آخرین یا آخرین پیک ششم؟

آخرین یا آخرین پیک ششم؟

انجمن 24 – چند روزی است که مرگ و میرهای عروق کرونر دو رقمی است، در حالی که تعداد عفونت های جدید و بستری شدن در بیمارستان به شدت کاهش یافته است. این در حالی است که بسیاری از مردم قبلاً نگران شیوع ششمین قله تاج در ماه نوامبر بودند. آبان آمد و رفت و الان در اولین روزهای آذر هستیم. با این حال هنوز خبری از ششمین اوج تاج نیست، اگرچه بسیاری از کارشناسان همچنان نگران هستند که بازگشایی اخیر پاشنه آشیل ثبات فعلی روند بیماری باشد.

حمیدرضا جماعتی، دبیر کمیته علمی کشوری کرونا یکی از دلایل کاهش کرونا را کاهش میزان بستری شدن و مرگ و میر در بیمارستان‌ها دانست و گفت: بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس می‌تواند به اوج جدیدی منجر شود.

وی گفت: تعطیلی مدارس و دانشگاه ها تا کنون یکی از عوامل مهمی است که به کاهش چشمگیر آمار مرگ و میر و بستری شدن کمک کرده است. با توجه به اینکه ما به ایمنی جمعی دست نیافته‌ایم و تصمیم به بازگشایی مدارس، دانشگاه‌ها و جلسات عمومی گرفته‌ایم و میزان واکسیناسیون برای کودکان کافی نیست، همچنان می‌توان مانند اروپا اوج جدیدی را در بیماری عروق کرونر قلب مشاهده کرد. من هم این مشکل را دیدم. به همین دلیل است که ما باید بسیار مراقب باشیم و برای بازگشایی مدارس تا تامین امنیت عمومی عجله نکنیم.

جماعتی گفت: طبق گزارش ها در بسیاری از نقاط پروتکل های بهداشتی رعایت نمی شود. با توجه به اینکه در یک بیماری همه گیر کرونری قرار داریم و ویروس هایی که در فصول سرد سال منتشر می شوند مانند آنفولانزا و آدنوویروس همچنان می توانند برای ما مشکل ساز باشند، ممکن است شاهد موج جدیدی از عفونت باشیم. این عوامل اوج جدیدی از تاج را در اروپا رقم زد که منجر به قرنطینه شدید در این کشورها و مرگ و میر نسبتاً بالا و بستری شدن در بیمارستان به دلیل همه‌گیری تاج شد.

هیچ تغییری در رفتار ویروس وجود ندارد

وی همچنین تاکید کرد: کاهش مرگ و میر در کشور به دلیل رفتار این ویروس نیست، بلکه ویروس دلتا است. به دلیل امنیت نسبی تعداد زیادی از مردم، تعداد مرگ و میر و بستری شدن در بیمارستان کاهش یافته است. در حال حاضر چند نکته مهم وجود دارد، اول اینکه افرادی که واکسینه نشده اند باید تشویق شوند، دوم اینکه افراد مسن و دارای نقص ایمنی طبق نظر وزارت بهداشت باید دوز اضافی دریافت کنند و سوم اینکه این دوز یک یادآوری است. که خوشبختانه واکسیناسیون کادر پزشکی در مواجهه با کرونا آغاز شده است. با توجه به اینکه حداقل سه تا چهار ماه باید از نوبت دوم بگذرد، ممکن است در آینده ای نه چندان دور افرادی که دو بار واکسینه شده اند پس از حدود سه تا شش ماه دوز تقویت کننده دریافت کنند.


بیشتر بخوانید: ظهور ششمین قله تاج قطعی است اما … / احیای مدارس و دانشگاه ها پاشنه آشیل کنترل همه گیر


بسیاری از مردم برای واکسیناسیون دسته جمعی اشتیاق و اشتیاق نشان داده اند، اما ما هنوز به سطح مورد نیاز برای ایمنی جمعی نرسیده ایم و در واقع حدود 85 درصد از جمعیت نیاز به واکسینه شدن دارند و هنوز راه زیادی در پیش است. . “، او گفت. به درصد برسد. ما انتظار داریم که همه مردم آنقدر خوش شانس باشند که واکسینه شوند.”

جماعتی یک روز قبل از سخنرانی گفت: توصیه کمیته علمی ستاد تاج و تخت این است که در خصوص بازگشایی مدارس، دانشگاه ها و مجامع، با توجه به اینکه روند تاج گذاری در کشور ما کاهش یافته است، ما نیز در این زمینه اقدام کنیم. باید به دقت بررسی شود افراد زیر 18 سال ما هنوز به طور کامل واکسینه نشده اند و کودکان زیر 12 سال ما در برخی کشورها مانند چین بالای سه سال و آمریکا بالای 5 سال واکسینه شده اند، اما هنوز ما هنوز پروتکلی در این سن نداریم. بنابراین بازگشایی بی‌امان مدارس، دانشگاه‌ها و انجمن‌ها، رستوران‌ها، سینماها و… با توجه به اینکه هنوز به امنیت عمومی نرسیده‌ایم و با توجه به اینکه فرزندانمان واکسن کافی ندارند، به خودی خود می‌تواند ششمین قله تاج را تحریک کند. در کشور، و این باید “موافقت شود”.

پاشنه آشیل

از سوی دیگر، کارشناسان و تیم طراح اپلیکیشن ماسک که به صورت روزانه بیماری و روند اپیدمیولوژیک آن را رصد می‌کنند، هشدار دادند که بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها، عادی‌سازی مسئولان و مردم، کاهش نگرانی‌ها و محدودیت خطر موج ششم. هر فوران تاج باعث کشته شدن ده ها هزار نفر از هموطنان ما شده است. در واقع، این بازگشایی ها به پاشنه آشیل برای ثبات فعلی بیماری تبدیل می شوند.

این در حالی است که بر اساس آخرین آمار منتشر شده در 28 آبان ماه از کل دانش آموزان پایه های هفتم، هشتم، نهم، دهم، یازدهم و دوازدهم تنها 39 درصد دانش آموزان 2 نوبت واکسن دریافت کردند. 59 درصد از دانش آموزان نیز دوز واکسن را دریافت کردند. یعنی 40 درصد دانش آموزان هیچ واکسنی دریافت نکرده اند. در بین دانش آموزان وضعیت بهتر است، اما کمی بهتر است. 68 درصد دانشجویان متشکل از دانشجویان وزارت علوم و دانشگاه آزاد دو نوبت واکسن دریافت کردند. هشتاد و سه درصد از آنها نیز یک دوز از واکسن دریافت کردند. همه اینها در کنار هم می تواند نشانه ای از نبود شرایط برای بازگشت حداقلی دانش آموزان به مدرسه باشد. در مدت کوتاهی که از بازگشت برخی دانش آموزان به مدارس می گذرد، وضعیت به طرز چشمگیری تغییر کرده است.

پایداری شکننده

علیرضا زالی، فرمانده قرارگاه عملیاتی تاج در کلانشهر تهران با هشدار نسبت به اجتناب ناپذیر بودن پیک ششم تاج، گفت: وجود خواهد داشت.
وی با اشاره به تثبیت چند هفته ای وضعیت بیماری در پایتخت گفت: از نظر میزان بستری، سرپایی و مرگ و میر با ثبات عروق کرونر مواجه هستیم. «استان تهران ثبت شده است».

وی گفت: طبیعتا پوشش حداکثری واکسیناسیون جمعیت هدف در برابر کرونا می تواند به کاهش و کاهش بیشتر زنجیره کووید 19 کمک کند، با توجه به استقبال گسترده تهران از واکسیناسیون علیه کرونا.

فرمانده عملیات ستاد مبارزه با کرونا در منطقه پایتخت گفت: تشکیل ششمین قله تاج اجباری نیست. “او داشت.”

هال همچنان رعایت نکات بهداشتی برای کنترل تاج را ضروری می داند و می گوید: تک تک افراد جامعه نقش موثری در ریشه کنی تاج دارند. جلوگیری از تشکیل ششمین قله تاج به رفتار اجتماعی و بهداشتی عموم مردم بستگی دارد.

جهان در حال تجربه موج جدیدی از بیماری های عروق کرونر قلب است.» اروپایی ها افزایش قابل توجهی در بروز بیماری عروق کرونر قلب دارند، بنابراین هیچ کشوری در برابر این بیماری همه گیر مصون نیست وقتی امواج جدیدی از بیماری به شکل طغیان یا شبه شیوع شکل می گیرد. .

هال گفت: «به طور کلی، واکسن‌های موجود در سرتاسر جهان نسبت به سویه‌های دلتا مؤثرتر هستند و تقریباً 15 تا 25 درصد واکسن‌های جهانی مؤثرتر علیه این جهش‌ها مؤثر هستند». این به این معنی نیست که اثربخشی واکسن ها به طور کلی تحت تأثیر قرار گرفته است، بلکه به این معناست که کمی کاهش یافته است.»

دیدگاهتان را بنویسید