آزمایش اولین واکسن استنشاقی برای درمان آلزایمر را آغاز کنید

محققان آمریکایی امیدوارند واکسن جدید بتواند راهی ایمن و موثر برای پیشگیری یا کند کردن پیشرفت بیماری آلزایمر ارائه دهد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان مرکزی؛ تاکنون همه ما پرسیده ایم که آیا بیماری آلزایمر قابل درمان است یا خیر. پاسخ منفی بود و علت ناشناخته، علت بیماری نامشخص و عدم درمان نهایی. پس از بیست سال تحقیق گسترده در این زمینه، موفق شده اند از مرحله آزمایشگاهی به مرحله آزمایش روی انسان و واکسن استنشاقی آلزایمر به مرحله اول آزمایش در انسان برسند. این واکسن می تواند روند پیشرفت بیماری آلزایمر را کند کرده و گامی بزرگ در درمان بیماری بی باشد. در این گزارش ابتدا با بیماری آلزایمر آشنا می شویم و نتایج مطالعه دکتر هاوارد وینر، مدیر تحقیقات بوستون آمریکا را ارائه می دهیم.

بیماری آلزایمر نوعی اختلال عملکرد مغز است که در آن ظرفیت ذهنی بیمار به تدریج کاهش می یابد.

بارزترین تظاهرات زوال عقل، اختلال حافظه است.

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت در ایران، هر ۱۱ دقیقه و نیم یک نفر به بیماری آلزایمر مبتلا می شود.

حدود 70 درصد از افراد آسیب دیده در کشورهای در حال توسعه هستند، در حالی که 89 درصد از هزینه های جهانی در کشورهای توسعه یافته هزینه می شود. حدود 50 درصد از این داده ها مربوط به قاره آسیا است که جای نگرانی دارد و آخرین گزارش از شیوع بیماری آلزایمر در ایران نشان می دهد که هر 11 دقیقه و نیم یک نفر بیمار می شود. این بیماری اغلب در افراد بالای 65 سال رخ می دهد. با این حال، بیماری آلزایمر با شروع زودرس (کمتر شایع) می تواند زودتر در زندگی رخ دهد.

بیماری آلزایمر یکی از ترس هایی است که بسیاری از افراد در جوانی و میانسالی شروع به نگرانی در مورد آن می کنند. کارشناسان بر این باورند که اگر بدانیم چگونه از سلامت مغز خود مراقبت کنیم، دیگر نیازی به نگرانی زیادی نداریم. زیرا از هر 10 بزرگسال بالای 60 سال 9 نفر می توانند از بیماری آلزایمر در امان باشند.

سابقه بیماری آلزایمر

در سال 1901، آلویس آلزایمر، روانشناس و عصب شناس آلمانی، اولین مورد این بیماری را کشف و نوشت که بعدها به نام بیماری آلزایمر شناخته شد. نام بیماری از او گرفته شده است. بیمار زنی 50 ساله به نام آگوست دتر است. آلوز آلزایمر این زن را از بستری شدن در بیمارستان در فرانکفورت تا زمان مرگش در سال 1906 همراهی کرد.

بیماری آلزایمر چیست؟

بیماری آلزایمر نوعی اختلال عملکرد مغز است که در آن ظرفیت ذهنی بیمار به تدریج کاهش می یابد. بارزترین تظاهرات زوال عقل، اختلال حافظه است. اختلال حافظه معمولاً به تدریج ایجاد می شود و پیشرفت می کند.

بیماری آلزایمر در ابتدا دارای 10 علامت هشدار دهنده است:

اختلال حافظه، اختلال در انجام وظایف روزانه، از دست دادن زمان و مکان، اختلال در گفتار، اختلال در قضاوت، اختلال در تفکر، نوسانات خلقی، جابجایی، از دست دادن یا از دست دادن انگیزه زندگی، تغییرات شخصیتی.

افرادی که در مراحل اولیه بیماری آلزایمر هستند، بهره وری آنها کاهش می یابد، به این معنی که حجم کاری آنها کاهش می یابد، به عنوان مثال، زنی که برای مدت معینی آشپزی می کند، زمانی که در آستانه ابتلا به آلزایمر قرار می گیرد، سرعت خود را کاهش می دهد. این افراد (بیمار) نسبت به زندگی و کار او بی تفاوت می شوند و دیگر شور و هیجانی را که قبلا در زندگی داشتند ندارند و همچنین تمایلی به انجام کارهای جدید ندارند.

با پیشرفت بیماری، علائم بیماری افزایش یافته و در نهایت بیمار دچار توهم می شود.

آیا بیماری آلزایمر قابل درمان است؟

نتایج امیدوارکننده: دانشمندان آمریکایی اولین مرحله آزمایش واکسن استنشاقی آلزایمر را آغاز کردند.

بیماری آلزایمر نوعی بیماری مغزی و زیر مجموعه ای از زوال عقل است. این بیماری بسیار شایع است. بر اساس آمار منتشر شده در سال 2021 در آمریکا، تخمین زده می شود که بیش از 6 میلیون و 200 هزار نفر بالای 65 سال به آلزایمر مبتلا باشند.

خطر ابتلا به بیماری آلزایمر با افزایش سن افزایش می یابد، بنابراین 72 درصد افراد مبتلا به این بیماری بالای 75 سال سن دارند. متاسفانه دانشمندان هنوز نتوانسته اند درمان قطعی برای این بیماری بیابند و همین امر باعث شده است که آلزایمر به یک بیماری بدون درمان تبدیل شود.

با این حال، محققان به تازگی مرحله اول آزمایش انسانی واکسن استنشاقی آلزایمر را آغاز کرده اند. این واکسن که پس از 20 سال تحقیق گسترده بر روی انسان آزمایش شده است، می تواند پیشرفت بیماری آلزایمر را کند کرده و گام بزرگی در درمان این بیماری باشد.

دکتر هوارد وینر، مدیر تحقیقات در بوستون گفت: «ما در نقطه عطفی در تاریخ تحقیقات درمان آلزایمر هستیم. در طول دو دهه گذشته، ما توانسته‌ایم شواهد خوبی در آزمایشگاه از اثرات واکسن استنشاقی آلزایمر پیدا کنیم.

وی گفت: اگر نتایج آزمایشات انسانی نشان دهد که واکسن بی خطر و موثر است. ما می توانیم از آن به عنوان یک درمان غیر سمی برای افراد مبتلا به آلزایمر استفاده کنیم. از این واکسن می توان برای پیشگیری از بیماری آلزایمر در سالمندانی که در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند استفاده کرد.

این واکسن حاوی ماده ای به نام پروتولین است که سیستم ایمنی را فعال می کند. این واکسن برای تحریک گلبول های سفید خون در غدد لنفاوی اطراف گردن و پشت طراحی شده است. این تحریک این سلول ها را به سمت مغز حرکت می دهد و آنها را از “پلاک های بتا آمیلوئید” که باعث بیماری آلزایمر می شوند پاک می کند.

مرحله اول آزمایش واکسن انسانی شامل 16 بیمار 60 تا 85 ساله بود که علائم اولیه بیماری آلزایمر را نشان دادند. این افراد هفته ای دو نوبت از واکسن استنشاقی دریافت می کنند. سپس محققان ایمنی و اثربخشی واکسن را در یک دوره زمانی مشخص می‌سنجید.

آزمایش واکسن معمولاً دارای سه مرحله انسانی است و برای اینکه دارو به طور گسترده در دسترس باشد، FDA باید این مطالعه را تأیید کند.

پیشگیری از آلزایمر

تحقیقات اخیر در مورد پیشگیری از آلزایمر در پیشگیری از چندین عامل موثر بوده است، از جمله:

– سلامتی بهترین نعمت خداوند است که مراقبت صحیح از جسم و روح یکی از راه های صحیح شکرگزاری از این موهبت الهی است.

– تمرینات فکری: تمرین، بازی های فکری، حل جدول و …

– ورزش: 30 دقیقه ورزش روزانه شامل پیاده روی، باغبانی، نظافت منزل و غیره. می تواند نوعی ورزش باشد.

مایعات زیاد بنوشید: کم آبی بدن مهمترین متغیر برای از دست دادن حافظه است. آب میوه های طبیعی و نوشابه ها نیز شامل می شود.

نظارت منظم بر سلامت قلب، فشار خون، کلسترول، قند خون و تعادل وزن از سنین پایین می تواند از ابتلا به آلزایمر از سن 60 سالگی به بعد جلوگیری کند.

داروها: ترکیب برخی از داروها می تواند باعث گیجی، فراموشی یا آسیب به حافظه بلند مدت شود.

از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید: حداقل 5 نوع میوه و سبزیجات تازه بخورید. سبزیجات برگریز مانند کلم بروکلی، اسفناج و کاهو برای پیشگیری از بیماری آلزایمر بسیار مفید هستند.

– توجه و احترام و گفتگو با سالمندان یکی از راهکارهایی است که می تواند در پیشگیری از بروز این بیماری موثر باشد. کلام خدا و دستور ائمه معصومین به احترام بزرگان و بزرگان. بدون شک توجه به این امر برای همه مهم است.

در پایان

نواحی آلزایمر ارثی و اکتسابی هستند. علائم آلزایمر خفیف تا شدید است. در نوع خفیف، با اختلال حافظه شروع می شود و به اختلال شخصیت بدتر می شود. در نوع متوسط، تمرکز فرد کاهش می یابد و سپس توهم و سوء ظن به دیگران شدیدتر می شود. در نوع شدید این اختلال از زمان تشخیص عزیزان شروع می شود و علائم دیگری مانند تشنج و اختلالات خواب و بسیاری از مشکلات دیگر مانند از دست دادن کنترل ادرار و … را نشان می دهد.در درمان این بیماری هیچ گونه بهبودی حاصل نشده است و اصل است. پیشگیری و کنترل علائم بیماری است

دیدگاهتان را بنویسید