آخرین مهلت تزریق نوبت سوم واکسن کرونا

آخرین مهلت تزریق نوبت سوم

انجمن 24-محمدحسین زمانیان در خصوص زمان تزریق نوبت سوم واکسن کراون گفت: برای انواع واکسن کراون توصیه می شود افراد نوبت سوم را حداقل سه ماه بعد از نوبت دوم تزریق کنند.

وی افزود: دوز سوم یا دوز تقویت کننده نقش موثری در تثبیت ایمنی ناشی از واکسن طوقه در بدن دارد.

زمانیان گفت: نوبت سوم یا یادآور همان طور که از نامش پیداست، ویروس کرونا را به یاد ویژگی های سیستم ایمنی بدن می اندازد و به نوعی سیستم ایمنی بدن را در برابر تاج تحریک می کند.

وی افزود: پس از تحریک سیستم ایمنی، در صورت مواجهه افراد با ویروس کرونا، سیستم ایمنی بدن از مقاومت و آمادگی لازم در برابر این ویروس برخوردار است.

این متخصص عفونت با بیان اینکه مهلتی برای تزریق نوبت سوم کرونا وجود دارد، گفت: برای واکسن برکت و سینوفارم کشته شده توسط این ویروس، زمان تزریق نوبت سوم حدود چهار ماه است.


بیشتر بخوانید: شناسایی 800 بیمار مبتلا به امیکرون در کشور


زمانیان گفت: «این مدت ممکن است برای افرادی که با آسترازینکا واکسینه شده اند تا شش ماه طول بکشد.

این فوق تخصص عفونی خاطرنشان کرد: پس از این مدت در صورت تزریق نشدن نوبت سوم، سطح ایمنی بدن به شدت کاهش می یابد.

زمانیان گفت: این کاهش سطح ایمنی می تواند بدن را به روزهای قبل از تزریق واکسن برگرداند و خطر ابتلا به بیماری های عروق کرونر قلب را افزایش دهد.

این متخصص بیماری های عفونی خاطرنشان کرد: افرادی که نوبت سوم تزریق نکرده اند و تاریخ انقضا آن ها تمام شده است، نه تنها در معرض خطر هستند، بلکه ممکن است شیوع این بیماری را در جامعه افزایش دهند.

زمانیان گفت: یکی از اهداف واکسن شکستن زنجیره انتقال ویروس است و در صورت امتناع مردم، شاهد بازگشت مجدد ویروس کرونا به جامعه خواهیم بود.

دیدگاهتان را بنویسید