرد.

فیصل با لباسی تیره و طعنه آمیز گفت: در گذشته اعطای امر به معروف و نهی از منکر تنها مؤسسه شناخته شده در عربستان سعودی بود که فضایل دینی و اخلاقی را در این کشور ترویج می کرد، اما امروزه عملاً مهمترین مؤسسه سرگرمی در جهان است. کشور. جامعه شده است.

این موسسه از اردیبهشت 1395 فعالیت های تفریحی مختلفی را برگزار می کند که شاهد حضور گسترده هر دو جنس بوده است.

به گفته وزارت سرگرمی که عربستان سعودی در ماه مه 2016 تاسیس و به وی سپرد، فعالیت های سرگرمی مختلفی را مدیریت و سازماندهی می کند که شاهد حضور گسترده هر دو جنس است.

«ترک» لقب دیگر یکی از کارکنان سازمان امر به معروف و نهی از منکر و از اعضای سابق این سازمان است. وی گفت: وجود این سازمان در عربستان کاملاً رسمی است و سایر افسران این کار را فقط برای حقوق انجام می دهند.

ترکی افزود: ما دیگر حق مداخله و تغییر رفتاری که نامناسب تلقی می شود را نداریم.

به گفته دو منبع آگاه، بسیاری از اعضای پلیس مذهبی اکنون بیشتر وقت خود را به جای تعامل با مردم در خیابان ها در دفاتر خود می گذرانند.

با این حال، برخی از کارشناسان سعودی، از جمله استفان لاکروا، استاد مؤسسه علوم سیاسی در پاریس، انحلال بدن بدنام توسط عربستان سعودی را رد کردند و گفتند: «این هنوز هم نشانه‌ای از هویت متمایز سعودی است که بسیاری از محافظه‌کاران دارند».

دیدگاهتان را بنویسید